Jako prezident nebude hovořit z Lán. Berwid-Buquoy má zámek vlastní

  18:55aktualizováno  18:55
Jan Berwid-Buquoy. Svérázný vykladač dějin, vystudovaný politolog a historik, dvojitý doktor. Píše literaturu faktu a publikuje na několika webových blozích. Je připraven kandidovat na prezidenta a mluví o tom zcela vážně.

Jan Berwid-Buquoy | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Chodil bych k těm nejchudším a klidně rozdával svůj prezidentský plat. Ale opatrně! Lidi vidí prezidenta a složí se u kliky na zem. To by se muselo připravit předem,“ popisuje v rozhovoru pro nové vydání týdeníku Téma.

Buquoy jste po matce?
Ano. Alexander Buquoy se v 18. století oženil se selkou Bílkovou z Liderovic a oni ho z rodu vykázali. Titul se tedy dál nepředával. S tím si v Čechách ale stejně můžete vytřít zadek. Šlechtické tituly zrušil už Masaryk. Dědeček z matčiny strany byl levoboček hraběte Buquoye, který měl poměr s mojí prababičkou Annou Prokopovou zvanou Holou, která byla potomkem husitského hejtmana. Takže se spojil potomek husitského maršála s potomkem vítěze bitvy na Bílé hoře. Tyhle protiklady se smývaly v posteli.

Týdeník TÉMA

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Proč tvrdí, že Žižka byl homosexuál? A že měl Hus 118 milenek? A vzniklo Československo přes postel? Více se dočtete v pátečním vydání týdeníku Téma.

Francouzský hrabě Buquoy, velící katolickým vojskům, byl u Bílé hory indisponován...
U Rokycan ho předtím zasáhla kulka do varlete, ale pohlavní styk mít mohl. Ale nemohl kvůli bolesti sedět na koni, takže řídil bitvu na Bílé hoře z vozu, na kterém ležel. Bitva na Bílé hoře byla záchrana českého národa. Kdyby ji nevyhrál můj prapředek, český národ by už neexistoval. Friedrich Falcký byl německým kurfiřtem a bezcharakterně by všechno poněmčil. Stali bychom se součástí německé říše.

Tyhle názory publikujete i na internetu. Jaké jsou reakce čtenářů?
Asi 75 procent nadávek a výhrůžek. Hlavně zastánci Beneše a podobní šovinisti mi nadávají. Ale bojovat za svobodu se musí. Strach nemám.

Dnes jste zámecký pán. Jak se to stalo?
Zámek postavili roku 1545 předkové mé matky Prokopové z Hejlovce. Byl jsem ale až pátý v pořadí. Dědičky byly dvě staré pratety, ale když se jejich advokát dozvěděl, že oprava bude stát šedesát milionů, odmítl to. Báby byly v mozku tak zvápenatělý, že si na žádný zámek nevzpomínaly, i když tu vyrůstaly. Další byl můj bratranec John Nádherný, který si vzal zámek v Chotovinách a tohle nechtěl. Město bylo zoufalé a hledalo dalšího příbuzného. Našli moji matku, která sem jako malá jezdila.

Měl jste šedesát milionů?
Ani náhodou. Měl jsem asi šest, které jsem vydělal na burze. Chtěl jsem tu vyučovat, jak funguje burza, ale učitelé neměli zájem. Spousta lidí si koupí chytré knihy, ale podle nich se nic nenaučí. Kdyby jejich autoři věděli, jak to funguje, už by byli dávno miliardáři. Já jsem taky nejednou prodělal. Jednou indiáni v Ekvádoru rozzlobili Spojené státy, ty jim utáhly kohout a všichni jsme byli v pytli. Zase jsem ale investoval v rozpadajícím se Sovětském svazu a ohromně vydělal, i když mě každý varoval, že ten režim je na zhroucení.

Stačilo to na rekonstrukci?
To ne. Na jednom konci skončíte a na druhém můžete začít. Už mě to vyčerpalo. Kdybych vás měl pozvat na klobásu do zámeckého kiosku, museli byste si ji zaplatit, protože na ni nemám. Dal jsem do toho asi osm milionů, manželka a matka po pěti a dcera asi jeden a půl. Všichni jsme na konci. Přednáším, čímž si přivydělávám. Beru totiž důchod 357 eur, což je nějakých devět tisíc korun. Takže zámek utáhnu levou rukou, je to jen 36 komnat (směje se). A mám tu i záchod, kam chodila císařovna Sissi. Jednou přijel celý autobus Rakušanek, které si tam chtěly jedna po druhé ulevit. Fronta se táhla po celé chodbě.

Nad záchodem vám visí podobizna Beneše a po celém zámku jsou portréty Masaryka, Kennedyho či Havla. Lákala by vás prezidentská funkce?
Ano. A myslím to smrtelně vážně. Každý třetí člověk, který sem přijde na prohlídku, to po mně chce. Ale finančně to není snadná záležitost, někdo by mi musel pomoci s kampaní. Nedělám si iluze, že bych předčil Masaryka nebo Havla, ale se mnou by byla aspoň legrace. Když hovořím k národu, prokládám to vtipem, aby se to nebralo tak příšerně vážně. Jinak to sklouzne do diktatury. Churchill tvrdil, že řeč politika, kdy se posluchači aspoň jednou nezasmějí, je bezcenná. Když něco říkal Klaus, po pěti minutách byste usnuli.

Jak by vypadalo vaše prezidentství?
Nedělal bych hovory z Lán, ale z Měšic, protože zámek mám vlastní. Lány ať využije národ. Vždycky bych přednášel o tom, co se děje, a odpovídal na dotazy obyvatelstva. Čech tápe a neví.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO

Témata: prezident

Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

Až Babylon Berlín skončí, Rath bude žít dál. Vychází třetí díl Goldstein

Ze seriálu Babylon Berlín

Zatímco komisař Gereon Rath nyní každou sobotu brázdí vody druhého kanálu České televize v seriálu Babylon Berlín,...

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

Švorcka neboli hokynářka. Retro kniha Po práci legraci vychází potřetí

Jiřina Švorcová v seriálu Žena za pultem (1977)

„Co je na československém socialismu nejsilnější? Husákovy brýle.“ Další výprava do hlubin lidové tvořivosti z dob...

Najdete na iDNES.cz