J. K. Rowlingová se vrací pod pseudonymem. Vyjde krimi Smrtící bílá

  15:56aktualizováno  15:56
Totožnost britského spisovatele Roberta Galbraitha zůstala po vydání debutu pro veřejnost skryta pouze na pár minut. Přesto se J. K. Rowlingová, autorka knižní ságy o Harrym Potterovi, rozhodla si mužský pseudonym ponechat. Pro svou kriminální tvorbu si tak vytvořila vlastní, oddělenou sérii. Už 9. září vyjde v češtině její čtvrtá část nazvaná Smrtící bílá.

Spisovatelka J. K. Rowlingová | foto: Profimedia.cz

Vyšetřovatel Cormoran Strike a jeho bývalá asistentka povýšená na firemní partnerku, Robin Ellacottová, se tentokrát dostanou do nejvyšších pater britské politiky. Knihu přeložil do češtiny Ladislav Šenkýřek, vydává nakladatelství Kniha Zlín.

Fotogalerie

„Smrtící bílá je ze všech příběhů nejrozsáhlejší. Přitom je zároveň nejtlumenější – žádné potoky krve jako v severských detektivkách nečekejte. Tato typická anglická detektivka okouzlí důrazem na obyčejný život v britské metropoli i na anglickém venkově a přesvědčivým vykreslením prostředí jak levicové mládeže, tak temných zákoutí vysoké politiky. Ve vztahu ústřední dvojice dochází k nenápadným, ostýchavým posunům, nedorozuměním i rozpačitým zmatkům,“ vzkazuje fanouškům Galbraitha překladatel.

Zápletku v novém vyprávění rozehrává setkání Strikea s mladým mužem Billym, který tvrdí, že jako malý viděl, jak bylo uškrceno a pohřbeno dítě. Než však stihne vyšetřovateli sdělit více podrobností, uteče. Strike tak nemá kde začít, zanedlouho se mu však příběh začne propojovat sám a postupně proroste až k ministerským křeslům i britské smetánce postižené svou úzkoprsostí.

Svou roli v příběhu sehrají dokonce i evropské regulace nebo vzrůstající levicový aktivismus mladých a střední třídy. Na přetřes přichází i soukromý život obou hrdinů. Zatímco Cormoran Strike se stále vyrovnává s amputací dolní končetiny po výbuchu v Afghánistánu, jeho kolegyně se musí srovnávat s nespokojeností v nedávno uzavřeném manželství s partnerem Matthewem, a aby toho nebylo málo, její mysl sužuje i posttraumatická stresová porucha.

Obálka knihy Smrtící bílá

Obálka knihy Smrtící bílá

Série s Cormoranem Strikem byla prozatím přeložena do čtyřiceti jazyků. Celkově se detektivních příběhů od Rowlingové, respektive Galbraitha v Česku podle informací skupiny Albatros Media, pod kterou Kniha Zlín spadá, prodalo přes 140 tisíc výtisků.

V Británii si mezitím diváci oblíbili i televizní seriál, který podle knižní série vzniká. Natáčení Smrtící bílé oznámila produkční společnost Rowlingové Bronte Films ve spolupráci s BBC loni v říjnu, těsně po vydání knihy. V hlavních rolích by se znovu měli vrátit herci Tom Burke a Holliday Graingerová. Datum premiéry prozatím není známo.

Spisovatelku Rowlingovou Albatros Media připomnělo naposledy letos na jaře, kdy vydalo její autorský scénář k filmu Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny. Titul se pak několik týdnů držel v top desítce nejprodávanějších knih pro děti a mládež.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Velký bratr je větší, než si myslíme. Hilský tentokrát o Orwellovi

Profesor anglické literatury, překladatel a shakespearolog Martin Hilský

Ve slavném románu 1984 Orwell mrazivým způsobem varoval před totalitou, ovšem zdaleka nejen tou komunistickou. „Není...

RECENZE : Německý Švejk čelí bestialitě a baví zimního krále

Spisovatel Daniel Kehlmann

Třicetiletá válka a Tyll Enšpígl – jde to dohromady? Jedna znejbestiálnějších řeží v lidských dějinách a zlomyslný...

Tarantinovi bych dělala i catering. Naštěstí mám roli, říká Margot Robbie

Margot Robbie ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Stačilo pět let a z Australanky Margot Robbie je jedna z nejsledovanějších mladých losangeleských hereček. V novém...

Najdete na iDNES.cz