Rowlingová vydává detektivku o smrti novináře. Opět pod pseudonymem

  15:52aktualizováno  15:52
V knize Bourec morušový půjde o smrt spisovatele i novinářské odposlechy. Slavná autorka o své novince promluví až večer před vydáním anglického originálu, které je naplánované na 19. června. Titul na sebe však už nyní strhává pozornost.

Spisovatelka J. K. Rowlingová | foto: Albatros Media

Druhá kniha detektivní série o Cormoranu Strikeovi, kterou napsala J. K. Rowlingová pod pseudonymem Robert Galbraith, vyjde přesně za deset dní. Ovšem zatím jen v angličtině. Knihu nazvanou Bourec morušový opět provázejí poměrně přísné bezpečnostní regule.

UKÁZKA: Přečtěte si první dvě kapitoly další kriminálky od Rowlingové

Britský nakladatel uvolnil první ukázku, před víkendem ji už dostali i překladatelé v zemích, v nichž se s vydáním Bource počítá. "Víc však nevíme, znám skutečně jenom to, co je v ukázce, a schválenou anotaci," říká český překladatel Ladislav Šenkyřík. Ten překládal i první díl Volání kukačky.

Žádné rozhovory

Přestože ani v angličtině kniha ještě nevyšla, už na sebe poutá pozornost. Třeba na fanouškovském webu Goodreads ji stovka čtenářů ohodnotila, přestože zatím neměli možnost ji číst - jde o nadšence, kteří se nemohou dočkat a "ohvězdičkují" i obálku, na druhé straně i o čtenáře, kteří nemají Rowlingovou příliš v lásce. A bojuje se ještě na další frontě, oproti obvyklé praxi zatím knihu nezařadil do předprodeje největší knižní e-shop Amazon, protože je už delší dobu ve sporu s vydavatelským domem Hachette, který detektivky J. K. Rowlingové vydává.

Navíc se jako vždy příliš nevyjadřuje ani sama autorka. Mluvčí Hachettu jen stroze oznámil, že "Robert Galbraith / J. K. Rowlingová nebude v souvislosti s vydáním knihy poskytovat žádné rozhovory, ale zúčastní se Festivalu detektivních žánrů v Harrogate".

O čem má Bourec morušový vyprávět? Podle Guardianu se točí kolem nezákonného novinářského odposlouchávání telefonů, ostatně Rowlingová nikdy nezobrazovala novináře příliš lichotivě. Předně však půjde o vyšetřování záhadných okolností smrti spisovatele Owena Quina. Cormoran Strike a jeho asistentka Robin se nejprve pokusí Quina na žádost jeho manželky najít, už dřív totiž spisovatel občas na pár dní zmizel. Jenže místo autora objeví rukopis, na kterém Quin před smrtí pracoval a který zachycuje mnoho lidí z jeho okolí v nelichotivých souvislostech.

Anglická obálka knihy The Silkworm (Bourec morušový) od Roberta Galbraitha

Anglická obálka knihy The Silkworm (Bourec morušový) od Roberta Galbraitha

Existuje tedy spousta motivů pro mnoho potenciálních vrahů, protože kdyby kniha skutečně vyšla, zkompromitovala by hodně lidí.

Nadšení kritici

J. K. Rowlingová je autorkou druhé nejprodávanější série světa o čaroději Harrym Potterovi, poté napsala román pro dospělé Prázdné místo. Ten neměl nejlepší recenze, zkusila tedy vydat další knihu pod pseudonymem. Volání kukačky nadchlo kritiky, utajení však autorce nevydrželo dlouho. Poté, co se prozradilo, že jde o ni, vyletěly prodeje prvního případu Cormorana Strikea do stovek tisíc a o titul měli rázem zájem všude na světě, ve hře je i zfilmování.

U nás sérii vydává nakladatelství Plus. Česky vyšlo Volání kukačky letos v zimě, stalo se nejprodávanější knihou února a března, v dubnu ho předběhl Nesbo s Červenkou. Přesný náklad Plus nesděluje, ale jde jistě o několik desítek tisíc výtisků.

Konkrétní termín vydání českého překladu Bource morušového ještě není známý.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

Místo lékaře spisovatelem. Román o údělu člověka připomíná W. S. Maughama

Spisovatel William Somerset Maugham

Angličan William Somerset Maugham vystudoval medicínu, kariérního úspěchu se však dočkal hlavně jako dramatik a...

Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

Ukázka aplikace StoryMe

Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon...

Co bylo před Stranger Things? Temný experiment odhaluje lidskou tvář zla

Záběr z třetí řady amerického seriálu Stranger Things

Svět seriálu Stranger Things se rozrůstá. Společně s třetí sérií tvůrci uvedli na trh videohru, komiksy a dvě knihy,...

Najdete na iDNES.cz