Za rok to bude sto let od Hrabalova narození. Vyjdou sebrané spisy?

  6:26aktualizováno  13:52
Ve čtvrtek 28. března je to 99 let, kdy se narodil jeden z nejvýznamnějších českých prozaiků Bohumil Hrabal. Na pultech knihkupectví jsou však Hrabalovy knihy hostem pouze nárazově. Sebrané spisy chybí.

Bohumil Hrabal | foto: Profimedia.cz

Některé z Hrabalových knih průběžně vydává nakladatelství Mladá fronta. Sebrané spisy, které by odpovídaly pozici klasika v české literatuře, vydalo v letech 1991–1997 nakladatelství Pražská imaginace v redakci Václava Kadlece. Jsou již však dávno beznadějně rozebrány.

V pražské hospodě u Tygra byl nejslavnějším štamgastem spisovatel Bohumil...

V předvečer spisovatelových nedožitých narozenin přišel básník, obchodník s knihami a majitel nakladatelství Za tratí Tomáš Weiss s iniciativou, která by měla nové vydání spisů podpořit. Jsou edičně připraveny, nakladatelství Torst ve spolupráci s Václavem Kadlecem má zájem se projektu zhostit, chybějí však peníze.

Potřebná suma na dvacet dílů po tisíci výtiscích je zhruba dva miliony korun a to je investice pro všechny současné české vydavatele astronomická. Proto se Weiss jako iniciátor rozhodl oslovit potenciální investory, kteří by "považovali za čest být s tímto projektem pro českou veřejnost spojeni".

Projekt podpořit vydání sebraných spisů jednoho z největších českých autorů 20. století by měl být ve veřejném zájmu, tedy v zájmu samotného českého státu. Podle Weisse se však o grant nikdo žádat neopokoušel. "Když vidím, co se s financováním kultury děje, mám pocit, že to nemá cenu. S tímhle státem není něco v pořádku..." řekl iDNES.cz.

Celý text prohlášení iniciativy najdete zde

Kromě finančního problému je tady ale ještě jeden. "Prosíme majitele aktuálně platných licencí na jednotlivá díla Bohumila Hrabala, aby možnosti vydat kompletně připravené Sebrané spisy nebránili a pro tento projekt je jednorázově velkoryse poskytli," stojí v prohlášení iniciativy.

Bohumil Hrabal

Jak již bylo řečeno, na některé tituly Hrabalova díla má v současnosti zakoupeny licence nakladatelství Mladá fronta. Lidé kolem Weissovy iniciativy by se rádi s nakladatelstvím dohodli, že umožné vydání týchž titulů, které má v katalogu, ovšem pouze v souborné dvacetisvazkové edici. To by podle Weisse nemělo prodejnost jednotlivých knih Mladé fronty ohrozit.

Prohlášení nakladatelství Mladá fronta z 28. března 2013

Vydavatelství Mladá fronta ke 100. výročí narození Bohumila Hrabala již rok připravuje vlastní projekt, několikasvazkové vydání, jehož podoba bude v nejbližší době zveřejněna. „Jsme potěšeni zájmem čtenářské i odborné veřejnosti, který vzbudilo budoucí 100. výročí od narození Bohumila Hrabala,“ řekl Tomáš Černý, ředitel divize Knihy. Vydavatelství Mladá fronta tak znovu čtenářům představí Bohumila Hrabala, jako zásadní postavu české literatury 20. století.

O tom, že sebrané spisy by byly pro jiný typ čtenářů než jednotlivé tituly, mluví i potenciální nakladatel spisů Viktor Stoilov z nakladatelství Torst: "Zájem by o ně měli pravděpodobně spíš hlubší zájemci, takoví, kteří si v minulosti koupili třeba sebrané spisy Václava Havla nebo nedávno kompletní vydání Proustova Hledání ztraceného času."

Bohumil Hrabal na snímku neznámého autora (1959)

O konkrétní podobě spisů Stoilov zatím nechce spekulovat. "Jsou kompletně edičně připraveny, ale jejich grafická úprava a sazba se bude odvíjet od toho, kolik se podaří sehnat na celý projekt peněz. Jisté je, že od 90. let, kdy Hrabalovy spisy vyšly poprvé, se zcela změnila grafická i tiskařská technologie." A od stavu zafinancování projektu samozřejmě bude záviset i konečná pultová cena pro čtenáře.

Iniciativu Tomáše Weisse podpořila řada známých osobností. Jsou mezi nimi režisér Jiří Menzel a herci z jeho hrabalovských filmů Magda Vášáryová, Josef Somr či Václav Neckář, spisovatelé Vlastimil Třešňák, Jáchym Topol a Emil Hakl, Hrabalův životopisec Tomáš Mazal i spisovatelovi předkladatelé do cizích jazyků Jacek baluch, György Varga, Zsuzsa Detre či Kees Mercks.

"Ideálním výsledkem iniciativy by byly 28. března příštího roku, v den Hrabalových stých narozenin, jeho sebrané spisy na knihkupeckých pultech. Pro tohoto spisovatele minimálně evropského formátu by to byl hezký dárek," říká Weiss.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Německý nepřítel okouzlil matku i syna. Vychází román Chlapec ze sněhu

Spisovatelka Chloë Mayerová

Matka, která nemůže najít cestu ke svému synovi, a syn, který za druhé světové války v Anglii žije tak trochu v...

RECENZE: Když bílí muži vraždili své indiánské ženy kvůli ropě

Nejbohatší národ  světa. Indiánský kmen Osedžů vydělal díky ropě ve své...

Je záhadou, že si toho příběhu nevšiml Quentin Tarantino a nenatočil podle něj svůj nejlepší film. Začínal by jako...

RECENZE: Sex a lži. Z provokatérky Leily Slimani je bojovnice

Spisovatelka Leila Slimani

Po vraždící chůvě a patologické nymfomance přichází francouzská spisovatelka marockého původu Leila Slimani s příběhy...

Najdete na iDNES.cz