Indové se přou o práva na Thákurovy skladby

  0:16aktualizováno  0:16
Říká se jim sangíty a v Bengálsku jsou populárnější než hity světových hudebních hvězd. Na bezmála tři tisícovky skladeb nejznámějšího moderního indického spisovatele Rabíndranátha Thákura (1861-1941) dosud dohlížela univerzita Višva Bháratí. Její copyright však na konci minulého roku skončil a v Indii se o hudební odkaz tohoto všestranného autora, jenž v roce 1913 za básnickou sbírku Gítándžali získal jako první Asijec Nobelovu cenu za literaturu, rozhořela bitva.
Indové s napětím čekají na usnesení indického parlamentu, který by měl rozhodnout, zda autorská práva na sangíty, ale i další Thákurovy skladby či lyrické básně univerzitě prodlouží, či nikoli. "Thákur nepotřebuje žádného psa, který by střežil jeho dílo a blahosklonně rozdílel povolení. Nechte na publiku, ať samo rozhodne, která interpretace je špatná a která nikoli," tvrdí Indráni Sen, oblíbený zpěvák Tkákurových písní.

S něčím podobným se však univerzita Višva Bháratí smířit nehodlá; právě nedávno odmítla nové pojetí sangítů od jednoho neznámého zpěváka, protože nevyhovovalo jejím předepsaným požadavkům. Škola upozorňuje, že je legitimním správcem autorských práv. Tento liberální isntitut vybudoval Thákur v duchu svých tezí o spojování východního a západního pohledu v idylickém městě Šántinikétan uprostřed lesů a od roku 1901 v něm vyrostly takové osobnosti jako je Ámartja Sen, laureát Nobelovy ceny za ekonomiku, oscarový režisér Satjádžit Raj nebo někdejší indická premiérka Indíra Gándhíová. "Z národního pokladu se nemůže stát kolektivní vlastnictví!" argumentuje jeden z univerzitních představitelů Dilíp Kumár Sinha.

 Někteří pozorovatelé ovšem upozorňují, že ve hře o Thákurovy songy jsou kromě vznešených slov také poplatky, které umělci odvádějí univerzitě za každou nahrávku. Višva Bháratí podle těchto hlasů tudíž nechce přijít o svůj monopol. "Celá tato debata o zneužívání díla má jen zakrýt jejich hlavní starost - aby nepřišli o těch pět procent za kazetu," prohlásil indický zpěvák, který si nepřál být jmenován. A je pravda, že každý čtvrtý hudební nosič s bengálskými skladbami, který se v Kalkatě prodal minulý rok, byl podle národní společnosti RPG, provozující síť hudebních obchodů, právě Thákurovy sangíty. Navíc se jeho píseň Jana-Gana-Mana-Adhinayaka, Jaya he se stala v Indii  státní hymnou, zatímco další skladba Amár Sonár Bánglá (Mé zlaté Bengálsko) je hymnou v Bangladéši.

"Sangíty jsou velmi meditativní, mají na mě uklidňující účinek," vysvětluje orientalistka Libuše Polívková. Thákurův hudební odkaz se ovšem neomezuje jen na tyto klasické skladby, které vycházejí z indických tradic a náboženství, obsahuje také experimenty, v nichž pracoval se západními prvky. Zvláštním, "hudebním" rytmem je konečně nesena také Thákurova lyrika: "Mé básně by byly bez melodie jako motýli bez křídel."

Rabíndranáth Thákur, ač šedesát let po smrti, k Indům stále promlouvá - což je pro umělecké kritiky ten nejdůležitější důvod k tomu, aby se povykem kolem sangítů a dalších skladeb nijak  nevzrušovali. Abdur Rauf, který je v Indii respektovaným publicistou, kupříkladu dovozuje: "Rabíndranáth je tak hluboko zakotven v naší mysli, že se jeho dílo zkreslit nedá - s copyrightem, nebo bez něj."
Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Jeden kopeček šmoulový. Marie Doležalová píše pro děti 90. let

Herečka Marie Doležalová se před pár lety postarala o jev v knihkupectvích nepříliš vídaný. Čtenáři zoufale těkali...

Rekordně silný podzim. Přidávají se tituly Ferrante nebo Tolkiena

Co v knižním světě odlišuje jaro od podzimu? Počet potenciálních bestsellerů, kterými nakladatelé umějí zahrnout...

Nobelovu cenu za literaturu získali Olga Tokarczuková a Peter Handke

Po ročním pauze způsobené skandálem ve Švédské akademii se letos udělily hned dvě Nobelovy ceny za literaturu. Za rok...

Státní cenu mají Karol Sidon a Anna Kareninová, ocenění získal i Menzel

Státní cenu za literaturu letos získal dramatik, spisovatel a vrchní zemský rabín Karol Sidon. Porota ocenila jeho...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz