RECENZE: Pověsit za pouta do vzduchu. Z deníku ruského trestance mrazí

  16:59aktualizováno  16:59
Dva roky od chvíle, co byl ruský aktivista Ildar Dadin propuštěn z obávané trestanecké kolonie IK-7 v Karélii, přichází kniha, ve které se zpovídá ze svých mnohdy děsivých vzpomínek.

Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin po propuštění z vězení Rubcovsk v Altajském kraji (26. února 2017) | foto: AP

Vězeňský deník, který vydalo nakladatelství Ikar, nese zbytečně klišovitý název Křik mlčení - Můj boj proti Vladimiru Putinovi. Ve skutečnosti je to však spíše svědectví o lidské zrůdnosti, zvrácených vězeňských dozorcích a oddaných posluhovačích systému. Systému, se kterým se Ildar Dadin, narozený na předměstí Moskvy, nechtěl smířit.

Začalo to prezidentskými volbami v roce 2012, kdy se Dadin přihlásil jako volební pozorovatel. Velmi záhy však zjistil, že kontrolní mechanismus je v místnosti přítomen pouze proto, aby byl. Nikoliv, aby zabránil podvodům. A tak postupně Dadin čím dál hlasitěji vystupoval proti Vladimiru Putinovi, s ústavou v ruce upozorňoval na svá práva a před Kremlem stál s cedulemi jako Putin – hanba Ruska.

Bití místo chleba

Obálka knihy Křik mlčení od Ildara Dadina

Obálka knihy Křik mlčení od Ildara Dadina

Situace se však vyostřila. V roce 2014 přišla ukrajinská krize a nová úprava trestního zákoníku dávala soudcům možnost podle článku 212.1 potrestat ty, kteří „opakovaně porušují zavedený pořádek organizováním nebo pořádáním shromáždění“ až pětiletým odnětím svobody. A to se stalo Dadinovi osudným. Stal se prvním Rusem, který byl takto odsouzen. V jeho případě ke třem letům vězení.

Trestanecké kolonii IK-7 vládne pevnou rukou Sergej Leonidovič Kosijev. Svůj první dojem z něj popisuje Dadin takto: „Na druhé straně místnosti sedí za psacím strojem velký plešatý muž a sklání se nad nějakými písemnostmi. Zůstávám stát se založenýma rukama, mlčím a čekám, co udělá. Na stěně za ním visí prezidentův portrét. Evidentně zde mám co do činění s někým, kdo nesnese odpor,“ vzpomíná. „Tohle je trestanecká kolonie a on tady vládne jako car. Se svými elegantními vyleštěnými botami sedí s nohama od sebe, stejně jako prezident Putin. Mám dojem, že se ho snaží přesně napodobit,“ píše dál.

Dadin však brzy poznává, že ve věznici se netrestá pouze za odpor. Trestat se může za cokoliv. Zrůdnost dozorců se mu doslova vrývá pod kůži hned v prvních dnech výkonu trestu. Verbální agrese se rychle proměňuje ve fyzickou. Bití, hlava v záchodové míse, to všechno za zvuků hrdých národních popěvků kapely Ljube se stane Dadinovým denním chlebem. Ten reálný už totiž téměř nedostává.

Na pokraji sil

Situace eskaluje ve chvíli, kdy jej dozorci pověsí za pouta do vzduchu, na mrazu jej vysvlékají a vyhrožují znásilněním. „Bolesti mi teď pronikají celým tělem. Už nemůžu ani pořádně dýchat, všechny svaly v hrudi se mi mezitím křečovitě stáhly. Ztrácím cit od rukou až po předloktí, protože celé otekly, ramena jsou napjatá až k prasknutí,” popisuje Dadin a poprvé v knize přiznává, že člověk se dá zlomit.

Křik mlčení - Můj boj proti Vladimiru Putinovi

Ildar Dadin, Birgit Virnichová

Ikar, 2018, 200 stran

přeložil Vladimír Čadský

Hodnocení­: 70 %

Přehodnocuje vynesené soudy nad přáteli, kteří dali přednost emigraci před záchranou situace ve své domovině. Sám se však utvrzuje v tom, že pokud se dostane na svobodu, ve svých snahách nepoleví. Bohužel už nezmiňuje, jak hodlá nepolevit. Žádný plán pro změnu neuvádí, zaručeně si je však vědom toho, že s transparentem v ruce to jen tak nepůjde.

Dadinův vězeňský deník není literárním, potažmo uměleckým klenotem. Je to celkem silně odosobněný deník v závěru doplněný o publicistiku, který, ač by mohl, čtenáře emočně nevydírá. Konstatuje, kam se Rusko v posledních letech (ne)posunulo, a potvrzuje, že pokud je mezinárodní tlak dostatečně důrazný, může se něco změnit. Poté, co vyšlo na povrch, jakým způsobem je s Dadinem ve věznici zacházeno, byl propuštěn.

Kniha vznikla za pomoci německé novinářky Birgit Virnichové. Přeložil ji Vladimír Čadský.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Další z rubriky

Etiketa káže Comic Sans nepoužívat, pozor i na velká písmena

S písmem a fonty denně pracují stovky milionů uživatelů

Písmo je zrcadlem duše, říká se. Kdo ale ještě dnes napíše více než pět řádků rukou? V současnosti za nás mluví spíše...

RECENZE: Justina a Julietta jsou komiksovou poctou symbolu zvrhlosti

Obal komiksu Justina a Julietta

Nakladatelství Argo vydalo komiksovou poctu markýzi de Sade, který žil v letech 1740–1814. Jeden z největších zvrhlíků...

Píšeme tu dobré detektivky díky počasí, říká Švédka Läckbergová

Švédská spisovatelka Camilla Lackbergová

Švédská autorka Camilla Läckbergová prodala po světě přes 1,5 milionu knih. Proslavila se ságou s detektivem Patrikem...

Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček
Už zase vši? Zkuste česnek a tea tree olejíček

Vši představují věčný problém ve školách a školkách. Objevují se s železnou pravidelností a zbavit se jich není snadné. Odborníci se shodují v tom, že nejdůležitější je prevence. Jak se úspěšně těm malým potvůrkám vyhnout a co dělat, když se objeví?

Najdete na iDNES.cz