RECENZE: Pověsit za pouta do vzduchu. Z deníku ruského trestance mrazí

  16:59aktualizováno  16:59
Dva roky od chvíle, co byl ruský aktivista Ildar Dadin propuštěn z obávané trestanecké kolonie IK-7 v Karélii, přichází kniha, ve které se zpovídá ze svých mnohdy děsivých vzpomínek.

Ruský opoziční aktivista Ildar Dadin po propuštění z vězení Rubcovsk v Altajském kraji (26. února 2017) | foto: AP

Vězeňský deník, který vydalo nakladatelství Ikar, nese zbytečně klišovitý název Křik mlčení - Můj boj proti Vladimiru Putinovi. Ve skutečnosti je to však spíše svědectví o lidské zrůdnosti, zvrácených vězeňských dozorcích a oddaných posluhovačích systému. Systému, se kterým se Ildar Dadin, narozený na předměstí Moskvy, nechtěl smířit.

Začalo to prezidentskými volbami v roce 2012, kdy se Dadin přihlásil jako volební pozorovatel. Velmi záhy však zjistil, že kontrolní mechanismus je v místnosti přítomen pouze proto, aby byl. Nikoliv, aby zabránil podvodům. A tak postupně Dadin čím dál hlasitěji vystupoval proti Vladimiru Putinovi, s ústavou v ruce upozorňoval na svá práva a před Kremlem stál s cedulemi jako Putin – hanba Ruska.

Bití místo chleba

Obálka knihy Křik mlčení od Ildara Dadina

Obálka knihy Křik mlčení od Ildara Dadina

Situace se však vyostřila. V roce 2014 přišla ukrajinská krize a nová úprava trestního zákoníku dávala soudcům možnost podle článku 212.1 potrestat ty, kteří „opakovaně porušují zavedený pořádek organizováním nebo pořádáním shromáždění“ až pětiletým odnětím svobody. A to se stalo Dadinovi osudným. Stal se prvním Rusem, který byl takto odsouzen. V jeho případě ke třem letům vězení.

Trestanecké kolonii IK-7 vládne pevnou rukou Sergej Leonidovič Kosijev. Svůj první dojem z něj popisuje Dadin takto: „Na druhé straně místnosti sedí za psacím strojem velký plešatý muž a sklání se nad nějakými písemnostmi. Zůstávám stát se založenýma rukama, mlčím a čekám, co udělá. Na stěně za ním visí prezidentův portrét. Evidentně zde mám co do činění s někým, kdo nesnese odpor,“ vzpomíná. „Tohle je trestanecká kolonie a on tady vládne jako car. Se svými elegantními vyleštěnými botami sedí s nohama od sebe, stejně jako prezident Putin. Mám dojem, že se ho snaží přesně napodobit,“ píše dál.

Dadin však brzy poznává, že ve věznici se netrestá pouze za odpor. Trestat se může za cokoliv. Zrůdnost dozorců se mu doslova vrývá pod kůži hned v prvních dnech výkonu trestu. Verbální agrese se rychle proměňuje ve fyzickou. Bití, hlava v záchodové míse, to všechno za zvuků hrdých národních popěvků kapely Ljube se stane Dadinovým denním chlebem. Ten reálný už totiž téměř nedostává.

Na pokraji sil

Situace eskaluje ve chvíli, kdy jej dozorci pověsí za pouta do vzduchu, na mrazu jej vysvlékají a vyhrožují znásilněním. „Bolesti mi teď pronikají celým tělem. Už nemůžu ani pořádně dýchat, všechny svaly v hrudi se mi mezitím křečovitě stáhly. Ztrácím cit od rukou až po předloktí, protože celé otekly, ramena jsou napjatá až k prasknutí,” popisuje Dadin a poprvé v knize přiznává, že člověk se dá zlomit.

Křik mlčení - Můj boj proti Vladimiru Putinovi

Ildar Dadin, Birgit Virnichová

Ikar, 2018, 200 stran

přeložil Vladimír Čadský

Hodnocení­: 70 %

Přehodnocuje vynesené soudy nad přáteli, kteří dali přednost emigraci před záchranou situace ve své domovině. Sám se však utvrzuje v tom, že pokud se dostane na svobodu, ve svých snahách nepoleví. Bohužel už nezmiňuje, jak hodlá nepolevit. Žádný plán pro změnu neuvádí, zaručeně si je však vědom toho, že s transparentem v ruce to jen tak nepůjde.

Dadinův vězeňský deník není literárním, potažmo uměleckým klenotem. Je to celkem silně odosobněný deník v závěru doplněný o publicistiku, který, ač by mohl, čtenáře emočně nevydírá. Konstatuje, kam se Rusko v posledních letech (ne)posunulo, a potvrzuje, že pokud je mezinárodní tlak dostatečně důrazný, může se něco změnit. Poté, co vyšlo na povrch, jakým způsobem je s Dadinem ve věznici zacházeno, byl propuštěn.

Kniha vznikla za pomoci německé novinářky Birgit Virnichové. Přeložil ji Vladimír Čadský.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Svět knihy vítá erotickou novinku a podivné vraždy. Dojde i na totalitu

Herta Müllerová

Začíná Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Čtenářům do Česka nepřiváží jen plejádu literárních hostů, ale i knižní...

RECENZE: Pouhý popis mrtvého do života nevrátí. Ani na papíře

Spisovatelka Viktorie Hanišová

Nejdřív Anežka (2015), pak Houbařka (2018) – a teď Rekonstrukce. Spisovatelka Viktorie Hanišová (1980) vyslala za...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Najdete na iDNES.cz