Totální chaos není intelektuální, ale chytré čtení

  5:38aktualizováno  5:38
Dotkni se mafie a ona spálí tvou duši i tělo. Tak začínala Česká televize před dvěma lety sérii detektivek o komisaři Fabiu Montaleovi, slavnou marseilleskou trilogii s Alanem Delonem v hlavní roli. Její první díl, nazvaný Totální chaos, v českém překladu vydalo nakladatelství Fra.

Jean-Claude Izzo | foto: Profimedia.cz

Kultovní seriál natočený podle románů Jeana-Clauda Izza si získal diváky nejen díky stárnoucímu Delonovi, ale hlavně díky předloze, která není jen obyčejnou mafiánskou detektivkou. Jak v románu, tak v seriálu hraje hlavní roli nikoli jen inspektor Montale, ale hlavně město Marseille, tavicí kotel kultur a národností napříč Evropou a Asií.

Montale pátrá v Marseille po vrazích svých přátel z dětství. S nimi kdysi tvořil partičku za hranicí zákona, po jedné nepodařené přestřelce se však zařekl, že se stane policistou. Jeho přátelé Manu a Ugo však zůstali gangstery a na to také oba dojeli.

Montale se s jejich smrtí nemůže smířit a místo odchodu do policejního důchodu chce zjistit, kdo je zabil. A zaplétá se do mafiánských osidel, které je třeba rozmotat a zpřetrhat. Činí tak za přispění novinářky Babette a ostatních žen, které nestojí vždy na správné straně zákona, ale pokaždé po jeho boku, ať ho zachraňují před spáry alkoholu, či od jeho nekonvenční minulosti i nebezpečné přítomnosti.

Mluva jako z Ostravy

Izzo napsal první povídku, která tvoří základ budoucího románu Totální chaos, v roce 1993. Román dokončil o dva roky později, a protože s ním sklidil velký úspěch, nechal se nakladatelem přesvědčit, aby napsal další dva díly.

Všechny byly později zfilmované a Izzovi příznivci prý před jejich uvedením v televizi demonstrovali, aby tak dali najevo nesouhlas s przněním jeho díla. Přesto byla i televizní detektivka neobyčejná a snadno zapamatovatelná a srovnatelná s kultovní Chobotnicí, alespoň s jejími prvními díly.

V českém překladu nejdřív trochu zarazí hovorový jazyk a chvíli trvá se s ním sžít. Pokud ho však čtenář akceptuje (včetně výrazu "řeknul" či krátkých samohlásek v koncovkách slov přímých řečí, jako by se děj neodehrával v Marseille, ale v Ostravě), vstoupí do světa drsných chlapů, co pijí pastis a whisky po litrech, ženské mají jen pro svoji potěchu a o vztazích četli kdysi dávno v knihách, jež si půjčovali v marseilleských antikvariátech a vraceli zřídkakdy.

Totální chaos je příjemné čtení. Ne moc intelektuální, ale chytré, ne moc náročné, ale s intenzivní stopou po charakterech postav črtaných mezi výstřely a lahvemi s alkoholem, která přetrvá mnohem déle, než je u běžných detektivek zvykem. Nakladatelství Fra neprohloupilo, když Izza začalo vydávat. Má to jednu vadu. Na další díl trilogie si rok počkáme.

JEAN-CLAUDE IZZO - Totální chaos
Nakladatelství Fra, Praha, doporučená cena 266 korun, 248 stran.
Hodnocení: 80 %


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

RECENZE: Strhující osudy špionek, jež nosily něžná jména květin

Obal českého vydání knihy Alicina síť

Román americké autorky Kate Quinnové Alicina síť, dokonale prokomponovaný a s neuvěřitelným spádem, nelze nazvat jinak...

RECENZE: Je to jen sen? Jiří Hájíček vydal vydařenou sbírku haiku

Spisovatel Jiří Hájíček - autor románu Rybí krev.

Spisovatel Jiří Hájíček se profiloval jako prozaik – autor povídkových sbírek a ceněné románové trilogie Selský baroko,...

Nacisté její život odložili na neurčito. V devadesáti si jej bere zpět

Dita Krausová na fotce z roku 1942, ve kterém byla deportována do Terezína

Příběh Židovky a učitelky Dity Krausové rezonoval veřejným prostorem v posledních letech několikrát. Sama se jej...

Najdete na iDNES.cz