Hledání pravé Nohavicovy tváře dostalo základy

  4:29aktualizováno  4:29
Osobnost Jaromíra Nohavici, jež přitahuje veřejnost svými písněmi, osudem i problémy, ke knižnímu zpracování již léta vybízí. Nakonec to byl publicista Josef Rauvolf, který dal dohromady rozsáhlý profil Hledání Jaromíra Nohavici.

Jaromír Nohavica, Koncert pro všechny slušný lidi, 3.12. 1989 | foto: Muzeum a archiv populární hudby

Je to vlastně životopis ostravského písničkáře, prošpikovaný citáty a dotažený až do roku 2006. Nevyhýbá se ani Nohavicovým problémům s alkoholem nebo se Státní bezpečností.

Práce o 352 stranách vznikla s vědomím, jak těžké je napsat knihu o Nohavicovi bez Nohavici. Autor totiž neměl šanci s uzavřeným písničkářem častěji, a hlavně podrobněji hovořit. Výhodou publicisty Josefa Rauvolfa (*1953) však byla skutečnost, že rozsáhlejší, a především aktuálnější kniha o Jaromíru Nohavicovi zatím v Česku nevyšla.

Respekt k talentu
Knížka sleduje Nohavicovu cestu od narození přes ostravské dětství, rodinné zázemí, textování pro severomoravské kapely či Marii Rottrovou i památný koncert na Folkovém kolotoči, na kterém Nohavica v roce 1982 poprvé zazářil.

Písničkář hovoří z dříve publikovaných rozhovorů, nechybějí ani četné postřehy recenzentů, ale některé citáty jsou příliš dlouhé a občas i překrývají Rauvolfův autorský vklad.

Na druhou stranu Rauvolf citáty dobře propojuje a doplňuje vlastními vývody, sleduje Nohavicu v kontextu 80. a 90. let. A přidává vzpomínky písničkáře Pavla Lohonky či bývalého dramaturga festivalů Porta Michala Juppa Konečného. Avšak lidí, kteří se s Nohavicou znali, mohlo promluvit víc – profilovou mozaiku by obohatili dalšími, dosud nepublikovanými informacemi nebo pocity.

Rauvolf zůstává k písničkáři korektní, respektuje Nohavicův talent, chce jej popsat i vysvětlit. Výtečná je třeba kapitola, ve které ukazuje vliv básníků Karla Hynka Máchy, Jaroslava Seiferta či Karla Šiktance na Nohavicovu tvorbu. Právě v kapitolách, ve kterých toho Rauvolf může více dodat i za sebe, je knížka nejzajímavější.

Uzavřené i otevřené kapitoly
Autorovi správně záleží na tom, aby textu porozuměla i nejmladší generace. Vysvětluje, co byly vinylové desky, nebo obtíže, které měli písničkáři za totality. Nechybí připomenutí, že Nohavicu, který byl v roce 1985 vypovězen z festivalu Porta, osobně "doprovodil" tehdejší svazácký funkcionář Miroslav Šlouf, po listopadu 1989 jeden z poradců politika Miloše Zemana.

Velký a vítězný boj Jaromíra Nohavici s alkoholem je dobře zpracované téma knížky. Jiné Nohavicovo střetnutí, tentokrát se Státní bezpečností, je rozvedeno až k nedávné písňové reakci Udavač z Těšína od Jaroslava Hutky.

Aniž by Nohavicu soudil, a to je pozitivum knížky, Rauvolf shrnuje, co bylo dosud objeveno v archivech StB, a připojuje názory kolegů písničkářů. Knížka Nohavicovu osobnost úplně neodkrývá, spíš kolem ní krouží. Pevněji písničkáře uchopí v hudební tvorbě, která je široká od Tří čuníků až po přebásněná libreta Mozartových oper.

Hledání Jaromíra Nohavici je příznačný a stále otevřený název. I téma. Hodlá k němu přispět i sám Nohavica. Do roku 2009 má dokončit knihu vzpomínek, jejíž části publikuje na svých internetových stránkách.

Hledání Jaromíra Nohavici tedy pokračuje. Tato knížka k němu položila solidní základy.

JOSEF RAUVOLF - Hledání Jaromíra Nohavici
Daranus, 352 stran, doporučená cena 349 korun.
Hodnocení MF DNES: 70 %


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Poslechnout si už můžete Kosatíkova TGM, Hadohlavce i novou Mornštajnovou

Publicista Pavel Kosatík

Teprve před Vánoci vydaná kniha Jiný TGM, kde se historik Pavel Kosatík komplexně pustil do osoby našeho prvního...

Atwoodová se k MeToo vyjádřila dříve, skrze choromyslnou vražedkyni

Spisovatelka Margaret Atwoodová

Do dob, kdy si ženy nemohly po muži ani sednout na pohovku, zasadila Margaret Atwoodová, kanadská držitelka literární...

RECENZE: Strhující osudy špionek, jež nosily něžná jména květin

Obal českého vydání knihy Alicina síť

Román americké autorky Kate Quinnové Alicina síť, dokonale prokomponovaný a s neuvěřitelným spádem, nelze nazvat jinak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz