Hosty Světa knihy nebudou jen Španělé

  13:45aktualizováno  13:45
Hlavním zahraničním hostem mezinárodního veletrhu Svět knihy, který bude probíhat 24. - 27. dubna na pražském Výstavišti, je Španělsko, potažmo španělsky psaná světová literatura. Do Prahy se ale sjedou i zástupci dalších jazykových oblastí.

Hostem Světa knihy bude i autor populárního Gottlandu Mariusz Szczygiel | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

Španělskou literaturu bude prezentovat čtrnáct autorů, dalších dvanáct přijede z hispánské Ameriky - z Mexika, Peru, Kostariky, Argentiny a Chile.

Jeden z nejočekávanějších nešpanělských hostů, v současnosti pravděpodobně nejznámější ruský spisovatel sci-fi Sergej Lukjaněnko bohužel svou plánovanou návštěvu z vážných osobních důvodů musel zrušit.

I tak ale Svět knihy nabídne možnost setkání s řadou zajímavých literátů, jejichž tvorba má mezi českými čtenáři ohlas, případně jej lze v nejbližší době v souvislosti s aktuálními vydáními jejich děl očekávat.

Mezi těmi, kteří v poslední době zaujali i na českém trhu, je například norský spisovatel Per Petterson, jehož novela o stáří a samotě Jít krást koně získala řadu literárních ocenění na celém světě a její české vydání mělo vloni velmi příznivý ohlas.

Stejný případ, byť v odlišném literárním oboru, je Polák Mariusz Szczygiel, autor bestselleru Gottland, ve kterém "nastavuje zrcadlo" české společnosti. Kniha vzbudila kontroverze i svým názvem, vůči němuž se ohradilo stejnojmenné muzeum Karla Gotta.

Dlouhodobý ohlas na českém knižním trhu má Szczygielův krajan Andrzej Sapkowski, označovaný za "nekorunovaného krále polské fantasy". Právě obliba jeho povídek i románů u českých čtenářů autora přiměla k tomu, že svou poslední trojdílnou fantasy ságu zasadil do času a prostředí husitských válek.

Mnoho českých čtenářů si libuje v thrillerech s lékařskou tematikou. Jedním z nejoblíbenějších autorů tohoto žánru je Brit Ken McClure, kterému vyšly v češtině všechny romány včetně aktuálního s názvem Neviditelný nepřítel, který bude mít na Světě knihy prodejní premiéru.

Ze spisovatelů, jejichž nejdůležitější díla budou představena teprve nyní v rámci veletrhu, se hodně očekává od Němce bulharského původu Ilji Trojanowa a jeho románu Sběratel světů či od Poláka Mikolaje Lozińského, jenž za svůj debut Reisefieber získal přídomek "Bergman prózy".

Na největším českém knižním veletrhu si samozřejmě také dávají dostaveníčko bohemisté ze všech koutů světa. Jedním z nejvýznamnějších hostí tohoto oboru bude Nizozemec Edgar de Bruin, jenž do nizozemštiny převedl přes pětadvacet románů českých autorů, například Josefa Škvoreckého, Michala Viewegha, Jáchyma Topola, Miloše Urbana či Petry Hůlové.

Přesný program vystoupení zahraničních hostí Světa knihy najdete ZDE.

Autor:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hudba místo psychiatra. Korn představí v Praze album plné bolesti ze smrti

Do Prahy se vrátí po třech letech, tentokrát však s hodně temným materiálem. Američtí nu-metalisté Korn představí 30....

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Knihy o sametové revoluci. Kocáb nepřekvapuje, Komárek se dopustil chyb

Památné události listopadu 1989 se samozřejmě nemohly neodrazit v naší literatuře. Nyní k řadě již vydaných titulů...

Václav Budinský se zasloužil o nový rekord. Napsal nejmenší knihu

O nový český rekord se zasloužil spisovatel a autor minimalistických veršů Václav Budinský. Ve středu pokřtil v Praze...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

Ze svého úspěchu mám pocit viny, tvrdí americká autorka Colleen Hooverová

Rodačka z Texasu se věnovala sociální práci. Svou první knihu vydala svépomocí v roce 2012 a od té doby se téměř...

Najdete na iDNES.cz