Vychází odvážný Hologram pro krále. Ve filmové verzi si zahraje Tom Hanks

  13:08aktualizováno  13:08
Vychází Hologram pro krále, román ceněného autora Davea Eggerse. Kritika mluví o mistrovství a la Beckett. V režii Toma Tykwera vzniká i filmová verze s Tomem Hanksem.

Tom Hanks (9. října 2013) | foto: Reuters

Jestli má Amerika autora, kterého považuje za vizionáře i bravurního diagnostika globální civilizace, je to jistě Dave Eggers. V roce 2001 napsal román nazvaný trochu vyšinutě Srdceryvné dílo ohromujícího génia, díky kterému se o něm začalo mluvit jako o představiteli Generace X. Tedy generace, která nastoupila po poválečném babyboomu a rozkročila se od punku po zelený aktivismus.

V češtině teď v překladu Petra Eliáše vychází jeho román z roku 2012 nazvaný Hologram pro krále. Shodou okolností nedlouho poté, co padla první klapka jeho filmového ztvárnění. Režíruje ho Tom Tykwer, hlavní roli dostal Tom Hanks, premiéra bude příští rok.

Hanks se představí jako krachující podnikatel Alan Clay, jehož může zachránit jen důvěra bohatého saúdskoarabského krále Abdalláha, kterému chce prodat jedinečnou holografickou technologii. Jenomže není sám, kdo čeká na krále.

Konec amerického snu

Eggers přiznává inspiraci Čekáním na Godota, v úvodu knihy dokonce cituje pasáž z Becketta: "Ne každý den jsme potřeba." Pro The Guardian pak vysvětlil: "Chtěl jsem tím ukázat, že člověk se někdy může cítit nebo skutečně být nadbytečným."

Jeho Alan Clay tak dlouho odmítal přesunout výrobu, na níž založil své podnikání, do Asie, až mu jednoduše ujel vlak. Americký sen, s jehož splněním Alan a jeho vrstevníci počítali jaksi automaticky, se zkrátka v současném světě začíná měnit v noční můru. Vytříbená charakteristika současné finanční krize je střídmá a místy humorná, přesto z ní spíš mrazí - aby se hrdina dostal z průšvihu, cestuje tisíce kilometrů a vkládá svoji budoucnost do rukou pohádkově bohatého, leč despotického krále.

Příměr je to skvěle výstižný: "Americká ekonomika má řadu problémů. A my jejich řešení hledáme všude jinde, jen ne v zrcadle," vysvětluje spisovatel.

Od svého debutu vydal Eggers ve vlastním nakladatelství už na dvě desítky knih. Má na kontě třiatřicet cen a nominací, včetně finále Pulitzerovy ceny nebo TED Prize z roku 2008, která se udílí osobnostem, jež se nebojí vymýšlet a realizovat plány na zlepšení světa.

Za Hologram pro krále získal National Book Award, jejíž porota vysvětlila své rozhodnutí následovně: "Je to odvážná a krásná kniha, dojemná a srdceryvná stejnou měrou, jakou je nemilosrdná globální ekonomika. Eggers zvládá vyvážit jemnou ironii, empatii, černý humor s nečekanou jemností a něžností."

Muž, který rozděluje prezidenty

Eggers rozděluje i americké politiky. Po vydání kafkovského románu Zeitoun o Američanovi arabského původu, který zachraňuje své sousedy po hurikánu Katrina, aby skončil zadržený v provizorním vězení, se ozvala potrefená Bushova administrativa, jež situaci v poničeném New Orleansu nezvládla.

Pak  vyšel jeho román Co je co o černošském chlapci Valentinovi, který patří ke Ztraceným Súdáncům, tedy ke dvaceti tisícům dětem, jež přišly za války o rodiče. Autor získal přízeň Baracka Obamy, který doporučil knihu ke čtení celému svému kabinetu.

A protože věří, že slovo má moc změnit svět, nečekal a rozhodl se založit nadaci. Jmenuje se podle hrdiny Valentino a dokázala už v Súdánu postavit školu. Nadále se věnuje práci s jejími žáky. "Nechci být jako hasič, který uhasí požár a jede dál," vysvětluje Eggers.

Čtyřiačtyřicetiletý autor napsal i publikaci nazvanou Měl bys znát naši rychlost, což je beletristický cestopis zpochybňující účinnost pomoci rozvojovým zemím. A titul Přežít spravedlnost, knihu rozhovorů s lidmi, kteří byli neprávem odsouzenými k smrti.

Hologram pro krále vychází nyní v nakladatelství Plus, které navíc příští rok plánuje vydání Eggersova románu Kruh, který se točí kolem sociálních sítí a anonymity na internetu.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Akce střídá akci. Hrdinný Pérák zasáhl cíl

Z komiksu Pérák: Oko budoucnosti

Legendárního Péráka je poslední dobou všude plno. Nyní je k mání komiksové album s titulem „Pérák: Oko budoucnosti“...

Jako ryba ve vodě. Akvárium v Seattlu odhalí dávné rodinné bolesti

Aljašský spisovatel David Vann

Složité rodinné vztahy. V těch se aljašský spisovatel David Vann cítí jako ryba ve vodě. České čtenáře o tom mohly...

RECENZE: Dítě se chytilo v síti. Co s tím? Následovat ho do džungle

Ilustrační snímek

Kniha skupiny českých autorů Dítě v síti má dlouhý a vševysvětlující podtitul: Manuál pro rodiče a učitele, kteří...

Najdete na iDNES.cz