Hoffmanova Levá ruka boží je krutá, ale nijak převratná fantasy

  13:47aktualizováno  13:47
Román Levá ruka boží provází masivní reklamní kampaň, která slibuje nový mezinárodní bestseller. Očekávání však kniha nesplňuje.
Děti vychovávané k zabíjení neexistují jen v Hoffmanově románu, mnohde jsou krutou skutečností.

Děti vychovávané k zabíjení neexistují jen v Hoffmanově románu, mnohde jsou krutou skutečností. | foto: Profimedia.cz

Temný muž v kápi s mečem teď shlíží z výloh i reklamních poutačů. Nový britský fantasy thriller Paula Hoffmana Levá ruka boží současně vyšel ve dvaceti zemích včetně Česka. Jde o první díl třídílné série a překladatelem je Pavel Medek, který je určitou zárukou kvality – do češtiny převedl i ságu o Harrym Potterovi. Levá ruka boží je však brutálnější a dost odvozená.

Trocha nacismu i inkvizice

Ne vždy jednotný styl knihy navíc zažehává pochyby, zda to byl skutečně Hoffman, kdo celou knihu napsal. Britský Guardian dokonce nadhazuje, zda nešlo o týmový produkt na zakázku.

Přebal knihy Levá ruka boží Paula HoffmanaJde o příběh ze svatyně takzvaných vykupitelů, nábožensky zanícených fanatiků, kteří z malých chlapců (už od sedmi let) vychovávají nelítostné bojovníky. Víra tu nevede k pokoře, lásce ani soucitu, ale k slepé poslušnosti a úmornému drilu, přičemž nejmenší prohřešek může být okamžitě ztrestán mučením a smrtí. Mezi hříchy patří i jakýkoli náznak přátelství či pomoci bližnímu, nemluvě o právu na soukromí či tajemství.

Atmosféru dokreslují všudypřítomné posvátné šibenice se sochou Oběšeného vykupitele, v jehož tváři se zračí děs a hrůza. A v tomhle společenství vyrůstá čtrnáctiletý Thomas Cale, chlapec s mimořádnými schopnostmi.

Vynikající stratég i vynikající zápasník ohromuje svou bezcitností. Jenže jednoho dne uvidí to, co nikdy vidět neměl, a jeho život se radikálně změní. Potud působí Levá ruka boží jako kombinace George Orwella a Pullmanovy trilogie Jeho šerá hmota, příběhy typu Eragona se proti ní zdají lehkým čajíčkem.

Některé scény jsou vyloženě drastické: týráním chlapců to začíná, pitváním dívky zaživa pokračuje a zmasakrováním vesnice včetně žen a nemluvňat končí. Okatě se "opisuje" z praktik nacistické Třetí říše, a tak se tu mluví o plánech na vysídlení bezvěrců na "Malgašský ostrov", kde pak budou všichni stejně vybiti.

Jiné paralely odkazují na antický Řím (zápas v aréně) či na řádění inkvizice (potírání kacířů). Nechybějí ani židovská ghetta s intrikujícími lichváři. S reálným a smyšleným názvoslovím se ovšem v knize zachází dost libovolně, takže je z toho trochu fantazmagorický guláš.

Pokračování příště

Nedostatek fantazie jako by autor nahrazoval scénami plnými krve a smrti. A byť o krutosti psala i J. K. Rowlingová, zlo u ní vždy mělo příčinu a následek, jeho zobrazení jasný morální apel. V případě Levé ruky boží je schopnost rychle, chladnokrevně vraždit ("třísekundová smrt") vlastně předností: hlavní postavou je "anděl smrti", který dorazí i soupeře prosícího o život.

Paul Hoffman

Jistě, Thomas Cale v příběhu několik lidí zachrání, jednou se zamiluje a v připravovaných dvou knihách zřejmě projde psychologickým vývojem, ale jsou ponaučení typu "nejlepší odplatou je pomsta" opravdu cestou, jak formovat nastupující generace? Což neznamená, že by v románu bylo všechno špatně.

Z historických inspirací je asi nejzdařileji ztvárněn konflikt starého a nového řádu. Zatímco ten první si zakládá na původu, titulech a dědičném právu, ten druhý už definuje dravost, síla, výsledek. A to i ve zlém. Zatímco namyšlení Materazziové představují odcházející svět s nabubřelým, ale neefektivním vedením války, vykupitelé jsou příkladem moderního zabíjení – tichého a věcného.

Mnohé scény a postavy jsou vylíčeny vcelku suverénně a čtivě, na druhou stranu v dramatickém tónu občas zaskřípe podivně infantilní, naivní či žoviální přirovnání, poznámka, které jako by vypadly z úplně jiné knihy. Závěr pak vyloženě zklame – nejde totiž o závěr, ale jen o předehru k další knize.

Jinými slovy nátlak koupit si "dvojku". Což dělat nemusíte. Pokud toužíte po náboženské provokaci, na kterou Levá ruka boží také trochu hraje, mnohem lépe ji umí Dan Brown.

Paul Hoffman - Levá ruka boží
Překlad Pavel Medek. Knižní klub, 414 stran, cena 349 korun
Hodnocení MF DNES: 40 %


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

RECENZE: Autor Mlčení jehňátek pátrá po Escobarově krvavém zlatě

Z anglického přebalu knihy Cari Mora

Když bylo hrdince románu Cari Mora jedenáct let, odvedli ji před namířenou hlavní z rodné vesnice a naverbovali do...

Inovovati budeš, zní jedenácté přikázání pro přežití Izraele

Spisovatel Tuvia Tenenbom

Tuvia Tenenbom v závěru své knihy Chyťte Žida píše: „Když jsem tuhle cestu začínal, mým společníkem byl smích, když ji...

Jak správně uchopit českou kulturní identitu? Vymýtit chytráčkovství

Denisa Šedivá, autorka publikace ABCZ aneb H jako Havel

Denise Šedivé se v cizině stýskalo, tak pro děti napsala unikátní knihu o Česku. Je v ní spousta poučení i zábavy a...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz