Hoffmanova Levá ruka boží je krutá, ale nijak převratná fantasy

  13:47aktualizováno  13:47
Román Levá ruka boží provází masivní reklamní kampaň, která slibuje nový mezinárodní bestseller. Očekávání však kniha nesplňuje.
Děti vychovávané k zabíjení neexistují jen v Hoffmanově románu, mnohde jsou krutou skutečností.

Děti vychovávané k zabíjení neexistují jen v Hoffmanově románu, mnohde jsou krutou skutečností. | foto: Profimedia.cz

Temný muž v kápi s mečem teď shlíží z výloh i reklamních poutačů. Nový britský fantasy thriller Paula Hoffmana Levá ruka boží současně vyšel ve dvaceti zemích včetně Česka. Jde o první díl třídílné série a překladatelem je Pavel Medek, který je určitou zárukou kvality – do češtiny převedl i ságu o Harrym Potterovi. Levá ruka boží je však brutálnější a dost odvozená.

Trocha nacismu i inkvizice

Ne vždy jednotný styl knihy navíc zažehává pochyby, zda to byl skutečně Hoffman, kdo celou knihu napsal. Britský Guardian dokonce nadhazuje, zda nešlo o týmový produkt na zakázku.

Přebal knihy Levá ruka boží Paula HoffmanaJde o příběh ze svatyně takzvaných vykupitelů, nábožensky zanícených fanatiků, kteří z malých chlapců (už od sedmi let) vychovávají nelítostné bojovníky. Víra tu nevede k pokoře, lásce ani soucitu, ale k slepé poslušnosti a úmornému drilu, přičemž nejmenší prohřešek může být okamžitě ztrestán mučením a smrtí. Mezi hříchy patří i jakýkoli náznak přátelství či pomoci bližnímu, nemluvě o právu na soukromí či tajemství.

Atmosféru dokreslují všudypřítomné posvátné šibenice se sochou Oběšeného vykupitele, v jehož tváři se zračí děs a hrůza. A v tomhle společenství vyrůstá čtrnáctiletý Thomas Cale, chlapec s mimořádnými schopnostmi.

Vynikající stratég i vynikající zápasník ohromuje svou bezcitností. Jenže jednoho dne uvidí to, co nikdy vidět neměl, a jeho život se radikálně změní. Potud působí Levá ruka boží jako kombinace George Orwella a Pullmanovy trilogie Jeho šerá hmota, příběhy typu Eragona se proti ní zdají lehkým čajíčkem.

Některé scény jsou vyloženě drastické: týráním chlapců to začíná, pitváním dívky zaživa pokračuje a zmasakrováním vesnice včetně žen a nemluvňat končí. Okatě se "opisuje" z praktik nacistické Třetí říše, a tak se tu mluví o plánech na vysídlení bezvěrců na "Malgašský ostrov", kde pak budou všichni stejně vybiti.

Jiné paralely odkazují na antický Řím (zápas v aréně) či na řádění inkvizice (potírání kacířů). Nechybějí ani židovská ghetta s intrikujícími lichváři. S reálným a smyšleným názvoslovím se ovšem v knize zachází dost libovolně, takže je z toho trochu fantazmagorický guláš.

Pokračování příště

Nedostatek fantazie jako by autor nahrazoval scénami plnými krve a smrti. A byť o krutosti psala i J. K. Rowlingová, zlo u ní vždy mělo příčinu a následek, jeho zobrazení jasný morální apel. V případě Levé ruky boží je schopnost rychle, chladnokrevně vraždit ("třísekundová smrt") vlastně předností: hlavní postavou je "anděl smrti", který dorazí i soupeře prosícího o život.

Paul Hoffman

Jistě, Thomas Cale v příběhu několik lidí zachrání, jednou se zamiluje a v připravovaných dvou knihách zřejmě projde psychologickým vývojem, ale jsou ponaučení typu "nejlepší odplatou je pomsta" opravdu cestou, jak formovat nastupující generace? Což neznamená, že by v románu bylo všechno špatně.

Z historických inspirací je asi nejzdařileji ztvárněn konflikt starého a nového řádu. Zatímco ten první si zakládá na původu, titulech a dědičném právu, ten druhý už definuje dravost, síla, výsledek. A to i ve zlém. Zatímco namyšlení Materazziové představují odcházející svět s nabubřelým, ale neefektivním vedením války, vykupitelé jsou příkladem moderního zabíjení – tichého a věcného.

Mnohé scény a postavy jsou vylíčeny vcelku suverénně a čtivě, na druhou stranu v dramatickém tónu občas zaskřípe podivně infantilní, naivní či žoviální přirovnání, poznámka, které jako by vypadly z úplně jiné knihy. Závěr pak vyloženě zklame – nejde totiž o závěr, ale jen o předehru k další knize.

Jinými slovy nátlak koupit si "dvojku". Což dělat nemusíte. Pokud toužíte po náboženské provokaci, na kterou Levá ruka boží také trochu hraje, mnohem lépe ji umí Dan Brown.

Paul Hoffman - Levá ruka boží
Překlad Pavel Medek. Knižní klub, 414 stran, cena 349 korun
Hodnocení MF DNES: 40 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

RECENZE: Když David Bowie slouží jen jako marketingové lákadlo

Spisovatel Jean Michel Guenassia

O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky píše spisovatel Jean-Michel Guenassia.

Až Babylon Berlín skončí, Rath bude žít dál. Vychází třetí díl Goldstein

Ze seriálu Babylon Berlín

Zatímco komisař Gereon Rath nyní každou sobotu brázdí vody druhého kanálu České televize v seriálu Babylon Berlín,...

Vychází deník jedenáctiletého chlapce, který přežil pochod smrti

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Taussigovi měli vlastně štěstí. Do Osvětimi je transport dopravil koncem listopadu 1944. Neprošli selekcí a spalovací...

Najdete na iDNES.cz