Helena Epsteinová vypráví svůj příběh

  1:57aktualizováno  1:57
Ryze osobní, rodinný příběh, obecnější osud židovského živlu v českých zemích a konečně Praha jako hlavní projekční plátno děje - to vše se prolíná v knize americké spisovatelky a novinářky Heleny Epsteinové s názvem Nalezená minulost, vycházející v pražském nakladatelství Rybka Publishers. Epsteinovou, které bylo osm měsíců, když její rodiče na sklonku roku 1948 emigrovali z Prahy do New Yorku, mohou tuzemští čtenáři znát jako autorku knihy Děti holocaustu, kterou v roce 1994 vydal Volvox Globator.

V ní autorka shromáždila svědectví a životní pocity potomků těch, již přežili holocaust. Sama Epsteinová k této "druhé generaci" - generaci bez vlastní zkušenosti holocaustu, ale přesto generaci jím tvrdě postižené - také patří. Jak její otec Kurt, tak matka Frances prošli koncentráky.

Náhlý, překvapivý odchod matky, jak Epsteinová vyjadřuje své pocity z poloviny roku 1989, kdy její matka v New Yorku umírá, byl také prvotním impulsem ke vzniku knihy Nalezená minulost. "Původně jsem chtěla jen napsat příběh o sobě a o matce. Bez konkrétního cíle jsem přitom v týdnech po její smrti procházela mezi regály knihovny Harvardské univerzity, kam to mám pět minut od našeho domu, a brala z polic tituly o dějinách Židů v Evropě," říká.

Čeština se Epsteinové jen tu a tam zadrhne - i v newyorské domácnosti jejích rodičů se vždy mluvilo česky. A navzdory tísnivému tématu žene Epsteinová proud řeči v živém tónu vpřed. Energii prý zdědila pro svém otci, aktivním sportovci, který reprezentoval Československo na berlínské olympiádě v roce 1936. Z matčiny strany je rodinná větev také vitální,  babička  Pepi  v Praze po 1. světové válce vedla známý oděvní Salon Weigert, na jehož tradici pak před Únorem navázala i matka Frances.

Helena Epsteinová však šla - tak jak se postupně nořila do rodinné historie - ještě dále proti času: do poloviny 19. století, kdy se v Brtnici u Jihlavy narodila její prababička Tereza. "A tehdy jsem pochopila, že musím rodinný příběh opřít o širší souvislosti," vysvětluje autorka, proč se vrhla do studia historie Židů v českém prostoru a proč se tak ve své knize například vrací až k dekretům a výnosům Josefa II., jež předurčily zdejší postavení Židů na století dopředu.

Autorka například v prvé "rodinné" linii zachycuje přelom 19. a 20. století v odchodu své babičky z Vídně do Prahy, ale zároveň podrobně vykresluje hilsneriádu, která oživením temných antisemitských bludů frustrovala zdejší židovský živel. Druhá polovina třicátých let 20. století v Praze je pak v autorčině knize jak obdobím divokého životního stylu její tehdy dospívající matky, tak přerůstáním nacistické sněti z výhrůžek a proklamací k praktickému útisku židovského národa.

Ve svém výsledku, v zasazení silné osobní "story" do precizně dokladovaného a vyloženého dějinného rámce, je publikace Nalezená minulost příkladem v Americe dnes velmi úspěšného literárního přístupu, který v sobě mísí literaturu faktu a beletristické postupy. "Ve Státech jsou takové tituly - řekla bych - až módní, ale to nebyl ten důvod, proč jsem si tuhle formu zvolila. Sama se vnutila a byla to pro mě nová zkušenost," říká Epsteinová, autorka celkem šesti knih.

Kromě k nám uvedených Nalezené minulosti a Dětí holocaustu vydala například životopis úspěšného newyorského divadelníka Josepha Pappa - kromě jiného producenta muzikálu Fair a Chorus Line - či knihu Music Talks, v níž shromáždila své rozhovory s významnými hudebníky (například s Vladimírem Horowitzem, Leopardem Bernsteinem či Yo-Yo Ma) publikované v nedělní příloze listu New York Times.

Knihovna Harvardské univerzity je podle Epsteinové neuvěřitelně bohatou studnicí knih a materiálů; k nalezení tam mají například i telefonní seznam z Prahy z roku 1910, jejž v Praze Epsteinová sháněla marně. Klíčové dokumenty, tajemství ukrytá v matrikách, ovšem autorka musela hledat v Čechách. Od své první návštěvy na jaře 1990 se opakovaně vracela do míst, kam ji zavedly rodinné stopy a výzkum - do Jihlavy, Prahy, Humpolce, Kolína, Vídně, ale i do Izraele, kde žijí matčini přátelé a známí.

"Celkem jsem na knize pracovala sedm let, a kdybych měla dnes znovu začít, asi bych to už nedokázala," míní Helena Epsteinová. Od začátku prý usilovala o to, aby Nalezená minulost vedle anglického originálu vyšla určitě také česky. "Ale teď mám trému, jak ji zdejší publikum přijme. Snažila jsem se, aby v knize nebyly chyby. Každou kapitolu jsem dávala číst lidem, kteří danou problematiku a dobu dobře znají. Ale uvidíme...," uvažuje.

O reakcích zdejších čtenářů se bude dozvídat v Cambridge v Massachussets, kdy žije s manželem  a se dvěma syny. V jejich domácnosti se již česky nemluví. "Já se ovšem stále cítím být třetinově Češkou, třetinově Židovkou a třetinově Američankou," říká Helena Epsteinová.

Americká spisovatelka a novinářka Helena Epsteinová, které v pražském nakladatelství Rybka Publishers vychází kniha s názvem Nalezená minulost.

Americká spisovatelka a novinářka Helena Epsteinová, které v pražském nakladatelství Rybka Publishers vychází kniha s názvem Nalezená minulost.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Z rodné země do Istanbulu. Mistr cestopisu Fermor vystačil s librou týdně

Největší úplněk od roku 1948 nad jednou z mešit v Istanbulu (14. listopadu...

Soubor novodobé anglické prózy přeložené do češtiny je zase o krok blíže dokonalosti. Na řadu totiž konečně přišel i...

RECENZE: Vraždí se tradičně i neobvykle, ale napříč Evropou důmyslně

Obal českého vydání knihy Zemřít dvakrát

Nakladatelství Moba zásobuje čtenáře zajímavými a napínavými kriminálními příběhy. Takové jsou i tři následující...

RECENZE: Přichází Žár. Román o tragédii spíše chladí

Sauna (ilustrační foto)

Lidská soutěživost a potřeba překonávat se nezná hranic. Důkazem toho bylo historicky poslední a tragické finále...

Najdete na iDNES.cz