Havel, Zeman a ceny za nejhorší překlady

  1:00aktualizováno  1:00
Největší český knižní veletrh skončil. Patřičný lesk 12. ročníku pražského Světa knihy dodala přítomnost Václava Havla.

Václav Havel - Václav Havel na pražském veletrhu Svět knihy (6. května 2006) | foto: ČTK

Exprezident veletrh na pražském Výstavišti zahájil a uvedl zde svou novinku Prosím stručně. Zájem o jeho autogramiádu byl značný, dlouhá fronta takřka vyplnila dvě veletržní uličky, což o sobotním poledni, kdy kulminovala návštěvnost přehlídky, hodně znesnadňovalo pohyb v levém křídle.

Došlo i ke kuriózní situaci – na Havlův autogram čekal také loňský vítěz soutěže VyVolení, usměvavý a evidentně dobře naladěný Vlado Dobrovodský, na jehož podpis se začala utvářet "soukromá" fronta.

Václav Havel však nebyl jediným politikem, který se na holešovickém Výstavišti potkával se svými čtenáři. Po rutinním pročísnutí hřebínkem a se slovy "tak jdeme na to" vyrazil na svou autogramiádu Miloš Zeman.

Vyzbrojen plastovými kelímky s pivem a vodou podepisoval knihu Vzestup a pád české sociální demokracie, jeho předchozí titul Jak jsem se mýlil v politice byl na veletrhu prohlášen bestsellerem loňského roku.

Příjemným zjištěním (nejen) letošního ročníku je fakt, že návštěvníci si v bohatém doprovodném programu nacházejí i jména zahraničních autorů, kteří v českém kontextu nemohou konkurovat domácím hvězdám.

Plný sál očekával vystoupení švédské spisovatelky Majgull Axelssonové či Nora Larse Saabye Christensena, zájem byl také o autogramiádu francouzského autora Benoita Duteurtra.

Překladatelské anticeny
Tradičně hojně navštěvovanou akcí je vyhlášení překladatelských anticen Skřipec a Skřipeček, které letos směřovaly ke dvěma olomouckým nakladatelstvím a dvěma knihám ruské prózy.

Hlavní "poctu" za nejhorší překlad v oblasti beletrie získalo převedení knihy ruského filozofa a publicisty Nikolaje Berďajeva Vlastní životopis. Počeštění titulu, který vydalo nakladatelství Refugium a přeložila Markéta Válková, označila porota Obce překladatelů za "bakchanálii překladatelské svévole".

Knize vytýkala zejména záměnu české skladby za ruskou, množství rusismů, poklesky v dobových reáliích a zkomolená vlastní jména osobností – například vojenská gardová škola je tu nesmyslně uváděna jako "pážecí" a slavná ruská básnířka Zinaida N. Gippiusová přichází o své pohlaví a stává se mužem Z. N. Gippim.

Druhou nechvalně vyzdvihnutou knihou je Tajný život Stalina od B. S. Ulizarova v překladu Anděly Kramlové, který přineslo nakladatelství Fontána. I zde porota objevila řadu groteskních chyb, vycházejících z nedostatečného všeobecného přehledu i ze špatné stylistické práce s češtinou. V této podobě se podle názoru porotců kniha prakticky nedá číst.

Sever vystřídají minority
Svět knihy letos přilákal zhruba 25 tisíc lidí. Hlavním hostem bylo Lotyšsko, tématem literatury severských zemí a knihy byly představeny v tradiční papírové podobě.

Příští rok se návštěvníci mohou těšit i na multimédia. Veletrh bude 3.–6. května a zaměří se na literaturu minorit.


Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

Najdete na iDNES.cz