Harry Potter mluví rusky

  9:52aktualizováno  9:52
Špičková ruská překladatelka a světově proslulá znalkyně Shakespeara Marija Litvinovová si musela vybrat mezi kouzelnickým učněm Harry Potterem a Hamletem, kralevicem dánským. Nakonec odložila bádání o bardovi od Avony a svůj vzácný čas věnovala překladu knížky o malém brýlatém čarodějníkovi. Litvinovová zpřístupnila ruským dětem to nejlepší z Harryho Pottera, který uchvátil děti na celém světě.

Dobrodružství chlapce ve vzrušujícím světě záhad a čar zaujalo čtenáře od Argentiny až po Čínu a prodalo se ho okolo 100 miliónů výtisků. Historky byly přeloženy do 42 jazyků od albánštiny až po řeč kmene Zulu a učinily z osamělé matky píšící v edinburghské kavárně milionářku. Ruským dětem se zatím dostalo pouze prvního dílu ze čtyřdílné ságy, nazvaného Harry Potter a kámen mudrců. Jakmile knížka přišla na pulty, vydavatel ruskojazyčné edice Rosman začal dostávat stížnosti rodičů na špatnou kvalitu překladu. Požádal proto Litvinovovou, aby přeložila druhý svazek, Harry Potter a tajemná komnata. Ten teď přichází do prodeje.

"Nebylo pro mě snadné přijmout tuto nabídku. Je mi už přes sedmdesát a nezbývá mi moc času na to, abych se věnovala něčemu jinému než svému výzkumu," řekla překladatelka. Nikdy svého rozhodnutí nelitovala a dokonce cítí, že Harry jí v lecčems pomohl. "Místo za plánovaných šest měsíců se mi podařilo dokončit
knížku za devadesát dní. No není to kouzlo?" V obavě, aby její pokročilý věk nezanechal na textu stopy, požádala pár mladých překladatelů, aby se jí dívali přes rameno a kontrolovali, jestli Harry mluví opravdu jazykem teenagerů. "Tím vším jsem omládla," svěřuje se.

Úroveň ruských překladů od pádu komunismu v roce 1991 prudce klesla. Vydavatelé chrlí na trh druhořadé detektivky a horory, jejichž jazyková stránka je nezajímá. Anglická skladba zamořila většinu překladů a začala dokonce ovlivňovat rozhlas a televizi; moderátoři používají gramatické konstrukce, které jsou rodilým Rusům naprosto cizí. Šéf nakladatelství Rosman Michail Marotkin řekl, že jeho společnost chce tyto škody napravovat. První knížka - Harry Potter a kámen mudrců - se stala i mezi ruskými dětmi bestsellerem, byť se jí prodalo "pouze" 100.000 výtisků. Pro zemi s tak nízkou životní úrovní, kde se knihy prodávají vlastně jen ve velkých městech, je to ovšem hodně. Cena příběhů o Harrym je v Rusku značně pod evropskou a americkou úrovní, aby k nim měl přístup co největší okruh čtenářů. S příchodem každé nové knížky však chce Rosman cenu z nynějšího 2,5 dolaru zvyšovat.

Pottermánie přičarovala podnikatelům pohádkové zisky, avšak Litvinovová dostala od Rosmana za tři měsíce intenzívní práce jen tolik, na kolik přijde jeden zlevněný notebook. "Nestarám se o to, kolik mi kdo zaplatí. Peníze pro mě absolutně nic neznamenají. Jsem ze staré sovětské školy - myšlenka vítězí nad hmotou," říká překladatelka, usazená v rozvrzaném křesle, v pokoji s vyšisovanými a odlupujícími se tapetami. "Pro krásu ruštiny a pro mého milovaného Shakespeara bych byla ochotna třeba umřít."

Autoři: ,

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Jiří Stránský, autor předlohy k seriálu Zdivočelá země

Dramatik a bývalý politický vězeň Jiří Stránský

V 87 letech zemřel spisovatel a někdejší politický vězeň Jiří Stránský. Byl mimo jiné autorem knihy Zdivočelá země,...

RECENZE: Příjemné a znepokojivé. Proč máme mobilům popřát dobrou noc

Obal knihy Milana Tesaře Volané číslo existuje

Kniha Milana Tesaře Volané číslo existuje je vlastně dost bláznivá. Vypráví ve dvou rovinách. Třináct „klasických“...

Německý nepřítel okouzlil matku i syna. Vychází román Chlapec ze sněhu

Spisovatelka Chloë Mayerová

Matka, která nemůže najít cestu ke svému synovi, a syn, který za druhé světové války v Anglii žije tak trochu v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz