Harry Potter loni očaroval nejvíc čtenářů

  10:11aktualizováno  10:11
Harry Potter, kuchařka televizních receptů a Pán prstenů. To byly nejprodávanější knížky loňského roku, jejichž úspěch potvrzuje vliv médií na literaturu. Nejúspěšnějším se stal Harry Potter. Zarážející však je, že oněch třiaosmdesát tisíc výtisků loni zaznamenal zrovna první díl příhod malého čaroděje - Harry Potter a Kámen mudrců - od britské spisovatelky Joanne K. Rowlingové (zatím vyšly čtyři díly).

Tedy na českém trhu více než dva roky stará kniha, o jejíž znovuoživený zájem se zřejmě zasadilo filmové zpodobnění.

Podobná prodejní křivka čekala i na jedničku Tolkienovy trilogie Pán prstenů: Společenstvo prstenu - dílo, jehož první české vydání vyšlo roku 1990. Právě když do kin vstupoval prstenový velkofilm, mělo nakladatelství Mladá fronta na trhu novou, výpravnou verzi, ilustrovanou Alanem Leem.

Dalším z trháků byla kuchařka televizních receptů Mňam aneb Prima vařečka 2, kterou Ottovo nakladatelství vydalo loni v září. Od té doby se knížky, na níž se usmívá herec Martin Zounar s kuchařem Danielem Kopálem, prodalo neuvěřitelných sedmašedesát tisíc výtisků.

"Je to výsledek spojení dobrého televizního pořadu a dobrého nakladatelství s dobrými knižními distribucemi," říká k tomu odpovědná redaktorka stošedesátistránkové publikace Alena Krupauerová.

Sbírka čtyř stovek receptů, která obsahuje jak předpisy na tradiční jídla české kuchyně, tak mezinárodní speciality, následuje předloňský úspěch Chuťovek Petra Novotného. Ty měly téměř dvojnásobné skóre: 117 950 výtisků.

Loňský bestseller Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách od australské manželské dvojice Allana a Barbary Peasových na svůj úspěch chvíli čekal. Během roku 2001 se kniha o manželském dorozumívání a o rozdílech muže a ženy dle nakladatele Jiřího Almana moc neprodávala. Pak knížku podpořil Petr Novotný, hudebník a publicista Vlastimil Marek a Pavel Žalman Lohonka.

Pomohla i silná propagace a distribuce Knižního velkoobchodu PEMIC. A čím si úspěch vysvětluje nakladatel? "Neodolatelnou čtivost, svérázný humor, populární a moderní styl projevu obou manželů." Slibné je to i s pokračováním Proč muži lžou a ženy pláčou, kterého se za necelé tři týdny prodalo 30 tisíc výtisků a objednávek je na dalších dvacet tisíc. A to se má ještě autorský pár letos objevit na květnovém veletrhu Svět knihy!

V dalším titulu šlo o osobní a jímavé zpovědi podpořené dobrou propagací. "Je to kniha o životě a o smrti, a hlavně o naději," charakterizuje majitel nakladatelství Formát Svatopluk Štefl Deník mezi životem a smrtí Heleny Růžičkové, který vyšel na počátku prosince 2002 a jehož první patnáctitisícový náklad se prodal za čtyři dny. Herečka v něm otevřeně popisuje svůj boj s rakovinou. "Neznám podobnou knihu, v níž by byl autor ochoten rozdělit se o své nejniternější pocity v krizové situaci," dodává Štefl.

S pokračováním svých otevřených rozhovorů se ženami O čem sní ženy 2 přišla na konci roku dokumentaristka Olga Sommerová. Dvacetitisícový náklad i osmitisícový dotisk byl do konce roku rozprodán. Nakladatelka Slávka Kopecká však už tehdy měla jeden svůj trumf na pultech - portrét známé prvorepublikové herečky Nataši Gollové od pětadvacetiletého nadšence Aleše Cibulky. Titul prodal třicet tisíc kusů.

"Překvapilo mě to velmi. Ale vidíte, že se dá stále najít někdo zajímavý! Nataša nejenže ožila v celé své sličnosti a kráse, ale oslovila po létech díky zamilovanému autorovi národ, který ji spontánně přijal," podotýká k tomu Kopecká. Ostatně Aleš Cibulka již chystá hereččino Fotoalbum, doplněné uvěřitelnými i neuvěřitelnými historkami.

Také koncern Euromedia Group může být s loňskem spokojen. Nejprodávanější knihou se stala výpravná encyklopedie Zvíře se třemi tisícovkami fotografií a kreseb, která se běžně prodává za 1399 korun. Bezmála třicetitisícový náklad měl také román americké spisovatelky Barbary Woodové Hippokratova přísaha o osudech tří mladých žen-lékařek.

Z pultů rychle mizel i další titul - Čtvrtá ruka Johna Irvinga. Mezi loňské bestsellery se vešla také populárně vědecká kniha Elegantní vesmír Briana Greena o úžasných objevech fyziky 20. století. Po dílech J. R. R. Tolkiena byla loni nejprodávanějším titulem Mladé fronty.

Z české beletrie loni čtenáři nejvíce kupovali politickou prózu Michala Viewegha Báječná léta s Klausem, již na jaře přinesl brněnský Petrov. Na domácí poměry velmi slušný je i čtenářský zájem o autorský debut Petry Hůlové Paměť mojí babičce o mongolských ženách, jež měla šest a půl tisíce prodaných výtisků.

Trpké zkušenosti českých vydavatelů komiksových publikací láme Jiří Buchal z BB artu s dvacetitisícovými náklady Velkých knih komiksů. Knížky zahrnují vybrané komiksové seriály, které vycházely a vycházejí na stránkách časopisu ABC. Na druhou stranu je to sázka na tradici a frankofonní komiksy se už tady prosazují daleko hůře.

Osvědčené knihy se prodávají stále. Dokazují to jak detektivky Eda McBaina, kterých se pokaždé prodá dvacet až pětadvacet tisíc od titulu, tak i evergreen knihkupeckých pultů: Anglicko-český a česko-anglický kapesní slovník nakladatelství Fragment za 139 korun. Na trhu je už jedenáct let. Loni čítal odbyt bezmála šestapadesát tisíc výtisků.

BESTSELLERY 2002
(v závorce počty prodaných knih tak, jak je uvedli nakladatelé)

1. J. K. Rowlingová: Harry Potter a Kámen mudrců (83 233)
2. Mňam aneb Prima vařečka 2 (67 000)
3. J. R. R. Tolkien - Pán prstenů: Společenstvo prstenu (60 000)
4. Anglicko-český a česko-anglický kapesní slovník (55 919)
5. Alan & Barbara Peasovi: Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách (45 000)
6. Deník mezi životem a smrtí (37 000)
7. Zvíře (32 310)
8. Aleš Cibulka: Nataša Gollová - Život tropí hlouposti (30 000)
9. Barbara Woodová: Hippokratova přísaha (28 966)
10. Olga Sommerová: O čem sní ženy 2 (28 000)

Pozn. redakce: vzhledem k tomu, že v České republice neexistuje žádný oficiální žebříček počtu prodaných výtisků, nemůže si tento seznam úspěšných titulů nárokovat úplnost. Vždy záleží na ochotě nakladatelů sdělit jakékoliv číslo.

Fotografie z filmu Harry Potter a Kámen mudrců.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Svět knihy vítá erotickou novinku a podivné vraždy. Dojde i na totalitu

Herta Müllerová

Začíná Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Čtenářům do Česka nepřiváží jen plejádu literárních hostů, ale i knižní...

Cenu Jiřího Ortena získala Anna Cima. Uspěla s Probudím se na Šibuji

Japanoložka Anna Cima

Držitelkou Ceny Jiřího Ortena se letos stala spisovatelka a japanoložka Anna Cima. Porotu přesvědčila svým debutovým...

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

Najdete na iDNES.cz