Grögerová decentně vyvětrala paměť

  1:00aktualizováno  1:00
Spisovatelka a překladatelka Bohumila Grögerová (1921) se rozhodla bilancovat. A to formou rozhovoru, který tvoří hlavní část svazku Klikyháky paměti.
knihy, literatura - ilustrační foto

knihy, literatura - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na konci rozhovoru konstatuje: "Otevřela jsem všechna okna dokořán a pořádně vyvětrala. Přesto zůstala některá místa bílá, nepřístupná – jako v každém lidském životě. A teď, když je konec vzpomínání, mám zase volnou hlavu a volné ruce a můžu už jen prostě žít."

Interview vznikalo od loňského října do letošního srpna, a jak v ediční poznámce informuje tazatel Radim Kopáč (1976), probíhalo "na přání autorky písemnou formou".

Dlužno podotknout, že dopisování si je na rozhovoru Grögerové s literárním publicistou a kritikem Kopáčem patrné, nejvíce v úvodních a závěrečných partiích. Na počátku interview otázky splňují funkci pouhého podotýkání a formálních předělů, v závěrečných pasážích dialog nabývá na doplňkově-registrujícím charakteru, maximálně se zvěcňuje.

Nabízí se poznámka, zda by komunikace Grögerové s Kopáčem vůbec měla být označována za rozhovor, když kořen tohoto slova odkazuje k mluvenému projevu, k živému organismu, jímž kontaktní dialog dvou lidských bytostí je. Tuto dimenzi Klikyháky paměti postrádají.

Nechci však tímto upozorněním zastřeně sdělit, že dialog, k němuž nejbližší spolupracovnice básníka a překladatele Josefa Hiršala (1920–2003) a experimentující tvůrkyně Grögerová svolila, je zklamáním.

Nutno jej přijmout takový, jaký je: jde o text vesměs informativní, neintrospektivní, v podstatě doplňující autorčiny poslední dva tituly – prózu Branka z pantů (1998) a deníkové pásmo Čas mezi tehdy a teď (2004).

Zdrženlivost Grögerové je však nápadná, třinácté komnaty zůstaly – vzdor "pořádnému vyvětrání" – fakticky nedotčeny; i tazatel Kopáč se tváří, že neexistují.

Některé události ze života Grögerové již nikdy nebudou veřejně dopovězeny, jsme navždy "odsouzeni" k domýšlení si, co třeba znamená pasáž z prvního dílu memoárové trilogie Let let, jež je společným dílem Hiršala a Grögerové: " – s tebou je všecko hra. I milování. Jak nevýslovně nádherně tlačí v žaludeční krajině společné tajemství! Jak nové je každé objetí, gesto, pohyb, jak nové je každé slovo, úsměv, slza! Srdce nám krájí medový nůž," praví autorka v záznamu, která v Letu let otevírá rok 1954.

Z aktivit, akcí, přátel a vztahů, které Grögerová v dialogu zmiňuje, lze však vyčíst něco velmi důležitého: ačkoliv vyjma několika svobodomyslnějších let v šesté dekádě 20. století autorka náležela k tvůrcům, kteří byli za vlády komunistů odsunuti na okraj kulturního provozu a existenčně se protloukali, nikdy neměla pocit izolace, byla součástí společenství, jež stálo při sobě a duchovně se obohacovalo. Moment solidarity je v Klikyhácích paměti neopomenutelný.

Součástí paperbacku je dobře sestavená fotografická příloha z archivu Bohumily Grögerové a tři autorčiny texty. Juvenilie Touha (z let 1936–37) je emfatický výlev láskou zasažené a literárně nadané dívčí duše; cestovatelský zápis z roku 1993 Verona – Brunnenburg byl vyňat z knihy Branka z pantů.

Stěžejní je autobiografická próza z roku 1958 nazvaná Zajíc. Grögerová vystihla tíhu všednodenní lopoty v Praze oné doby a intelektuální naplňování, jež jí přinášela spolupráce s Hiršalem – byť vše je tu podáno ve fabulačních opisech.

Autoři: ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Když bílí muži vraždili své indiánské ženy kvůli ropě

Nejbohatší národ  světa. Indiánský kmen Osedžů vydělal díky ropě ve své...

Je záhadou, že si toho příběhu nevšiml Quentin Tarantino a nenatočil podle něj svůj nejlepší film. Začínal by jako...

RECENZE: Sex a lži. Z provokatérky Leily Slimani je bojovnice

Spisovatelka Leila Slimani

Po vraždící chůvě a patologické nymfomance přichází francouzská spisovatelka marockého původu Leila Slimani s příběhy...

Marek Epstein napsal knihu pro děti. Proměnil Prasáka ve Srabáčka

Scenárista Marek Epstein (2012)

Půl roku po vydání upřímného, avšak bolestného románu Dravec přichází scenárista Marek Epstein s novou knihou....

Najdete na iDNES.cz