RECENZE: Špatně napsané, ale důležité pokračování Padesáti odstínů
Z filmu Padesát odstínů šedi | foto: CinemArt
Jeho příjmení v titulu ukazuje na nový úhel pohledu: místo Anastasie teď vypráví Christian. Mění se však něco víc? Příběh, postavy, autorčin styl, jazyk? Ne. Proč tedy knihu číst?
Erotika? Skandál?
Grey (obálka)
Důvodů je několik. Ne každý nutně Padesát odstínů dočetl. S ohledem na vypravěčku sedla trilogie možná víc ženám. Grey pasuje spíš mužské čtenářské obci. A dál? Navzdory omezenému slovníku a nulové imaginaci hraje autorka na velmi aktuální strunu.
Co jiného vidíme v dnešním světě, od globálních konfliktů po všednodenní rodinné, pracovní, školské spory než mocenský zápas? Co jiného je podříznutí uniformovaných nešťastníků v syrské nebo irácké poušti? Co jiného je fenomén zvaný „mama-hotel“? Hra ovládajícího s ovládaným. Jamesová to všechno akorát převádí na nejmenšího společného jmenovatele, na sexuální vztahy.
14. listopadu 2014 |
Reklama na Padesát odstínů skloňovala nadšeně „erotiku“ a „skandál“. Jenže v knize nejde ani o první, ani o druhé. Autorčina totální popisnost, nutkání vybarvit do posledního detailu každou scénku, každou větu na úkor čtenářovy projekce vede v Greyovi k tomu, že čteme nejen to, co hlavní hrdina dělá a říká, ale i to, co si o tom myslí.
GreyE. L. Jamesová vyd. Nakladatelství XYZ 2016 Hodnocení: 50 % |
Grey jedná a zároveň svoje jednání komentuje, hodnotí. Je sám sobě autorem i kritikem. Čtenáře vlastně nepotřebuje. Jenže erotika se projevuje přesně opačně – tím, že zatajuje, skrývá, provokuje fantazii. Popisnost je banální, pornografická.
A ten skandál? Nulová imaginace žádný skandál nedovoluje. Skandální byly jistě jiné knihy na téma: z klasiků Sadova Justina a Sacher-Masochova Venuše v kožichu, z poválečné produkce pak třeba Příběh O Pauline Réageové, Obraz Jean de Berg nebo Gordon Edith Templetonové. Skandální tu byla nejen autorská odvaha v líčení, ale především jazyk a styl – unikající, kličkující před čtenářem. Prostě nejistota.
Skvělá jména a příjmení
Pokud nabízí něco E. L. Jamesová, pak je to jistota. A harmonie. Christianův vztah k Anastasii se odvíjí podle jasného scénáře: setkání, přibližování, problém, překonání problému, happy end.
V recenzích na Padesát odstínů byla skloňována ostatně i romantika. Jenže romantický příběh je v základě opačný. Ve svém finále nešťastný. Stačí připomenout Máchu nebo Erbena. Romantický je Sade, Réageová nebo Templetonová, ale nikoli Jamesová.
Grey má samozřejmě nakročeno k druhému a třetímu dílu. Poté, co se Anastasia konečně dobere Christianovy podstaty a zjistí, že je vlastně chudák, který potřebuje kontrolovat druhé, protože nemá kontrolu sám nad sebou, reaguje přirozeně – výbuchem vzteku. A odchodem. Role jsou najednou prohozené.
Christian prosí, Anastasia ho špikuje ledovým pohledem. Kdyby Jamesová skončila své vyprávění tady, byl by její příběh daleko věrohodnější, hodnotnější. Jenže čtenářsky méně přitažlivý. Protože čtenář hledá v knize spásu, vysvobození ze svých problémů. Takže Grey končí odhodláním dobýt zdánlivě ztracenou vartu zpět.
Jamesová zvolila pro své hrdiny skvělá jména a příjmení. Christian hledá křesťanskou spásu sebe sama. Skrze Anastasii sází autorka na jistou anestézii čtenáře, na jeho umrtvení, pokud jde o znalost kontextu, do nějž kniha spadá. Grey pak vůbec není „šedý“, ale černobílý, předvídatelný.
Zatímco slečna Steelová je jako z té nejlepší oceli. Svého milého totiž nenásleduje, ale mění. Ona je ta dospělá. Christian uvázl ve svém tragickém, smutném dětství. Grey je důležitá kniha. Bez ohledu na to, že ji E. L. Jamesová napsala špatně.
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022
56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude od 1. do 9. července. Nová znělka bude věnována Ivě Janžurové. Cenu prezidenta festivalu za přínos filmu obdrží Bolek Polívka. V obou mezinárodních soutěžích má Česko dva zástupce. Hvězdami závěru festivalu budou Geoffrey Rush a Benicio Del Toro
Festival letos uctí nedávno zesnulou filmovou historičku Evu Zaoralovou
RECENZE: Nejhloupější film roku. Tokající Prezidentka je smrtící pro diváky i pro voliče
Premium Romantická komedie Prezidentka zosobňuje dosud nejprázdnější, nejzbytečnější, nejhloupější a nejotravnější českou...
RECENZE: Iron Maiden odehráli strhující metalové představení
Iron Maiden jsou synonymem poctivého, ryzího britského heavy metalu. A také zárukou strhujícího, do detailu...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
RECENZE: Obstarožní energii koncertu Metalliky v Praze táhl Lars Ulrich
Po necelých třech letech se nejslavnější metalová kapela Metallica v rámci jednodenního festivalu Prague Rocks vrátila...
RECENZE: Konečně zasunout. Snowboarďáci se vydali na Párty Hárder
Snímek Párty Hárder: Summer Massacre kolem sebe šířil tak paličskou pověst, že diváky čekající skutečně frontální útok...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Praha má první punkový pomník. Růžový traktor odkazuje na Visací zámek
Punkový pomník vztyčila před spartakiádním stadionem v Praze kapela Visací zámek, která letos slaví 40. výročí. Růžový...
RECENZE: Letorosty samomluv. Možná jedno z nejlepších děl Pavla Kohouta
Pavlu Kohoutovi se blíží čtyřiadevadesátka, ale ze svého talentu nic neztratil. Letorosty samomluv, jak se nová...
Všichni hrdinové z mých knih jsou i moji učitelé, říká spisovatel Aleš Palán
Premium Aleš Palán vede rozhovory s lidmi, kteří stojí stranou většiny a vytvořili si vlastní svět. Po samotářích z odlehlých...
Hrabal recitoval, Forman koukal s otevřenou pusou, vzpomíná spisovatel Novák
Premium Svůj první román Miliónový jeep napsal Jan Novák anglicky a byl za něj nominován na Pulitzerovu cenu. Nedávno vyšel...
RECENZE: Macek sepsal Návrat psa baskervillského. Ovšem bez hrůzy
V loni vydané knize Záhada zamčeného pokoje si Miroslav Macek jemně parodicky pohrál s osobami dvanácti známých...