Cena je spojena se symbolickou finanční odměnou deset eur (v přepočtu asi 250 korun), prestiž, kterou její držitelé díky ní získávají, je ale nevyčíslitelná.
Původem afgánský spisovatel Rahimi není jen autorem románů, z nich jen Země a popel vyšel díky nakladatelství Mladá fronta i česky, ale také filmovým režisérem. Zemi a popel v afgánsko-francouzské koprodukci sám natočil.
Ocenění je pojmenováno po bratrech spisovatelích z konce 19. století, Edmondu a Julesu Goncourtových. Akademie ho uděluje od roku 1903. K jeho nejznámějším držitelům patří Marcel Proust či Simone de Beauvoir. Před dvěma lety ji získal i Jonathan Littell za Laskavé bohyně.
Laskavé bohyněSkandální román Jonathana Littella O čem vypráví: Fiktivní paměti přesvědčeného nacisty, jež v obludných detailech vykreslují hrůzy druhé světové války. Ukázka z knižní senzace: Muži chodili sem a tam a téměř bez přestávky stříleli jednu ránu za druhou. Stál jsem jako zkamenělý, nevěděl jsem, co mám dělat. Přišel ke mně Grafhorst a popadl mě za paži: "Obersturmführere!" Ukázal pistolí na těla. "Snažte se dorážet raněné. Recenze knihy: Kniha, kterou dočtete s pauzami na zvracení |
Současně s "Goncourtem" je udělována další význačná francouzská literární cena, Renaudotova. Ta letos připadla guinejskému spisovateli Tiernovi Monénembovi za knihu Le roi de Kahel.
Renaudotova cena získala jméno po lékaři Théophrastu Renaudotovi (asi 1586-1683), jenž je pokládán za otce francouzské žurnalistiky. Tuto cenu založili v roce 1926 novináři čekající u Drouanta na vyhlášení Goncourtovy ceny, aby "opravili" výběr Goncourtovy akademie.