Výstava s názvem „Kafka. Metamorfóza autora“ je završením akcí, které se po celém světě konají u příležitosti stého výročí Kafkova úmrtí. Návštěvníkům expozice poskytuje skrze předměty okénko do Kafkova osobního, profesního a společenského života. Konec výstavy je naplánovaný na 30. června příštího roku.
Mezi vzácné exponáty patří originál rukopisu Kafkova „Dopisu otci“, hebrejské zápisníky, originál jeho poslední vůle, v níž vyjádřil přání, aby byly všechny jeho spisy po jeho smrti spáleny, osobní dopisy, historické fotografie, první vydání a hrubé náčrty, které nebyly nikdy předtím představeny veřejnosti.
Místo, které zrodilo génia. Vydejte se v Praze po stopách Franze Kafky |
Mezi Kafkova nejslavnější díla patří romány Amerika, Proces a Zámek, za jeho života ale vyšlo jen šest krátkých prací, mimo jiné povídky Proměna, Ortel či novela V kárném táboře. Kafka, který nařídil zničení svých spisů a jenž byl za svého pouze čtyřicetiletého života znám jen úzkému okruhu zasvěcenců, se narodil 3. července 1883 v Praze a zemřel 3. června 1924 v sanatoriu u Vídně po mnohaletém boji s tuberkulózou.
Kafka patří mezi intelektuální hvězdy 20. století, inspiroval desítky umělců z různých druhů umění, jsou o něm pořádány konference a psány knihy a obohatil slovníky například o slovo „kafkárna“ (absurdita). Kritici Kafku hodnotí z různých úhlů pohledu: bývá označován za proroka existencionalismu, analytika absurdity moci a jejího aparátu či věštce hrůzných důsledků odlidštění světa.