RECENZE: František Kriegel znal rozdíl mezi kompromisy a zradou

  6:56aktualizováno  6:56
Právě vydaná kniha režiséra Ivana Fíly nazvaná Muž, který stál v cestě líčí věrohodně osud Františka Kriegela, jediného z naší delegace, kdo se v Kremlu v roce 1968 postavil Rusům.

František Kriegel | foto: Lidové noviny

Dvě kratičké věty v zásadě vystihují, o co šlo: „Politika jsou kompromisy.“ „Ano, ale ne zrada.“ Tu první v jejich románovém rozhovoru pronesl Gustáv Husák, druhou František Kriegel.

Právě československému lékaři a politikovi, který jako jediný nepodepsal v srpnu 1968 takzvaný moskevský protokol, je věnován literární debut režiséra Ivana Fíly Muž, který stál v cestě, podle nějž autor chystá i film.

Začíná se tancem. Kriegel se svou milovanou ženou Rivou krouží doma v den svých sedmdesátých narozenin v rytmu tanga. Ale hosté pozvaní na oslavu a pečlivě sepisovaní dvěma estébáky, kteří jsou trvale usídleni na chodbě před jeho bytem, se jubilanta, jemuž Sověti spílali do haličských Židů, nedočkají.

Fotogalerie

Je odvezen do ruzyňské věznice. Zdaleka to není jeho první zatčení. To nejdramatičtější Kriegela, stejně jako jiné československé představitele po invazi států Varšavské smlouvy, potkalo v oněch tragických srpnových dnech roku 1968.

Při čtení Fílova díla si člověk stále musí uvědomovat, že čte fikci a ne historickou studii. Tak autenticky a věrohodně působí líčení tehdejší složité situace a vyděračských jednání v Moskvě i jednotlivých osob. Ať už jde o politiky od Alexandera Dubčeka a Josefa Smrkovského po Husáka či Vasila Biľaka, nebo o jejich „civilní“ knižní doprovod.

Tedy novinářku Zoru, Kriegelovu spolupracovnici z krčské nemocnice lékařku Žážovou, zpěváka Karla Kryla či majora Čalkovského, který kdysi v kriminále mučil Husáka a jako démon se proplétá celým románem. Mimochodem: právě psychologický portrét Husáka s jeho až chorobnou ctižádostí a mesiášským komplexem je jednou z nejsilnějších stránek knihy.

Silně kritický, a celkem oprávněně, je Fíla k prezidentovi Ludvíku Svobodovi. Ano, cestou do Moskvy dosáhl toho, že se naši unesení představitelé včetně Kriegela, kterému Brežněv chystal krutější osud, mohli vrátit domů. Za cenu ztráty cti po podpisu hanebného dokumentu. Jen jedno jméno na něm chybělo. Kriegelovo. On se nezlomil.

Ani o dva měsíce později, když v parlamentu při hlasování o smlouvě o dočasném pobytu sovětských vojsk zvedl ruku proti. Jako jeden ze čtyř, další tři byli Gertruda Sekaninová - Čakrtová, Božena Fuková, František Vodsloň. Existenčně na to všichni doplatili.

Muž, který stál v cestě

Autor:

Hodnocení­: 80 %

Fíla připomíná výrok filozofa Karla Kosíka, jenž Kriegelův postoj přirovnává k Husovu „neodvolám“ v Kostnici. A svému románovému protagonistovi vkládá do úst tato slova: „My jsme v celý naší historii našli vždy nějakou výmluvu, nějaký ospravedlnění. Vždy jsme nakonec ohnuli hřbet.“

Naštěstí se občas najde někdo, kdo ho neohne. A autorovi, který jeho příběh přibližuje čtenářům, lze snad odpustit i drobné historické kiksy.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

RECENZE: Děvčátko na kře vypráví o znásilnění odhodlaně a upřímně

Ilustrační snímek

Není to román, deník ani biografie. Děvčátko na kře nabízí pohled do otevřené a už navždy bolavé duše francouzské...

RECENZE: Strhující osudy špionek, jež nosily něžná jména květin

Obal českého vydání knihy Alicina síť

Román americké autorky Kate Quinnové Alicina síť, dokonale prokomponovaný a s neuvěřitelným spádem, nelze nazvat jinak...

RECENZE: Z toho videohra nebude, ač autor Metra střílí na všechny strany

Ruský autor Dmitry Glukhovsky

Ruský spisovatel a novinář Dmitrij Gluchovskij se proslavil příběhy z dystopických, budoucích světů. Slávu mu přinesla...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK KVALITY – VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz