Encyklopedie Universum je hotova

  9:29aktualizováno  9:29
Všeobecná desetidílná encyklopedie Universum, jejíž první díl vyšel vloni v dubnu, je kompletní - včera představil Odeon její závěrečný díl zahrnující písmena U-Ž a ohlásil další kroky spojené s tímto projektem. Vedoucí realizačního týmu Antonín Kočí přirovnal Universum ke standardnímu výrobku mezinárodní úrovně, kterým je dnes z české strany například vůz Škoda Octavia.

Srovnání s mladoboleslavským autem, vyráběným v německé produkci, ostatně není tak od věci: Universum je upravená, českému kontextu přizpůsobená verze encyklopedie, již původně koncipovalo německé nakladatelství Knaur. Od něho ji zakoupil mediální koncern Bertelsmann, jemuž patří pražská firma Euromedia Group, jejíž součástí je i značka Odeon. Rozhodnutí připravit české Universum padlo na podzim 1997, redakční práce začaly o několik měsíců později pod vedením zkušeného redaktora, překladatele a germanisty Josefa Čermáka. Šéfoval týmu více než tří stovek spolupracovníků různého odborného zaměření i věku. Výsledkem je onen desetisvazkový soubor, který obsahuje na 150 tisíc hesel a dvacet tisíc fotografií, reprodukcí, map či tabulek.

Jednotlivé svazky čítají 650-750 stran, pevná obálka imituje kůži, každý díl stojí 999 korun. K desátému dílu je navíc přiložen CD-ROM obsahující textovou podobu celého Universa, přičemž jedenkrát ročně bude obsah disku aktualizován. A nadto přijde v listopadu do prodeje dvoudisk, jenž bude kromě textové části nabízet i ilustrace, zvukové ukázky a videosekvence; jeho cena zatím není stanovena.

 Nakladatel se pyšní tím, že každý díl zachycuje stav poznání v relativně velmi aktuální podobě - uzávěrka byla vždy dva měsíce před vydáním příslušného svazku. U posledního dílu Odeon uvádí náležitě žhavý příklad: heslo World Trade Center již zaznamenává zborcení "dvojčat" po teroristickém útoku z 11. září 2001.

Ve stadiu úvah se nachází prezentace Universa na internetu. Základní informace o díle lze už získat na adrese www.e-universum.cz, v budoucnu bude zprovozněna přímo adresa www.universum.cz, avšak v jaké podobě a za jakých podmínek bude encyklopedie na síti k dispozici, není zatím určeno. Zato se už ví, že aktualizace tu budou ke stažení každého čtvrt roku.

Dokončené Universum včera uvítala a pokřtila předsedkyně Akademie věd České republiky Helena Illnerová jako výsledek chvályhodného úsilí domácích vědců. Vedoucí redakčního týmu Josef Čermák řekl, že když kdysi vyšla Ottova encyklopedie, byla to událost celonárodního významu, zatímco dnes je situace v mnohém jiná - i na poli encyklopedií existuje tvrdé konkurenční prostředí.

Dodejme, že Universum je v současnosti největším dokončeným encyklopedickým projektem od dob Ottova slovníku, který vyšel v českém jazyce, avšak rodí se dílo rozsáhlejší, dvacetisvazkové a zcela původní. Bude jím Velká všeobecná encyklopedie Diderot čítající dvacet svazků. Vydané jsou zatím čtyři svazky, pátý bude "venku" letos v prosinci, poslední pak v roce 2006. Více informací o Diderotu lze nalézt na adrese http://www.diderot.cz.

Obálka prvního dílu všeobecné encyklopedie Universum.

Ukázka z encyklopedie Universum, na obrázku aneroid - barometr k měření tlaku vzduchu

Autoři: ,

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Svět knihy vítá erotickou novinku a podivné vraždy. Dojde i na totalitu

Herta Müllerová

Začíná Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Čtenářům do Česka nepřiváží jen plejádu literárních hostů, ale i knižní...

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

John Irving nevyšel, tak přivážíme nobelisty, říká dramaturg Světa knihy

Básník a dramaturg knižního veletrhu Svět knihy Guillaume Basset

Na Svět knihy přijíždějí dva nobelisté – Herta Müllerová a Mario Vargas Llosa. Do Česka se je povedlo dostat...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz