Nacisté její život odložili na neurčito. V devadesáti si jej bere zpět

  11:54aktualizováno  11:54
Příběh Židovky a učitelky Dity Krausové rezonoval veřejným prostorem v posledních letech několikrát. Sama se jej rozhodla odvyprávět až v knize Odložený život, kterou vydalo nakladatelství Ikar. Je škoda, že v přehlceném předvánočním trhu její dílo tak trochu zapadlo.

Dita Krausová na fotce z roku 1942, ve kterém byla deportována do Terezína | foto: Ikar

Pozornost si totiž zaslouží jako málokterá autobiografie vydaná v uplynulém roce. Dita Krausová, narozená v roce 1929, si cenné vzpomínky na dětství a dospívání v Praze nenechala ukrást krutými německými bachaři a bachařkami v koncentračních táborech. Ponechala si je jako plamínek naděje, který každému čtenáři musí připomenout, že špatně teď na světě, alespoň v našich zeměpisných šířkách, rozhodně není.

Fotogalerie

Stačí popis dopoledních návštěv cukrárny s maminkou, procházek po Letné s nafukovacím balonkem nebo krémových buchtiček k obědu a každého, kdo si ještě pamatuje, jaké to bylo být dítětem, zahřeje u srdce.

Rok 1942 znamenal v životě Krausové zlom. Celou rodinu deportovali do Terezína, odkud byla později přesunuta do Osvětimi a následně už pouze s matkou do Bergen-Belsenu. V tu chvíli začal můj odložený život, uvozuje Krausová v knize začátek druhé světové války a vysvětluje důvod, který ji vedle k pojmenování knihy.

„Pokud si vzpomínám, vždycky jsem měla více na mysli, co bude zítra, než co prožívám v daném okamžiku. I dnes, když jsem na koncertě, myslím na návrat a zítřejší program, a nikoliv na hudbu, kterou jsem si přišla poslechnout,“ popisuje zkušenost, která odkazuje k pobytu v koncentračním táboře.

Mohla by vyprávět dál

Právě letům 1942 až 1945 věnovala Krausová oproti jiným životním etapám větší prostor. Pochopitelně. Hrůzy, kterých se Adolf Hitler a jeho posluhovači dopouštěli na nevinných lidech, je potřeba neustále připomínat pro případ, že by na ně někdo chtěl zapomenout.

Obálka knihy Odložený život

Obálka knihy Odložený život

Byla by jen škoda, kdyby „zbytek života“ Krausová zestručnila kvůli skromnosti a pokoře jí vlastní. Není pravda, že takové vyprávění už by nestálo za pozornost. Stálo. A kdo ví, možná ještě přijde.

„Některé chvíle zkrátka vydají na celý život. Člověk se k nim může, ale i musí vracet,“ napsal kdysi Arnošt Lustig. Je štěstí, že ke svým zkušenostem podobně přistupuje i Dita Krausová, matka tří dětí, babička čtyř vnoučat a prababička čtyř pravnoučat. Letos oslaví 90. narozeniny, a jak sama v knize naznačila – odložený život se jí daří pomalu, ale jistě dohánět.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

RECENZE: Když se dobrý úmysl mísí se špatným provedením. To je Přehodit řeku

Přehrada Slapy

Román Přehodit řeku připomíná německého radiotechnika Rudolfa Formise, který z Československa vysílal protinacistické...

Osud Romanovců mu nestačil, tak do knihy přidal ještě epidemii chřipky

Carská rodina Romanovců v Livadijském paláci na Krymu (1913)

Před devíti lety američtí vědci znovu oživili virus španělské chřipky. Naštěstí jen v laboratoři a pro vědecké účely....

Poslechnout si už můžete Kosatíkova TGM, Hadohlavce i novou Mornštajnovou

Publicista Pavel Kosatík

Teprve před Vánoci vydaná kniha Jiný TGM, kde se historik Pavel Kosatík komplexně pustil do osoby našeho prvního...

Najdete na iDNES.cz