Zničte knihy! Popelem lehl Korán, Talmud, Dubliňané i Harry Potter

  18:36aktualizováno  18:36
Vychází dosud jediná publikace zaměřená na dějiny systematické a záměrné likvidace knih. Španělský autor Fernando Báez popisuje rozdrcené sumerské destičky, požár Alexandrijské knihovny, hořící hranice z příruček o magii, "bibliokaust" za třetí říše i nenávist vůči Rushdieho Satanským veršům.

Pálení knih na berlínském náměstí v roce 1933 | foto: Holocaust Museum

Ve slavném románu 451 stupňů Farenheita píše Ray Bradbury: "Kniha v sousedství je jako nabitá puška. Spal ji! Vyndej ze zbraně náboj! Zlom lidskou mysl!" K českým čtenářům se nyní dostává překlad publikace Fernanda Báeze nazvaný Obecné dějiny ničení knih. Je to unikátní pojednání o prastaré snaze vymazat to, co bylo napsáno.

"Existují stovky nebo snad tisíce publikací o původu knihy a knihoven, avšak nenajdeme jediné kompletní dějiny jejich ničení," píše Báez v úvodu. A dodává, že knihu většinou nikdo nelikviduje jako objekt, ale jako "součást paměti, tedy jako jeden z pilířů identity člověka a společenství". Ostatně proto hořely stránky i v Bradburyho románu, proto se nezávislých autorů bojí všechny totality. "Pálí se knihy a bombardují knihovny, neboť jsou to symboly," dodává autor.

Nové slovo: bibliokaust

Obálka knihy Obecné dějiny ničení knih, která vychází v nakladatelství Host

Obálka knihy Obecné dějiny ničení knih, která vychází v nakladatelství Host

Snaha zbavit se nenáviděných titulů je stejně stará jako knihy samy. Při vykopávkách chrámového komplexu Eanna ve městě Uruku na Blízkém východě našli archeologové několik přenosných tabulek z období mezi lety 4100 a 3300 před naším letopočtem. Některé se dochovaly nepoškozené, ale ostatní byly rozdrcené, nebo spálené. Tento objev ukazuje jeden z velkých paradoxů západního světa: zrození knih doprovází jejich první ničení. V tomto případě je zřejmě důsledkem válek mezi jednotlivými městy.

Báez popisuje tyto dějiny destrukce od šest tisíc let starých případů přes vzestup a pád Alexandrijské knihovny, antiku (během tří set let vznikly v Aténách prokazatelně tři tisíce divadelních her, dochovalo se jich jen šestačtyřicet), středověk, Čínu, islámské knihovny po inkvizici, která dlouhými seznamy zakazovala knihy obsahující černou magii a sexuální scény.

"Nestačilo jen seznamy vydávat. Bylo zapotřebí dokázat, že se zakázané knihy nečtou. Inkvizice využívala agenty, kteří dělali prohlídky nejen v knihkupectvích, ale i v soukromých knihovnách. Nejvíce se však kontrolovalo v námořních přístavech," píše Báez.

Slavné a nepohodlné

Korán
V roce 1109 přišli do Tripolisu křižáci a v tamní knihovně spálili padesát tisíc opisů.

Bible
Mezi léty 1453 a 1455 vzniklo 180 ­kopií Guttenbergovy Bible. Dochovalo se jich 46. Řadu z nich prý zničil sám tiskař, protože věděl o chybách, které v nich udělal.

Dubliňané
Roku 1912 nechal James Joyce vytisknout tisíc exemplářů svých povídek. Tiskař John Falconer však 999 výtisků okamžitě spálil, neboť jazyk díla se mu zdál nepatřičný.

Harry Potter
V roce 2001 spálila jedna americká kongregace stovky knih s tím, že autorka Joanne Rowlingová "podněcuje, aby se mládež učila kouzlům a čarodějnictví".

Zavádí nový pojem bibliokaust, tedy spojení výrazů biblio a kaustos, slovo vytvořené podobně jako holokaust. "Bibliokaust je pokusem zničit paměť, která představuje přímou, či nepřímou hrozbu pro jinou paměť, považující se za nadřazenou. Zdůrazňuji, že kniha nebývá ničena proto, že je nenáviděna jako předmět. Dosud nejsou známi nepřátelé paperbacků, tiráží, papíru, typografie nebo pozlacených hřbetů."

Přehled končí u španělské občanské války a u řádění pohlavárů třetí říše či během bombardování knihoven, ať už byly ve spojeneckých městech, nebo v těch německých a rakouských, či v Japonsku. Báez jmenuje například osmnáct knihoven, které lehly popelem v Hirošimě a zejména v kulturním centru Nagasaki. Druhá světová válka patří k nejhorším obdobím "mazání paměti". První seznam zakázaných autorů čítal v roce 1933 jen dvanáct jmen, o dva roky později už bylo zakázaných 524 autorů a mezi nimi třeba i Ernest Hemingway, Max Brod nebo Jaroslav Hašek.

Posledních 150 stran věnuje současnému pronásledování nevhodných autorů a jejich děl, včetně Satanských veršů Salmana Rushdieho. A uvádí i kuriózní případ slavného Jorge Luise Borgese, který nebyl spokojený se svými ranými díly a přiznával: "Ještě před pár lety, pokud cena nebyla přehnaná, jsem skupoval výtisky svých knih a pálil jsem je."


Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Další z rubriky

RECENZE: Drsný ponor do duše dravce líčí Vzorný syn

Román se odehrává v Jižní Koreji

Proboha, co se tady stalo, ptá se šestadvacetiletý Judžin, když ho brzy ráno probudí telefon. Kde se vzala všechna...

Americká manželství i justiční systém prověřuje oblíbenkyně Winfreyové

Spisovatelka Tayari Jonesová

Co může rozdělit manželství? Nevěra, hádky nebo snad smrt? Zajisté. V případě nové knihy spisovatelky Tayari Jonesové...

RECENZE: Vondruškova sklářská sága začíná slibně. A sexu je tu opět dost

Vlastimil Vondruška, spisovatel

Po svých epopejích z dob přemyslovských králů a husitské epochy se Vlastimil Vondruška posunul v čase dopředu. Jeho...

Najdete na iDNES.cz