Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Po Poirotovi dodnes truchlím. Byl to můj nejlepší přítel, přiznává Suchet

  8:59
Decentní, distingovaný, v nejlepším slova smyslu anglický. Takový je ve své autobiografii Za objektivem David Suchet. Herec, který strávil čtvrtstoletí v kůži Hercula Poirota, loni oslavil půlstoletí v branži a od tohoto týdne jej lidé mohou oslovovat sire.

Z knihy herce Davida Sucheta Za objektivem (2020) | foto: Photo © David Suchet

Perfektně upravený knír a 115 centimetrů v pase. To jsou dvě poznávací znamení, která činí belgického detektiva Poirota tím pravým Poirotem a zároveň jej oddělují od jeho letitého seriálového představitele Davida Sucheta. 

Jinak ale oba gentlemany spojuje mnohem víc, než herce běžně pojí s rolí. Prolnutí obou charakterů bylo podle Sucheta v průběhu let strávených v detektivově kůži téměř nevyhnutelné. Ačkoliv rodák z Londýna problém s tím, sníst dvě odlišně velká vajíčka jako kníratý Belgičan, nemá.

Kdyby nebyl z Davida Sucheta herec, byl by z něj po vzoru milovaného dědečka Jimmyho dost možná fotograf. Celou autobiografii, která nyní vychází v nakladatelství MOBA v překladu Ireny Steinerové, prokládá svými snímky. Knihu vnímá jako možnost „vidět svět jeho objektivem“. Svět stojící na pevných základech i hodnotách, důvěře, vychování a slušnosti, kterou mu vštěpoval nejen přísný otec, ale i prarodiče a výchova na prestižních anglických školách.

„Když se ohlédnu za svým dětstvím, je zřejmé, že jsem se těšil mnoha výsadám – život v zámožné rodině, dobré školy a podobně. Nevěřím však, že jsou privilegia zárukou úspěchu,“ míní. A dodat by se k tomu dalo – ani spokojenosti. Důkazem budiž Suchetův složitý vztah k otci, váženému královskému lékaři, který nikdy na rozhodnutí prostředního syna věnovat se herectví zcela nepřistoupil. 

Profesi nerozuměl a za slušnou ji začal považovat, až když se Suchet přidal ke Královské shakespearovské společnosti v roce 1973. Výraznější zájem o ni pak projevil až s vzrůstajícím úspěchem Poirota ve světě. To už ale byl Suchet čtyřicátník.

Vztah byl pošramocen již dávno, ještě v dobách, kdy Suchet s bratrem na internátní škole, kam je otec poslal, čelili výchově pro otrlé, povinnému koupání v ledovém moři, rákosce nebo zákazu sladkostí i spánku v nevytopených místnostech. 

Právě tam však možná Suchet nabyl své potřeby řádu, kterou v knize popisuje. Začít pracovat v místnosti, kde není uklizeno nebo které vládne chaos, je pro něj nepředstavitelné.

Ze seriálu Hercule Poirot

Ze seriálu Hercule Poirot

David Suchet je duší divadelník, přesto o této části jeho tvorby velká část především nebritských fanoušků příliš neví. Sám vysvětluje proč. „Mého Poirota vidělo 750 milionů lidí. Každé představení Ceny (divadelní hra Arthura Millera – pozn. red.) zhlédlo asi 750 diváků za večer, což za předpokladu vyprodaného sálu a osmi představení za týden činí asi 6 000 lidí týdně,“ uvádí.

Syndromem herce, který si s sebou celoživotně nese jen jednu pověstnou roli, netrpí, ale několik méně i více příjemných historek spojených s popularitou Poirota v knize přesto uvádí, přičemž na jedné straně stojí hysterické fanynky schopné jej v kavárně začít líbat (před manželkou) a na straně druhé milé anglické babičky, jež jej skutečně pokládají za detektiva, jenž přijel do jejich města vyšetřovat zločin. Jak ale Suchetovi jednou radil Laurence Olivier: „Vždycky dbej na to, aby každý, kdo si za tebou přijde pro podpis, odcházel s radostí, že našel kuráž tě o něj požádat.“

Suchet neboli řezník

Bylo-li v úvodu řečeno, že Suchet ztělesňuje člověka v nejlepším slova smyslu anglického, není to tak úplně pravda. Jak totiž zjistil během natáčení pořadu Tajemství rodu, kořeny má především východoevropské a baltické. Jeho předci pocházeli z židovské osady Kretinga v Litvě a právě i někde tam vzniklo příjmení Suchet, litevsky šochet – řezník. 

S manželkou Sheilou Ferrisovou, se kterou má dvě děti, se herec setkal v roce 1972. Vzali se o čtyři roky později a jejich svazek trvá dodnes. Společně sdílejí nadšení pro vodní kanály a život na řece. Jejich prvním společným útočištěm dokonce byl přímo hausbót.

Suchetovi zůstali celý život věrni Anglii, a seč měl Suchet lákavou nabídku od agentury ICM, aby se přesunul do Los Angeles a zkusil štěstí jako hollywoodský herec, rozhodl se zůstat ve své domovině, v londýnském divadelním světě, kde se cítí nejlépe. 

Herec v knize píše, že „manželství nedrží pohromadě večeře u svíček ani drahé dovolené, ale schopnost společně zdolávat překážky“, a sám si tím možná trochu omlouvá měsíce strávené pryč od rodiny na natáčeních. O Vánocích i letních prázdninách. Sám kvůli Poirotovi od roku 1988 do roku 2013 nezažil opravdové letní volno, Nové epizody se totiž zásadně natáčely právě v červenci a srpnu. 

Z knihy herce Davida Sucheta Za objektivem – s manželkou Sheilou (2020)

Z knihy herce Davida Sucheta Za objektivem - s manželkou Sheilou (2020)

Z přístupu k roli belgického hrdiny románů Agathy Christie by mohl Suchet napsat habilitační práci. Koneckonců, většinu již prozradil v knize Poirot a já. Shrnout jej však lze prostě. Poirota se nerozhodl hrát dle představy své, režisérské či scenáristické. Poirota hrál přesně tak, jak jej ještě nikdy nikdo neztvárnil, totiž přesně tak, jak jej popsala Agatha Christie. Díky tomu si jej zamilovaly miliony diváků.

Paradoxně jako mnoho dalších herců Suchetových kvalit, i on se dlouhá léta vyrovnával s její sebestředností, zažil i hlubokou profesní krizi, ze které jej vyvedl až na začátku nového tisíciletí kouč Harold Guskin, za kterým si chodí pro rady i Robert DeNiro. Sucheta vyvedl ze zajeté rutiny, na kterou se tolik spoléhal, a naučil jej nebát se selhání. 

I díky tomu prý mohl nadále pokračovat v hraní Poirota dalších deset let. Po skončení natáčení v roce 2013 procházel Suchet obdobím zármutku. „Truchlím dodnes. Poirot byl totiž můj nejlepší přítel a v mnoha směrech i mé alter ego,“ přiznává. Dodnes mu po něm zůstává doma odepínací límeček, kožený krucifix, hřebínek na knír nebo skleničky, z nichž pil odvar z bylinek. 

Když se Suchet zamýšlí nad tím, čím Poirot tolik lidí oslovuje, shrnuje své úvahy jediným slovem – bezpečí. „Myslím, že se lidé při pohledu na Poirota cítí v bezpečí. Představuje pro ně ten největší morální kompas,“ píše.

Od dob, kdy David Suchet naposledy vystoupil v roli Poirota, už uplynulo sedm let. Od té doby se v jiných adaptacích v roli představil například John Malkovich nebo Kenneth Branagh. Suchet však ani jedno z těch zpracování neviděl, jak sám v knize přiznává. Asi je na něj ještě příliš brzy.

  • Nejčtenější

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Zemřel muzikant František Prošek. Spoluhráč Ivana Mládka podlehl koronaviru

Ve věku 79 let zemřel František Prošek, kapelník a zakladatel countryové skupiny Mustangové a také spoluhráč Ivana...

RECENZE: Kdo touží po pravdě, ať přepne. Koruna je hlavně znamenité drama

Čtvrtá série fenoménu Koruna, seriálu o osudech britské královské rodiny, postavila před jeho tvůrce Petera Morgana...

Filmoví piráti bez romantiky. Za časů covidu už jde o promyšlený byznys

Zdánlivě prostá rovnice: zavřou se kina, naroste filmové pirátství. Ale odborníci varují, že „sport“ pár fanoušků už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexuální nátlak zažila skoro každá žena, míní herečka Alena Doláková

Premium Píšících hereček máme v Česku hned několik, málokterá se však uchýlí k psaní fikce jako Alena Doláková. V knižním...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Život s kočkou není psina, říká kniha, která má pomoci zvířatům v nouzi

V příštím týdnu vychází nová kniha, která bude pomáhat. Autorka Martina Hřebíková chce lidem prostřednictvím...

V 98 letech zemřela lékařka a spisovatelka Valja Stýblová. Napsala Skalpel, prosím

V 98 letech zemřela lékařka a spisovatelka Valja Stýblová. V polovině 70. let stála u zrodu první jednotky neurologické...

Svobodu dětem, přeje si Petr Soukup. V knize dokreslují jeho básničky

Kreslit do knihy nesmíš, vštěpují dětem po generace rodiče i učitelé. Co když k tomu ale vyzývá sám autor, v tomto...

RECENZE: Čapkův robot slaví stovku. O vrchol knihy se postaral Stančík

Letos je to právě 100 let, co měla u královéhradeckých ochotníků premiéru Čapkova hra R. U. R. Z pódia tehdy poprvé...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...