Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Po Poirotovi dodnes truchlím. Byl to můj nejlepší přítel, přiznává Suchet

  8:59
Decentní, distingovaný, v nejlepším slova smyslu anglický. Takový je ve své autobiografii Za objektivem David Suchet. Herec, který strávil čtvrtstoletí v kůži Hercula Poirota, loni oslavil půlstoletí v branži a od tohoto týdne jej lidé mohou oslovovat sire.

Z knihy herce Davida Sucheta Za objektivem (2020) | foto: Photo © David Suchet

Perfektně upravený knír a 115 centimetrů v pase. To jsou dvě poznávací znamení, která činí belgického detektiva Poirota tím pravým Poirotem a zároveň jej oddělují od jeho letitého seriálového představitele Davida Sucheta. 

Jinak ale oba gentlemany spojuje mnohem víc, než herce běžně pojí s rolí. Prolnutí obou charakterů bylo podle Sucheta v průběhu let strávených v detektivově kůži téměř nevyhnutelné. Ačkoliv rodák z Londýna problém s tím, sníst dvě odlišně velká vajíčka jako kníratý Belgičan, nemá.

Kdyby nebyl z Davida Sucheta herec, byl by z něj po vzoru milovaného dědečka Jimmyho dost možná fotograf. Celou autobiografii, která nyní vychází v nakladatelství MOBA v překladu Ireny Steinerové, prokládá svými snímky. Knihu vnímá jako možnost „vidět svět jeho objektivem“. Svět stojící na pevných základech i hodnotách, důvěře, vychování a slušnosti, kterou mu vštěpoval nejen přísný otec, ale i prarodiče a výchova na prestižních anglických školách.

„Když se ohlédnu za svým dětstvím, je zřejmé, že jsem se těšil mnoha výsadám – život v zámožné rodině, dobré školy a podobně. Nevěřím však, že jsou privilegia zárukou úspěchu,“ míní. A dodat by se k tomu dalo – ani spokojenosti. Důkazem budiž Suchetův složitý vztah k otci, váženému královskému lékaři, který nikdy na rozhodnutí prostředního syna věnovat se herectví zcela nepřistoupil. 

Profesi nerozuměl a za slušnou ji začal považovat, až když se Suchet přidal ke Královské shakespearovské společnosti v roce 1973. Výraznější zájem o ni pak projevil až s vzrůstajícím úspěchem Poirota ve světě. To už ale byl Suchet čtyřicátník.

Vztah byl pošramocen již dávno, ještě v dobách, kdy Suchet s bratrem na internátní škole, kam je otec poslal, čelili výchově pro otrlé, povinnému koupání v ledovém moři, rákosce nebo zákazu sladkostí i spánku v nevytopených místnostech. 

Právě tam však možná Suchet nabyl své potřeby řádu, kterou v knize popisuje. Začít pracovat v místnosti, kde není uklizeno nebo které vládne chaos, je pro něj nepředstavitelné.

Ze seriálu Hercule Poirot

Ze seriálu Hercule Poirot

David Suchet je duší divadelník, přesto o této části jeho tvorby velká část především nebritských fanoušků příliš neví. Sám vysvětluje proč. „Mého Poirota vidělo 750 milionů lidí. Každé představení Ceny (divadelní hra Arthura Millera – pozn. red.) zhlédlo asi 750 diváků za večer, což za předpokladu vyprodaného sálu a osmi představení za týden činí asi 6 000 lidí týdně,“ uvádí.

Syndromem herce, který si s sebou celoživotně nese jen jednu pověstnou roli, netrpí, ale několik méně i více příjemných historek spojených s popularitou Poirota v knize přesto uvádí, přičemž na jedné straně stojí hysterické fanynky schopné jej v kavárně začít líbat (před manželkou) a na straně druhé milé anglické babičky, jež jej skutečně pokládají za detektiva, jenž přijel do jejich města vyšetřovat zločin. Jak ale Suchetovi jednou radil Laurence Olivier: „Vždycky dbej na to, aby každý, kdo si za tebou přijde pro podpis, odcházel s radostí, že našel kuráž tě o něj požádat.“

Suchet neboli řezník

Bylo-li v úvodu řečeno, že Suchet ztělesňuje člověka v nejlepším slova smyslu anglického, není to tak úplně pravda. Jak totiž zjistil během natáčení pořadu Tajemství rodu, kořeny má především východoevropské a baltické. Jeho předci pocházeli z židovské osady Kretinga v Litvě a právě i někde tam vzniklo příjmení Suchet, litevsky šochet – řezník. 

S manželkou Sheilou Ferrisovou, se kterou má dvě děti, se herec setkal v roce 1972. Vzali se o čtyři roky později a jejich svazek trvá dodnes. Společně sdílejí nadšení pro vodní kanály a život na řece. Jejich prvním společným útočištěm dokonce byl přímo hausbót.

Suchetovi zůstali celý život věrni Anglii, a seč měl Suchet lákavou nabídku od agentury ICM, aby se přesunul do Los Angeles a zkusil štěstí jako hollywoodský herec, rozhodl se zůstat ve své domovině, v londýnském divadelním světě, kde se cítí nejlépe. 

Herec v knize píše, že „manželství nedrží pohromadě večeře u svíček ani drahé dovolené, ale schopnost společně zdolávat překážky“, a sám si tím možná trochu omlouvá měsíce strávené pryč od rodiny na natáčeních. O Vánocích i letních prázdninách. Sám kvůli Poirotovi od roku 1988 do roku 2013 nezažil opravdové letní volno, Nové epizody se totiž zásadně natáčely právě v červenci a srpnu. 

Z knihy herce Davida Sucheta Za objektivem – s manželkou Sheilou (2020)

Z knihy herce Davida Sucheta Za objektivem - s manželkou Sheilou (2020)

Z přístupu k roli belgického hrdiny románů Agathy Christie by mohl Suchet napsat habilitační práci. Koneckonců, většinu již prozradil v knize Poirot a já. Shrnout jej však lze prostě. Poirota se nerozhodl hrát dle představy své, režisérské či scenáristické. Poirota hrál přesně tak, jak jej ještě nikdy nikdo neztvárnil, totiž přesně tak, jak jej popsala Agatha Christie. Díky tomu si jej zamilovaly miliony diváků.

Paradoxně jako mnoho dalších herců Suchetových kvalit, i on se dlouhá léta vyrovnával s její sebestředností, zažil i hlubokou profesní krizi, ze které jej vyvedl až na začátku nového tisíciletí kouč Harold Guskin, za kterým si chodí pro rady i Robert DeNiro. Sucheta vyvedl ze zajeté rutiny, na kterou se tolik spoléhal, a naučil jej nebát se selhání. 

I díky tomu prý mohl nadále pokračovat v hraní Poirota dalších deset let. Po skončení natáčení v roce 2013 procházel Suchet obdobím zármutku. „Truchlím dodnes. Poirot byl totiž můj nejlepší přítel a v mnoha směrech i mé alter ego,“ přiznává. Dodnes mu po něm zůstává doma odepínací límeček, kožený krucifix, hřebínek na knír nebo skleničky, z nichž pil odvar z bylinek. 

Když se Suchet zamýšlí nad tím, čím Poirot tolik lidí oslovuje, shrnuje své úvahy jediným slovem – bezpečí. „Myslím, že se lidé při pohledu na Poirota cítí v bezpečí. Představuje pro ně ten největší morální kompas,“ píše.

Od dob, kdy David Suchet naposledy vystoupil v roli Poirota, už uplynulo sedm let. Od té doby se v jiných adaptacích v roli představil například John Malkovich nebo Kenneth Branagh. Suchet však ani jedno z těch zpracování neviděl, jak sám v knize přiznává. Asi je na něj ještě příliš brzy.

  • Nejčtenější

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Zemřel Zdeněk Dolanský, herec z Kriminálky Anděl či Policie Modrava

Ve věku 68 let zemřel herec Zdeněk Dolanský, herec známý ze seriálů Kriminálka Anděl nebo Policie Modrava. Na...

Za pár hodin ze mne covid udělal trosku, vzkazuje režisér Ivan Fíla

Koronavirem se nakazil režisér Ivan Fíla. „Navzdory mé skvělé fyzické kondici stačilo jen pár hodin, aby covid ze mě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Umělec, práce všeho druhu. Včetně rad o koronaviru

Před Bohem a před obrazovkou jsme si všichni sice rovni, ale lidé na obrazovce jsou si jaksi rovnější. Stačí, aby se...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Knihou roku je Šikmý kostel od Karin Lednické, rozhodli čtenáři v anketě

Absolutním vítězem čtenářské ankety Kniha roku, kterou pořádá Nadační fond Čtení tě mění, se letos stal román...

Spisovatel Zábranský: Máme krotké romány, ale o to divočejší politiku

Premium Mezi českými spisovateli není David Zábranský prvním právníkem, každopádně patří mezi nejvýraznější současné autory....

Po Poirotovi dodnes truchlím. Byl to můj nejlepší přítel, přiznává Suchet

Decentní, distingovaný, v nejlepším slova smyslu anglický. Takový je ve své autobiografii Za objektivem David Suchet....

Lidé začnou rebelovat, a to nikdo nechce, varuje spisovatel Dan Brown

Premium Autor Šifry mistra Leonarda Dan Brown doufá, že pandemie společnost posílí. „Ale jen pokud přísná opatření nebudou...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...