RECENZE : Německý Švejk čelí bestialitě a baví zimního krále

  15:54aktualizováno  15:54
Třicetiletá válka a Tyll Enšpígl – jde to dohromady? Jedna znejbestiálnějších řeží v lidských dějinách a zlomyslný šprýmař, který si s gustem utahoval z hlupáků své doby, ať důvěřivých vesničanů, nebo nafrněných mocipánů. Zajímají tyhle starožitnosti dneska ještě někoho?

Spisovatel Daniel Kehlmann | foto: Profimedia.cz

Německý spisovatel Daniel Kehlmann (1975), v češtině známý ze čtyř knižních překladů, dal svým novým románem Tyll jasnou odpověď. Z nadhozené látky vyčaroval parádní, strhující příběh – aktuální až běda. Jednak prototypem hlavní postavy, která pluje suverénně napsaným textem jako ryba ve vodě, obrazem neslitovného kritika lidské blbosti, v jehož stopách se vydal později třeba Haškův Švejk. Jednak profilem éry první poloviny 17. století, kdy se v Evropě hádaly náboženské a politické kliky tak usilovně, až vylidnily a poničily kontinent víc než druhá světová válka.

Obálka knihy Tyll

Obálka knihy Tyll

Co na tom, že se třicetiletá válka s Enšpíglem historicky nerýmuje, že slavný chytrák, který dodnes přežívá v knížkách lidového čtení, se narodil nejspíš už v roce 1300? Kehlmann mu přisoudil atraktivnější půdu pod nohama.

Nechal jeho šibalství čelit nárazům vražedné bestiality, konkrétní rozum bojovat s obecným nerozumem. Ostatně má to svou logiku: Enšpígl totiž ve svém příjmení skládá dohromady sovu (Eulen), jako symbol moudrosti, a zrcadlo (Spiegel), které ochotně nastavuje druhým. Chudým, kteří trpí vinou hamižnosti bohatých, a bohatým, které fatálně poškodila představa vlastní výjimečnosti.

Tyll v příběhu přihlíží popravě svého otce, jezuity odsouzeného za čarodějnictví. Tyll kočuje Evropou jako herec, zpěvák, tanečník. Tyll se dostane do nitra válečné vřavy. Tyll se nechá najmout jako šašek tragickým „zimním králem“ Fridrichem Falckým. A tak dále. Co obraz, to novela sama o sobě. 

Výsledná skládačka pak připomíná důkladně komponovaná plátna malíře Pietera Brueghela nebo jedinečný román Hanse Grimmelshausena Dobrodružný Simplicius Simplicissimus; s ním ostatně sdílí vývojové proměny hlavního hrdiny, jeho vzlety a pády na cestě pochroumanou Evropou.

Tyll

Daniel Kehlmann

přeložil Michal Půček

Argo, 2019, 368 stran

Hodnocení­: 100 %

Tyll je jasně nejlepší kniha, kterou Kehlmann doposavad napsal. Některé ty předcházející v ní motivicky rezonují. Třeba Mahlerův čas, který zkoumá možnosti a meze plynoucích vteřin, hodin, století. Anebo Vyměřování světa, kde se autor vydal poprvé na dobrodružný špacír dějinami a sledoval paralelně osudy matematika Gausse a přírodovědce Humboldta. Tedy Tyll jako autorská bilance, ohlédnutí? Pobídka z dějin k přemítání nad současností? Hlavně skvělá literatura. Velká kniha do malé doby.

Autor:

Nejčtenější

Rád bych někdy přijel a poznal Vojtu Kotka osobně, řekl Daniel Radcliffe

Daniel Radcliffe (Los Angeles, 6. srpna 2014)

Už dávno není kouzelnickým učněm. Výběrem rolí i změnou image dává Daniel Radcliffe jasně najevo, že se chce od role...

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

V Benátkách uspěla restaurovaná Extase. Zlatého lva má Joker

Z filmu Extase

Ocenění v kategorii Venice Classics si ze 76. ročníku benátského filmového festivalu odváží Národní filmový archiv...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Zemřel maďarský spisovatel, sociolog i disident György Konrád

Maďarský spisovatel, sociolog a čelní představitel disentu v dobách...

Ve věku 86 let zemřel maďarský spisovatel, sociolog a čelní představitel disentu v dobách komunistického režimu György...

Literární cena Knižního klubu má nejmladší vítězku. Uspěla novela Tapetář

Vítězka 24. ročníku Literární ceny Knižního klubu Ema Labudová

Literární cenu Knižního klubu si letos odnáší dvacetiletá studentka hispanistiky Ema Labudová, která se psaní příběhů...

RECENZE: Rafinované detektivky napsala trojice domácích autorů

Obal detektivky Vražda na svatbě

Prázdniny se chýlí ke konci, ale pár hodin někde u vody se dá ještě stihnout. A třeba s příjemnou detektivkou,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz