Čtení na léto: Nejen zábava, ale i poučení

  10:59aktualizováno  10:59
Dnešním dílem náš seriál končí. Až si budete chtít odpočinout od bloumání po cizích příbězích, zkuste vzít do ruky třeba knížku, která vás obohatí o poznání něčeho, na co jste si třeba už od školy neudělali čas.

Země literatury (obálka knihy) | foto: Host

Předchozí díl seriálu Čtení na léto najdete ZDE

Země literatury (obálka knihy)Pierre Lepape: ZEMĚ LITERATURY
"Ze všeho, co jsem kdy četl o francouzské literatuře, nic mne tak nezaujalo jako tato kniha, k níž se často vracím," napsal o Zemi literatury Milan Kundera. významný literární kritik a historik v knize esejistickou formou mapuje vztah Francie a literatury v celých jejích dějinách. "Příběh" je zarámován lety 842, ze kdy pochází první text ve francouzském jazyce, a 1980, tedy rokem smrti možná posledního velkého francouzského spisovatele Jeana-Paula Sartra.
Vydal: Host

Svatá říše římská národa německého(obálka knihy)Francis Rapp: SVATÁ ŘÍŠE ŘÍMSKÁ NÁRODA NĚMECKÉHO
Práce předního francouzského historika se hluboce zabývá historií říše, vepsané v titulu knihy, jež byla založena Otou I. Velikým roku 962 a de facto zanikla roku 1519 korunovací Karla V., kdy doposud přísně katolickou říši narušil nástup reformace. Zde také Rappova odborně zaměřená kniha končí.
Vydal: Paseka

Černé moře (obálka knihy)Charles King: ČERNÉ MOŘE
V současné době je Černé moře jedním z uzlových bodů světa - je křižovatkou citlivých oblastí Balkánu, střední Asie a Blízkého Východu. Na základě hlubokého historiografického studia autor dovozuje, že v minulosti tvořilo Černé moře spíše most než hranici a spojovalo náboženské komunity, jazykové skupiny, říše a později národy a státy. V dnešní době velmi potřebná kniha.
Vydal: BB/art

Emil Hácha (obálka knihy)Tomáš Pasák: EMIL HÁCHA (1938 - 1945)
Protektorátní prezident Emil Hácha bezpochyby aspiruje na jednu z nejméně populárních osobností českých dějin dvacátého století. Náš přední historik přichází ve druhém, podstatně rozšířeném vydání své monografie s výrazně pozitivnějším pohledem na tohoto právníka a politika. Velmi podrobné dílo přináší kromě množství fakt také řadu dosud nepublikovaných fotografií a další zajímavosti, mimo jiné nedávný grafologický rozbor Háchova rukopisu.
Vydal: Rybka Publishers

Ježíšova dynastie (obálka knihy)James D. Tabor: JEŽÍŠOVA DYNASTIE
Americký religionista a znalec Bible přichází na základě vlastního studia raných křesťanských dokumentů a archeologických objevů s překvapivými a mnohdy velmi kontroverzními teoriemi o vzniku křesťanství a životě Ježíše Krista. Podle Tabora byl Ježíš především uchazečem o trůn a zakladatelem početné a vlivné královské dynastie. Až budoucnost zřejmě ukáže poměr pravdy a omylů v tomto nepochybně pozoruhodném díle.
Vydal: Knižní klub

Největší české záhady (obálka knihy)Otomar Dvořák: NEJVĚTŠÍ ČESKÉ ZÁHADY
Podtitul knihy "Záhadné a neuvěřitelné jevy dávné i nedávné minulosti" napovídá mnohé. Protože je ale mezi námi mnoho zastánců někdy až fantasmagorických teorií, tato kniha si jistě své publikum najde. Autor se pokouší odpovědět na otázky typu "Existuje prokletí Nuselského mostu?" či "Vybrali si nacisté Lidice náhodně, nebo navázali krvavým aktem na dávné rituály?". A je jen na čtenáři, jak si odpoví.
Vydal: Nakladatelství XYZ

Mussoliniho ostrov (obálka knihy)John Follain: MUSSOLINIHO OSTROV
Reportérsky pojatá historiografická zpráva o okolnostech vylodění Spojenců na Sicílii, prvního útoku na hitlerovskou Evropu. Jedno z nejméně známých tažení druhé světové války autor líčí na základě rozhovorů s pamětníků a důsledném studiu archivních dokumentů, což zaručuje nejen faktografické bohatství, ale i značnou čtivost knihy.
Vydal: BB/art

Vše o zahradě (obálka knihy)VŠE O ZAHRADĚ
Pro ty, kdo si nedovedou představit trávení volna lépe než rýpáním v hlíně, je tady tato kniha s podtitulem Váš zelený rádce. Najdete v ní snad všechny informace, které se zahrady týkají, od jejího zakládání, přes způsoby práce, pěstování a rozmnožování různých druhů rostlin i jejich soužití s živočichy. Je jen na vás, zda si vyberete zahradu užitkovou, okrasnou, skleník nebo zahradní jezírko.
Vydal: Knižní klub

Moderní lékař (obálka knihy)David Peters: MODERNÍ LÉKAŘ
Nikdo si to sice nepřejeme, ale i přes léto nás může postihnout zdravotní problém. Ještě než se půjdeme poradit s odborníkem, můžeme zkusit vlastní řešení za pomoci této moderní příručky, popisující 110 onemocnění, jejich příčiny i možné způsoby léčby včetně svépomocných řešení a alternativních léčebných metod.
Vydal: Ikar

Vaříme pro celou rodinu (obálka knihy)Dagmar von Cram a kol.: VAŘÍME PRO CELOU RODINU
A na závěr si dáme něco dobrého. Dobrým vodítkem nám může být tato kuchařka, jejíž prázdninové použití přímo předurčuje podtitul: 364 jednoduchých a chutných receptů. Jistě, číslovka sice napovídá, že kniha může být kulinářským průvodcem celý rok, jednoduchost ale vítáme právě tehdy, kdy nám krásné počasí nabízí mnohem zábavnější povyražení než stát u plotny.
Vydal: Ikar

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Než nastoupí Hitler. Komisař Rath řeší vraždu v chrámu zábavy

Obal českého vydání Spisu Vaterland

Člověku až přijde líto, že Spis Vaterland, nový příběh berlínského policejního komisaře Gereona Ratha z pera Volkera...

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Najdete na iDNES.cz