Co odkazoval světu Palacký či Hitler

  1:00aktualizováno  1:00
František Palacký varoval, že komunismus vede ke zhovadilosti, naopak spisovatel S. K. Neumann nařizoval, aby poznámky k jeho spisům měli na starosti jen spisovatelé marxisticky orientovaní. A literární kritik František X. Šalda hořce bilancoval milostná vzplanutí a obával se vyděračství advokátů.

To všechno lze najít v závětích - textech, do nichž jejich autoři vepsali vznešené myšlenky stejně jako úvahy ryze pragmatické.

 Závěti sedmadvaceti českých i zahraničních osobností, většinou dosud v úplnosti nepublikované, nyní shromažďuje kniha Petra Kovaříka a Blanky Frajerové nazvaná Tajemství testamentů. První je starozákonní, Jákobova.

Následují odkazy římských vládců, poslední vůle Ludvíka XVI. sepsaná před jeho popravou či praktická závěť Williama Shakespeara, jež podporuje domněnky, že obchodník ze Stratfordu a slavný londýnský dramatik jsou jedna a táž osoba. Nechybí ani tři závěti Adolfa Hitlera nebo veršovaný testament polského romantického básníka Juliusze Slowackého.

Podstatnou část tvoří odkazy českých myslitelů, spisovatelů a vědců, v některých jsou zaznamenána i dodnes platná myšlenková poselství - tak je to třeba v případě Jana Husa, Jana Amose Komenského či Františka Palackého. "Snažili jsme se zachytit i určitý vývoj v chápání závětí. Dříve se soustředily na duchovní odkaz, postupem času se jejich obsah posunul k rozdělování majetku," podotýká Kovařík.

Za zcela objevné považuje dvě závěti filozofa Ladislava Klímy. Tu první sepsal Klíma roku 1924 v karlínském hostinci a univerzálním dědicem učinil přítele Josefa Zlámala - a to přesto, že neměl co odkázat. Tedy kromě svého díla, jež však tehdy nebylo příliš známé a uznávané. O tři roky později Klíma tuto závěť zrušil a vše odkázal své duchovní přítelkyni Kamile Lososové.

Kniha obsahuje i původně zamlčené pasáže ze závěti F. X. Šaldy z roku 1936, které se dotýkají věcí soukromých i právních. Vypustil je vykonavatel Šaldovy poslední vůle Emanuel Chalupný, mimo jiné došlo i na tyto věty:

"Vzplanul jsem v životě několikrát vášní nebo láskou k ženám a kál jsem se z toho hořce - byly to iluse. Najdou se snad ubožačky, které budou chtět z mých dopisů kořistit a polepovat se lacinou svatozáří nebo činit se zajímavými; slyším, že jedna z nich (dnes vdova - a z božího dopuštění i spisovatelka) ukazuje již nyní mé dopisy různým lidem a hraje si na mou velikou lásku."

Závěti dokreslují povahy osobností - někteří, jako Alfred Nobel či Šalda, poskytli své majetky k dobročinným účelům, jiní byli méně velkorysí. Třeba spisovatel a knihovník Národního muzea Václav Hanka, který závěť přepisoval desetkrát. "Hanka nashromáždil řadu sbírek, o které by Národní muzeum mohlo mít zájem. Nic mu však neodkázal, pouze uvedl, že by si Muzeum mohlo od jeho ženy 'v slušné ceně' odkoupit vybrané předměty," uvádí Kovařík.

BLANKA FRAJEROVÁ, PETR KOVAŘÍK - Tajemství testamentů
Závěti slavných, mocných i nemocných. Nakladatelství Petr Kovařík, Modrý stůl. 312 stran, doporučená cena 283 korun.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Co je ještě znásilnění, ptá se spisovatelka a nebojí se být osobní

Spisovatelka Saskia Noortová se nebojí být osobní. V knize Stromboli jí byl inspirací krach vlastního manželství i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Knihou roku jsou Tiché roky od Aleny Mornštajnové. Uspěl i Murakami

První ročník nové čtenářské ankety Kniha roku zná své vítěze. V celkem třinácti kategoriích uspěl Haruki Murakami s...

RECENZE: Soukupové Klub divných dětí je zdravě kritický román pro mládež

O současných českých spisovatelkách je v posledních letech slyšet víc než o jejich mužských protějšcích. Sbírají ceny,...

Temná Anglie a vzácný objev. Nové thrillery plní otrokáři i teroristé

Co následovalo poté, když baskičtí teroristé složili zbraně? Dal se v Anglii roku 1781 zastavit obchod s otroky a jak...

John Boyne účtuje s irskou církví. Skrytou zuřivost srdce věnoval Irvingovi

Irský spisovatel John Boyne se proslavil románem Chlapec v pruhovaném pyžamu. Ten vyprávěl o dětském přátelství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz