Co jste ještě nevěděli o medvídkovi Pú

  10:37aktualizováno  10:37
Existence děl takzvaně kultovních přitahuje od nepaměti vykladače a interprety: každý z nich se chce se svou troškou do mlýna podílet na slávě nebo ji naopak demytizovat a ukázat, že ve skutečnosti je všechno trochu jinak. John Tyerman Williams knihou Pú a středověká mystéria zamýšlel poodhalit roušku tajemství, jež obestírá Milneova Medvídka Pú, který si od začátku let dvacátých získal miliony dětských i dospělých čtenářů.
Řadové čtenáře Medvídka Pú - mezi něž se počítám - možná napadne, že tuto knihu stačí přečíst od začátku do konce a být spokojen s přemírou hlubokých moudrostí a banalit, které ve správném poměru dávají dílo tak znamenité, ovšem ne tak pan profesor Williams. Ten jednoho dne zjistil, že kniha rozverných příběhů medvídka Pú je vlastně knihou v knize, ba co víc: dílem univerzálním, mysteriózním a mystickým a pravým pokladem lidstva. Její význam prý se rovná - ba v mnohém převyšuje! - význam díla Dantova.

John Tyerman Williams: Pú a středověká mystéria

Přeložila Alena Kottová
Volvox Globator, Praha 2000, 156 stran

V úvodu knihy, která chce rozkrýt darebácké kousky nezbedného medvídka (a vidět v nich mystéria), říká její autor doslova: "Stejně jako byla před půl tisíciletím objevena nekonečnost fyzického vesmíru, přináší nový věk odhalení, že svět Medvídka Pú je také nekonečný, duchovně i duševně, a že zaujímá stejné ezoterické postavení jako Eden, Zlatý věk a Země hojnosti. (...) Letmý pohled na mystéria středověku, která se skrývají pod zdánlivou jednoduchostí dětských příběhů, obsažených ve dvou zkoumaných textech, Medvídek Pú a Púovo zátiší, by měl přesvědčit i toho největšího skeptika."

Nuže - asi patřím mezi ty skeptiky nejzatvrzelejší, protože nevím, k čemu jsou "letmé pohledy" na mystéria středověku a celá tato "přirovnánologie" než pro pobavení pánů profesorů a jejich publika: znám humor našich cimrmanologů (i ten bývá občas hodně násilný) a musím říci, že mi tyto domácí luhy paravědy docela stačí. Tak tedy: na rozdíl od medvídka Pú dětské knížky je Williamsův medvídek Pú astrologem, alchymistou, vykladačem kabaly, svatého grálu, okultistou, a aby toho nebylo málo, v poslední kapitole ztělesněním ženských mystérií.

Aby se stal tím nebo oním, stačí jen málo. Jestliže v první kapitole knihy medvídek Pú leze po stromě za medem, stává se astrologem, neboť med symbolizuje pravdu a z astrologického hlediska běží o výstup hledače pravdy k astrologické observatoři. Protože však barva medu připomíná zlato, je medvídek Pú zároveň i alchymistou. A protože sláva knihy trvá téměř sto let, J. T. Williams z toho odvozuje, že medvídek Pú nezískal pouze kámen mudrců, ale rovněž elixír života.

Fantazii autora této knihy nazývané bestsellerem občas nestačí ani původní Milneův text předlohy, hbitě se tedy obrátí na obrazový doprovod, který je dílem ilustrátora Sheparda. Ten rukou těžkou a neuměleckou kreslil a většinou doslova převáděl text do nevábných obrázků. Nakreslil například medvídka Pú, jak sedí na kameni uprostřed proudu řeky, a z vlastní fantazie přidal vážku. "Nepochybný odkaz na souhvězdí Draka, nejbližšího souseda Velkého medvěda na severním nebi," dodává Williams. A další mystérium Medvídka Pú je na světě.

Takovými a podobnými objevy, výklady a záhadami se text této knihy posouvá dopředu. Víme tedy, že medvídkův hrnec s medem je alchymistickou nádobou na kámen mudrců, ale nevíme nic dalšího; není řečeno, proč autor skrýval své okultní poselství a maskoval je naivními historkami pro děti, není vysvětlena žádná souvislost s dějem, nic, co by Milne říkal jako zasvěcenec okultních nauk. Nedozvíme se ani, zda jím Milne skutečně byl. A to je na bestseller a knihu téměř kultovní málo.

Medvídek Pů a Tygr

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

Německý nepřítel okouzlil matku i syna. Vychází román Chlapec ze sněhu

Spisovatelka Chloë Mayerová

Matka, která nemůže najít cestu ke svému synovi, a syn, který za druhé světové války v Anglii žije tak trochu v...

RECENZE: Timothy Snyder pitvá ublížené Rusko. U Trumpa poněkud selhává

Timothy Snyder jako host festivalu Colours of Ostrava

Letos 31. prosince uplyne dvacet let ode dne, kdy Boris Jelcin předal úřad Vladimiru Putinovi. Ten se tak poté, co...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Najdete na iDNES.cz