Česká próza: Havlíček z Brixenu o včelách, major Zeman na Slovensku

  15:55aktualizováno  15:55
Krize nekrize, domácí nakladatelé se zatím drží zuby-nehty. A je velmi sympatické, že nehrnou jen překladové a obrázkové kasovní trháky, ale podporují i českou (okrajově i slovenskou) prózu. Zde je několik tipů z poslední doby.

Michal Šanda | foto: archiv

KAREL HAVLÍČEK BOROVSKÝ - MICHAL ŠANDA: Dopisy (dybbuk)
Autentické Havlíčkovy dopisy, které psal v 50. letech 19. století z Brixenu svému bratrovi Františkovi, prokládá Šanda svými "odpověďmi". Je to místy značně bláznivý dialog, jehož zásadním tématem není - jak by snad leckdo čekal - literatura či politika, nýbrž včelařství. Jinak si velmi zábavně "každý mele svou" podle svého naturelu. "Drahý příteli, tentokrát jenom telegraficky o včelách, dole před barákem stojí Hakl a opírá se o zvonek. Objevil nějakou putyku v Karlíně a je nadržený ji oprubovat." (Praha, 12. 5. 2008)
Michal Šanda (1965) - básník a prozaik, pracující s oblibou fiktivní metodou. Je například autorem "para-encyklopedie" Blues 1890-1940 (2000). Spolu s Ivanem Wernischem a Milanem Ohniskem napsal společnou sbírku Kecanice (2006).

MARTIN VOPĚNKA: Pátý rozměr (Kniha Zlín)
Některé čtenáře originální, napínavý i psychologicky propracovaný román zaujme poutavým poznáváním odlehlých oblastí naší planety, konkrétně vysokohorské argentinské "puny"; jiní jej budou vnímat jako vzrušující výpověď o dokonalém zločinu rituálního původu. A další se ponoří do Vopěnkovy nové filozofické teorie o stavu našeho bytí v tomto světě, o vzniku a původu vesmíru, o podstatě života.
Martin Vopěnka (1963) - česky píšící židovský spisovatel, cestovatel, nakladatel, publicista. Vystudoval jadernou fyziku. Debutoval roku 1989 novelou Kameny z hor.

JAN RUPP: Ostřinec (Argo)
Ocelové město. Špína, chudoba a beznaděj. To se asi ve spojitosti s ostravskou aglomerací vybaví každému, kdo ji dosud neměl možnost navštívit. S podobnými představami přijíždí na výlet do Ostřince, hornického města někde u severních hranic, také hlavní hrdina Boris. Do města, kde už nic nepřipomíná bývalý blahobyt, ale jehož obyvatelé nikdy neztratili svou hrdost pramenící ze zašlé slávy.
Jan Rupp (1975) - byl odjakživa fascinován prostředím dělnického světa, prošel řadou dělnických profesí. Vystudoval Fakultu sociálních studií, pracuje v oblasti řízení lidských zdrojů.

VÁCLAV CHOCHOLA: Jako vrána na Beckhama (Odeon)
David Kram je milionář zakutaný v jednom nuselském činžáku. Osídlil ho po šesti letech strávených v Istanbulu s rodiči a mladším bratrem, jenž byl jako obrovský fotbalový talent vykoupen maloasijským klubem a postupně tu dorostl v primadonu. Rodina se podle diktátu doby přizpůsobuje mladíkově kariéře, zatímco David začne v Praze provovozovat internetový megastore splněných konzumních přání.
Václav Chochola (1978) - absolvent Literární akademie Josefa Škvoreckého, debutoval povídkovým souborem Třísky do masa (2004), po němž vydal novelu Děti z krechtů (2005).

ONDŘEJ MACURA: Netopýři (Kniha Zlín)
Krátký román pojednává o podivínských mladých lidech, "pokoušejících o ušlechtilý let v temnotách každodennosti", jejich snaha však vychází vniveč. Netopýři se pohybují mezi milostnou prózou a bizarní groteskou. Autor střídá empatický ponor do nitra postav s ironickým odstupem a jeho vyděšená humanistická skepse je místy okořeněna cynickým černým humorem.
Ondřej Macura (1980) - vystudoval Filozofickou fakultu UK, pracuje jako učitel. Za debutovou básnickou sbírku Indicie (2007) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena.

PAVEL CTIBOR: Silentbloky (dybbuk)
Soubor fragmentárních literárních textů, jež zaznamenávají autorovy pokusy o změnu vnímání a proměnu vlastní citlivosti. O to se pokouší vyvoláváním lucidních stavů, psychedelickými experimenty či pokusy s vlastním tělem. Z textů je zřejmá důvěrná znalost současných vědeckých poznatků: Dirakův model, kvantové vnímání, chiralita, hologramy atp. jež přirozeně prostupují textem.
Pavel Ctibor (1971) - povoláním fyzik se zaměřením na fyziku pevných látek. Debutoval básnickou sbírkou Takže (1991), později se začal věnovat hlavně próze. Kromě literatury se zabývá i hudbou.

PETRA SOUKUPOVÁ: Zmizet (Host)
V souboru tří rozsáhlých povídek jsou hlavním tématem rodinné vztahy, autorka zvolila stylizaci dětského hrdiny. Ve všech povídkách se hrdinové snaží vyrovnat s určitým rodinným traumatem, které je vzdaluje od jejich blízkých, nutí je hledat identitu a místo v rodině. Nejde však o dramatické filmové zvraty, které by životy hrdinů převracely naruby, to podstatné se odehrává v nitru postav.
Petra Soukupová (1982) - držitelka Ceny Jiřího Ortena za debut K moři (2007); za tutéž knihu byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Pracuje jako scenáristka.

MILENA FUCIMANOVÁ: Denní menu (Kniha Zlín)
V této knize láska, víra a naděje nad vším zlem rozhodně nevítězí. To ale nezbavuje chybující hrdiny potřeby žít a konat ve prospěch dobra. Reakce na bezeslovné utrpení trýzněného bezmocného holuba ostře nasvěcuje povahy protagonistů příběhu, lidí, které dnes a denně potkáváme, s nimiž společně jíme své "denní menu".
Milena Fucimanová (1944) - přes třicet let pracovala jako středoškolská profesorka, prózu a poezie publikuje od 90. let. Překládá ze tří jazyků, je autorkou několika učebnic češtiny.

PAVEL BRYCZ: Svatý démon (Host)
Příběh falešného mesiáše ze 17. století není klasickou historickou prózou, ale psychologickým podobenstvím o sociálních rolích. Jde o drama setkání dvou rozdílných mužů: Adama Jakobiho, charismatického psychopata, asociála, který touží splynout s davem a být takzvaně normální, a Natana ze Lvova, mladého neduživého muže, který by, ač o šestnáct let mladší než Adam, nikdy fyzicky nevydržel jeho šílený život.
Pavel Brycz (1968) - pracoval v reklamní agentuře, psal texty pro hudební skupinu Zdarr, knižně debutoval v roce 1993 Hlavou Upanišády. Je autorem seriálu večerníčků, uvádí dětské pořady v Českém rozhlase.

LIBUŠE MONÍKOVÁ: Zjasněná noc (Argo)
Autorčina poslední dokončená kniha čerpá z "triumvirátu" Krajina, intelekt, erós. Krajinu zosobňuje Praha probuzená do časů dravého kapitalismu, kam se po dvaceti letech vrací slavná tanečnice a choreografka Leonora Marty. Intelekt, to jsou hrdinčiny úvahy o nové choreografii i o společenských proměnách po roce 1989. A erós – milostný vztah mezi Martou a potomkem odsunutých sudetských Němců.
Libuše Moníková (1945 - 1998) - významná česká německy píšící autorka, držitelka řady mezinárodních ocenění. Jejím nejvýznamnějším dílem je Fasáda (1987, česky 2004). V roce 1997 spisovatelce udělil prezident Václav Havel medaili Za zásluhy.

DANIELA KAPITÁŇOVÁ: Vražda ve Slopákově (Host)
Slopákov je nenápadné, zastrčené slovenské městečko, a přece se v něm sejdou nejbystřejší mozky světové detektivní literatury. Nechybí slečna Marplová, věčně pletoucí něco růžového, Sherlock Holmes, komisař Maigret, poručík Columbo, Mulder a Scullyová, Hercule Poirot, major Zeman či Dempsey a Makepeaceová. Zavede je sem záhadami obestřený případ vraždy významného slovenského spisovatele Pravdy.
Daniela Kapitáňová (1956) - narozena v Komárně, vystudovala režii na pražské FAMU. Debut Samko Tále: Kniha o cintoríne (2000) vyšel v několika evropských zemích. Zabývá se teorií detektivního žánru, věnuje se scenáristice.

Autor:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Jeden kopeček šmoulový. Marie Doležalová píše pro děti 90. let

Herečka Marie Doležalová se před pár lety postarala o jev v knihkupectvích nepříliš vídaný. Čtenáři zoufale těkali...

Premium

Vondruška o nové knize: Někomu mluvím z duše, pro jiné jsem hanebný

S historickými romány o Přemyslovcích či husitech slaví velké úspěchy, stejně jako s detektivkami o Oldřichovi z...

Cestu do Narnie, Bradavic i Země Nezemě podniká Atlas literárních míst

Publikace s názvem Atlas literárních míst je přesně typem knihy, jaká má největší potenciál uspět u čtenářů na podzim...

Bojkot Nobelovy ceny. Handke obhajoval genocidu, upozorňují kritici

Snaha stabilizovat veřejný obraz Nobelovy ceny za literaturu je ta tam. Již pár hodin po oznámení laureátů za roky 2018...

Najdete na iDNES.cz