Česká literatura možná našla svého Roberta Fulghuma

  13:42aktualizováno  13:42
Zručný glosátor dění kolem sebe, muž, který umí dojmout i tnout na pravém místě a přitom bavit. Robert Fulghum? Nikoli. Seznamte se, pastor Vlastimil Fürst vydal svoji prvotinu.

Pastor, bloger a spisovatel Vlastimil Fürst během křtu svojí prvotiny Pastorův blog - Vlastimil Fürst | foto: Jan Kubík

Do české literatury vstoupil muž, který už rok jako pestrobarevné balonky vypouští mezi čtenáře blogu iDNES.cz laskavé, s nadhledem podané úvahy o životě, ze života i nad životem.

Podobně jako Robert Fulghum, i Vlastimil Fürst je pastorem a snad i proto se umí dívat kolem sebe jinak než ostatní. Svoje poznání pak taví do řádků a odstavců. Píše laskavě, ale nebojí se ani máchnout šavlí, a to i do vlastního nitra.

Kdo jeho zamyšlení čte, zažije radost i potěšení, musí se ale připravit i na chvíle, při nichž text pronikne až nepříjemně hluboko.

Jako jeden z mála lidí v téhle zemi umí Fürst psát o víře v Boha i o Bohu samém tak, že je to pravdivé, uvěřitelné. K Bohu se hlásí bez uzardění a s úctou. Není divu, je pastorem sboru církve adventistů ve Frýdku-Místku.  

Vlastimil Fürst: Moudrost stáří? Ne, to mi jen dochází energie

A píše hodně. Za nedlouhou dobu si vypsal pozici VIP blogera a získal věrnou čtenářskou obec. Za rok působení na blogu iDNES.cz vydal už přes šest stovek článků. "Původně jsem si říkal, že sem tam něco napíšu. Dopadlo to tak, že píšu denně, a někdy i víc než jeden článek," směje se. Ten s pořadovým číslem 620 vyšel v sobotu 20.listopadu 2010. Počet přečtení jeho článků bude brzy atakovat půlmilionovou hranici.

"První text, který jsem publikoval na blogu, měl název Češi nejsou ateisté, vyšel 19.10.2009 a přečetlo si jej přes tisíc lidí," vzpomíná Fürst. Nyní jeho blog na iDNES.cz patří k nejčtenějším a lidé s jeho autorem pod články také živě diskutují. Díky blogování se tak seznámil s dlouhou řadou lidí, jimž by do cesty patrně nikdy nevstoupil.

Přečtěte si ještě: Smrti se nebojím

Vlastimil Fürst umí psát o věcech, při kterých jiní cíl bez rozmyslu rozcupují, tak, že nic nesleví z ostrosti svého vidění a přitom je zjevné, že jeho cílem není ničit, ale hledat cestu. Umí psát o lidské neurvalosti, jako křesťan se nebojí psát ani o smrti. Nad vším ale stojí optimismus a láska k životu i lidem.

Není divu, že se nakladatelství Advent-Orion rozhodlo vydat jeho blogy pod titulem Pastorův blog knižně. Další z řady knížek blogerů iDNES.cz tedy vyráží na pulty knihkupců. Texty doplňují skvělé ilustrace karikaturisty Václava Šípoše, které vtipně vystihují pointu Fürstových postřehů a úvah.

Kniha Pastorův blog vešla do života českého čtenářstva na křtu v Domu knihy Librex v Ostravě. Čtenáři iDNES.cz ji budou moci brzy získat v soutěži, posléze pak i jako dárek věrnostního programu MůjPas.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

Humor, nebo humus? Seriál Zkáza Dejvického divadla rozděluje diváky

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Historie se opakuje, také komediální seriál Zkáza Dejvického divadla si vybudoval tábory stejně zarytých fanoušků i...

Další z rubriky

Nominaci na Magnesii Literu má Denemarková, Stančík i Szantó

Autoři nominovaní na Magnesii Literu se svými knihami (5. března 2019)

Do boje o letošní výroční knižní ceny Magnesia Litera vstupují Radka Denemarková, Petr Stančík nebo Tereza Semotamová....

Závist ženy je nejlepší reklama, říká Ascher v Šíleném hedvábníkovi

Lída a Zika Ascherovi

„Krásnější tisk jsem nikdy neviděl,“ řekl o látkách společnosti Ascher před mnoha lety módní návrhář Christian Dior. O...

Legenda o jazyku. Nacisté v Tibetu. Velký knižní čtvrtek vítá jaro

Část nabídky Velkého knižního čtvrtku na jaře 2019

Velký knižní čtvrtek dvakrát do roka zviditelňuje pro nadcházející sezonu patnáct knih. Výběr literatury z produkce...

Najdete na iDNES.cz