Česká literatura možná našla svého Roberta Fulghuma

  13:42aktualizováno  13:42
Zručný glosátor dění kolem sebe, muž, který umí dojmout i tnout na pravém místě a přitom bavit. Robert Fulghum? Nikoli. Seznamte se, pastor Vlastimil Fürst vydal svoji prvotinu.

Pastor, bloger a spisovatel Vlastimil Fürst během křtu svojí prvotiny Pastorův blog - Vlastimil Fürst | foto: Jan Kubík

Do české literatury vstoupil muž, který už rok jako pestrobarevné balonky vypouští mezi čtenáře blogu iDNES.cz laskavé, s nadhledem podané úvahy o životě, ze života i nad životem.

Podobně jako Robert Fulghum, i Vlastimil Fürst je pastorem a snad i proto se umí dívat kolem sebe jinak než ostatní. Svoje poznání pak taví do řádků a odstavců. Píše laskavě, ale nebojí se ani máchnout šavlí, a to i do vlastního nitra.

Kdo jeho zamyšlení čte, zažije radost i potěšení, musí se ale připravit i na chvíle, při nichž text pronikne až nepříjemně hluboko.

Jako jeden z mála lidí v téhle zemi umí Fürst psát o víře v Boha i o Bohu samém tak, že je to pravdivé, uvěřitelné. K Bohu se hlásí bez uzardění a s úctou. Není divu, je pastorem sboru církve adventistů ve Frýdku-Místku.  

Vlastimil Fürst: Moudrost stáří? Ne, to mi jen dochází energie

A píše hodně. Za nedlouhou dobu si vypsal pozici VIP blogera a získal věrnou čtenářskou obec. Za rok působení na blogu iDNES.cz vydal už přes šest stovek článků. "Původně jsem si říkal, že sem tam něco napíšu. Dopadlo to tak, že píšu denně, a někdy i víc než jeden článek," směje se. Ten s pořadovým číslem 620 vyšel v sobotu 20.listopadu 2010. Počet přečtení jeho článků bude brzy atakovat půlmilionovou hranici.

"První text, který jsem publikoval na blogu, měl název Češi nejsou ateisté, vyšel 19.10.2009 a přečetlo si jej přes tisíc lidí," vzpomíná Fürst. Nyní jeho blog na iDNES.cz patří k nejčtenějším a lidé s jeho autorem pod články také živě diskutují. Díky blogování se tak seznámil s dlouhou řadou lidí, jimž by do cesty patrně nikdy nevstoupil.

Přečtěte si ještě: Smrti se nebojím

Vlastimil Fürst umí psát o věcech, při kterých jiní cíl bez rozmyslu rozcupují, tak, že nic nesleví z ostrosti svého vidění a přitom je zjevné, že jeho cílem není ničit, ale hledat cestu. Umí psát o lidské neurvalosti, jako křesťan se nebojí psát ani o smrti. Nad vším ale stojí optimismus a láska k životu i lidem.

Není divu, že se nakladatelství Advent-Orion rozhodlo vydat jeho blogy pod titulem Pastorův blog knižně. Další z řady knížek blogerů iDNES.cz tedy vyráží na pulty knihkupců. Texty doplňují skvělé ilustrace karikaturisty Václava Šípoše, které vtipně vystihují pointu Fürstových postřehů a úvah.

Kniha Pastorův blog vešla do života českého čtenářstva na křtu v Domu knihy Librex v Ostravě. Čtenáři iDNES.cz ji budou moci brzy získat v soutěži, posléze pak i jako dárek věrnostního programu MůjPas.

Autor:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

Jel se do hotelu zabít, ale našel tam smysl života, vypráví Islanďanka

Islandská spisovatelka Audur Ava Ólafsdóttir

Islandská spisovatelka Audur Ava Ólafsdóttir své hrdiny zásadně zachycuje v bodu zlomu. Jinak tomu není ani v případě...

RECENZE: Strhující osudy špionek, jež nosily něžná jména květin

Obal českého vydání knihy Alicina síť

Román americké autorky Kate Quinnové Alicina síť, dokonale prokomponovaný a s neuvěřitelným spádem, nelze nazvat jinak...

Poslechnout si už můžete Kosatíkova TGM, Hadohlavce i novou Mornštajnovou

Publicista Pavel Kosatík

Teprve před Vánoci vydaná kniha Jiný TGM, kde se historik Pavel Kosatík komplexně pustil do osoby našeho prvního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz