Češi vybírají, jakou knížku chtějí vidět v televizi

  3:09aktualizováno  3:09
Kdo vyhraje v souboji o přízeň českých čtenářů? Domácí humoristická klasika, či aktuální světový bestseller o upírech? Zasvěcení hovoří o tom, že právě Jirotkův Saturnin a sága Stmívání od Stephenie Meyerové se utkají o první místo v televizní anketě Kniha mého srdce.

Z filmu Dobrý voják Švejk. | foto: © Československý státní film

Ta nyní vstupuje do finále. Prozatím čtenáři poslali na 270 tisíc hlasů (e-mailem, SMS zprávami či kupony z knihoven). A hlasování stále pokračuje. Dvanáct nejúspěšnějších titulů představí v podobě televizních medailonů ČT1, vítěz bude známý 17. října. Finálové knihy uvádíme v abecedním pořadí. - Čtěte Čeští režiséři zfilmují knihy, které jim vybrali čtenáři

Alchymista

Paulo Coelho
Příběh o pastýřovi, který zakouší příkoří pro bláznivou chiméru, nabízí průzračné poselství: nezatracujte sny! Pohádkový úspěch knihy z roku 1988 zrcadlí osud brazilského autora. I Coelho, kdysi závislý na drogách, dokázal najít své štěstí.

Babička

Božena Němcová
Kniha legendární, laskavá, ale zatížená přídomkem povinná četba. Životní moudrost Babičky působí idealizovaně až kýčovitě. Jenže Němcová ji začala psát po smrti syna Hynka roku 1853 "v nejtrapnější době mého života – když mne omrzelo žít". Babička vyšla roku 1855.

Co život dal a vzal

Betty MacDonaldová
Autobiografické prožitky americké spisovatelky, líčené s ironií a nadhledem, dodnes nabíjejí mnohé čtenářky energií do života. A to i přesto, že autorku osud zrovna nešetřil. Pod názvem Co život dal a vzal vyšly česky tři její prózy z let 1948 až 1955.

Děti z Bullerbynu

Astrid Lindgrenová
Jedna z nejlepších knih pro děti o bláznivých dobrodružstvích šestice kamarádů. Je to oslava nespoutaného dětství, kde děti žijí v harmonii s rodiči, bez nesmyslných nařízení. Děti z Bullerbynu vyšly roku 1947, dva roky po Pipi Dlouhé punčoše.

Egypťan Sinuhet

Mika Waltari
Nejslavnější dílo finského spisovatele je strhující románovou kronikou starověkého Egypta, dávné děje jsou však i obrazem či protipólem autorovy současnosti. Román vyšel roku 1945, výrazně ovlivněný zkušenostmi z války. Vypravěčem je lékař faraona Achnatona Sinuhet.

Harry Potter

Joanne K. Rowlingová
Sedmidílná sága změnila dětskou literaturu ani ne tak literární výjimečností, jako davovou a mediální hysterií. Rowlingová psala příběhy čarodějnického učně Harryho (1997–2007) zprvu jako svobodná matka, umně skloubila žánry a příběh rozvinula až k hororovému finále.

Malý princ

Antoine de Saint-Exupéry
Jímavá kniha o naději a zoufání. Vypráví o pilotovi a Malém princi, který opouští svou planetu a zamýšlí se nad životem. Vášnivý letec Exupéry promítl do knížky z roku 1943 i vlastní trauma z havárie na Sahaře, kde málem umřel žízní.

Osudy dobrého vojáka...

Jaroslav Hašek
Zřejmě světově nejúspěšnější dílo české literatury, dodnes vyvolávající polemiky základním rozporem, zda byl Švejk blbcem, či géniem. Ačkoli se postava Švejka zrodila ještě před první světovou válkou, konečnou podobu získala až roku 1920.

Pán prstenů

J. R. R. Tolkien
Tolkienova trilogie patří mezi základní díla fantastické prózy. Okouzluje imaginací, smyšlenými jazyky i světy, potvornými postavami, které však přesto působí zcela samozřejmě. Třísvazkový román o cestě hobita Froda vyšel v letech 1954 až 1955.

Rychlé šípy

Jaroslav Foglar
Napínavé příběhy o klukovské soudržnosti, odvaze a touze po dobrodružství mají dodnes skalní fanoušky. Foglar je psal i z vlastních zážitků vedoucího skautského oddílu. První díly začaly vycházet v komiksové podobě a na pokračování v časopise Mladý hlasatel roku 1938.

Saturnin

Zdeněk Jirotka
Esence české sebeironie a britské nonšalantní uhlazenosti. Půvabný příběh z meziválečných časů o jednom letargickém úředníkovi, činorodém sluhovi a protivné tetě Kateřině vyšel roku 1942. Jak už to bývá, hybatelem dění není pán, ale sluha.

Stmívání

Stephenie Meyerová
Srdceryvnější, romantičtější, ženštější a mladší variantou Harryho Pottera je série Američanky Meyerové, jejíž první díl vyšel roku 2005, v současnosti jsou na trhu další tři pokračování. Příběh o lásce dívky a upíra se prý Meyerové zjevil ve snu.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Marek Epstein napsal knihu pro děti. Proměnil Prasáka ve Srabáčka

Scenárista Marek Epstein (2012)

Půl roku po vydání upřímného, avšak bolestného románu Dravec přichází scenárista Marek Epstein s novou knihou....

Německý nepřítel okouzlil matku i syna. Vychází román Chlapec ze sněhu

Spisovatelka Chloë Mayerová

Matka, která nemůže najít cestu ke svému synovi, a syn, který za druhé světové války v Anglii žije tak trochu v...

Být dobrým člověkem je naše rozhodnutí. Patrick Ness píše pro dospělé

Spisovatel Patrick Ness, autor knihy Volání netvora

Budou to dva roky, co spisovatel britsko-amerického původu Patrick Ness naposledy navštívil Česko, aby představil svou...

Najdete na iDNES.cz