„Porota se letos z přihlášených titulů rozhodla nominovat jednu knihu prozaickou, jednu básnickou a jednu na pomezí literárních druhů,“ říká předsedkyně poroty Olga Stehlíková. V případě básnické sbírky Emmy Kausc porotci vyzdvihují její asociativní metaforiku, která se u autorky tak mladého věku vidí zřídkakdy. V roce 2016 Kausc, občanským jménem Michaela Kašparová, uspěla v Literární soutěži Františka Halase.
U Ondřeje Macla porotci oceňují jazykově i myšlenkově pestrý portrét babičky. Macl v současné chvíli studuje autorské herectví na DAMU, za sebou má studium srovnávací literatury na Univerzitě Karlově a oborů sociální práce a žurnalistika na Masarykově univerzitě.
Lucie Faulerová, která byla letos nominovaná i na Magnesii Literu v kategorii próza, pak hodnotící zaujala schopností pohrávat si s rolí vypravěče a ústřední figury. Ačkoliv se o Lapačích prachu mluví jako o jejím literárním debutu, spolupracovala už na knize Kateřiny Šedé Brnox – Průvodce brněnským Bronxem.
V porotě zasedli kromě Stehlíkové ještě novinář Josef Chuchma, básník Michal Jareš a držitelé Ceny Jiřího Ortena Vratislav Maňák a Radek Malý.
Vítěz ceny, která je určena autorovi prozaického či básnického díla pod 30 let napsaného v českém jazyce, získá 50 tisíc korun. V minulosti kromě zmiňovaných ocenění získali Michal Viewegh, Jaroslav Rudiš, Marek Šindelka nebo Petra Soukupová.