Britská historička sugestivně líčí hrůzy blokády Leningradu

  9:20aktualizováno  9:20
S výmluvným názvem Leningrad a podtitulem Tragédie obleženého města 1941–1944 vydává nakladatelství Jota knihu britské historičky Anny Reidové, popisující historie jedné z nejneuvěřitelnějších událostí druhé světové války.

Anna Reidová: Leningrad (obálka knihy) | foto: Jota

Jedenáct týdnů poté, co Hitler zahájil operaci Barbarossa, 8. září 1941, byl obklíčen Leningrad. Německé armádě se nepodařilo město dobýt dva a půl roku a během 872 dní blokády ve městě zahynuly dva miliony lidí. Pokud by město padlo, zřejmě by historie druhé světové války a dvacátého století vypadala jinak. V knize Leningrad autorka poutavě popisuje celou blokádu i to, co jí předcházelo.

Anna Reidová

Narodila se v roce 1965, vystudovala práva v Oxfordu a ruskou historii na katedře slovanských a východoevropských studií prestižní londýnské univerzity UCL. Kariéru začala jako konzultantka a ekonomická novinářka. V letech 1993–1995 žila v Kyjevě, kde pracovala jako korespondentka pro Economist a Daily Telegraph. Kromě Leningradu je autorkou knih Borderland: A Journey Through the History of Ukraine (2000) a The Shaman's Coat: A Native History of Siberia (2002).

Reidová široce čerpá z rozhovorů s pamětníky a deníkových zápisků účastníků bojů a obléhání z obou stran, oficiálních memorand, hlášení a jiných zdrojů. Vychází také z nově otevřených sovětských archivů, které jí umožňují odhalit závoj nad skutečností, jímž realitu města zakrývala po dlouhou dobu sovětská propaganda.

Zvlášť sugestivně autorka líčí neuvěřitelné útrapy obyvatel obleženého města. Život těchto plně civilizovaných Evropanů 20. století jako by se vrátil o dvě stě let zpátky. Stráže na hřbitovech stavěly čerstvě přivezená zmrzlá těla do sněhu, aby jimi označily místa masových hrobů. Životně důležité bylo vlastnit sáňky, podomácku vyrobená kamínka a lampy. Součástí živoření v obleženém městě bylo také rabování, vraždy a kanibalismus, stejně jako neobyčejná statečnost a sebeobětování.

Autorka se pokouší odpovědět na řadu otázek. Mohla lepší práce leningradského vedení zabránit tak ohromným ztrátám na životech? Jak blízko měl Leningrad k tomu, aby padl do německých rukou? Jakou úlohu při blokádě města sehrál Stalin a Moskva? Proč Němci město nikdy nedobyli? Proč se město nezhroutilo v nejhorších chvílích blokády do čiré anarchie? A hlavně, jak ti, kteří ve městě žili, dokázali všechny nelidské útrapy přežít?

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Vraždí se tradičně i neobvykle, ale napříč Evropou důmyslně

Obal českého vydání knihy Zemřít dvakrát

Nakladatelství Moba zásobuje čtenáře zajímavými a napínavými kriminálními příběhy. Takové jsou i tři následující...

Z rodné země do Istanbulu. Mistr cestopisu Fermor vystačil s librou týdně

Největší úplněk od roku 1948 nad jednou z mešit v Istanbulu (14. listopadu...

Soubor novodobé anglické prózy přeložené do češtiny je zase o krok blíže dokonalosti. Na řadu totiž konečně přišel i...

Podivné marocké přátelství, jež zaujalo i Clooneyho a Johanssonovou

Scarlett Johanssonová na londýnské premiéře Avengers: Age of Ultron (21. dubna...

Po bestsellerech Zmizelá nebo Dívka ve vlaku je tu další román s potenciálem zaujmout masy. Vydává se do nejtemnějších...

Najdete na iDNES.cz