RECENZE: Vločky, kry, chlad duše. Bratr z ledu je dobrodružná výprava

  14:56aktualizováno  14:56
Polární led. Led v nás. Ledové vztahy. Neproniknutelný nemocný bratr, ve kterém se nikdo nevyzná. Debutová kniha Bratr z ledu od šestatřicetileté katalánské umělkyně a autorky Alicie Kopfové (vlastním jménem Imma Ávalos Marquésová) je velmi netradičním dílem na pomezí fikce a faktu.

Katalánská spisovatelka Alicia Kopfová | foto: Twitter Alicie Kopfové

Cenami ověnčený román přeložila ze španělštiny Lada Hazaiová, podle všeho bravurně a s přihlédnutím k nepatrně odlišnému katalánskému vydání. Nebýt jejího porozumění textu, těžko by do něj našinec mohl proniknout s takovou lehkostí. Snadným čtivem se totiž kniha od intelektuálně založené absolventky výtvarné akademie, komparatistiky a literární teorie nazvat skutečně nedá.

Dobývání pólů a nitra

Jde svým způsobem o literární koláž napříč žánry. Tvoří ji historie s fotodokumentací, deníkové a vědecké záznamy, výstřižky, rozhovory, projevy, odkazy na filmy a knihy, ve kterých se autorka soustředí na svou fascinaci tématem dobývání severního a jižního pólu.

Úvahy o ledovcích se střídají s jakoby autobiografickými útržky z jejího života, s dobýváním vlastního nitra i vlastního literárního stylu se snahou pochopit současné mezilidské vztahy a komunikaci ve víru sociálních sítí, stejně jako bratra s poruchou autistického spektra – stavem podobným zamrznutí.

Sourozenec je záhadou pro všechny lékařské kapacity a celoživotní starostí pro své blízké, kteří se svou zodpovědností za jeho život stávají hrdiny všedních dnů stejně jako badatelé, již se pouštěli do dobývání neprobádaných ledových končin.

Bratr z ledu

autor:

nakladatel: Odeon

překlad: Lada Hazaiová

256 stran, 299 Kč

Hodnocení­: 80 %

Motiv ledu se v knize objevuje ve všech podobách od sněhových vloček přes jinovatku po kry a ve všech možných metaforických významech – přes chlad, smrt, frustraci a odcizenosti až k bělosti nevinnosti a čistoty.

Hravostí s textem připomíná autorka poetiku Julia Cortázara či Milana Kundery, zároveň používá specifickou metodu ledovce Ernesta Hemingwaye, kdy počítá s čtenářovou schopností proniknout ke skrytému podtextu.

„Je mnohem snadnější dojet na Antarktidu než do některých oblastí mě samé,“ podotýká spisovatelka a téměř to platí pro její prvotinu. Přitom – anebo právě proto – je velmi originální a osvěžující.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

Poslechnout si už můžete Kosatíkova TGM, Hadohlavce i novou Mornštajnovou

Publicista Pavel Kosatík

Teprve před Vánoci vydaná kniha Jiný TGM, kde se historik Pavel Kosatík komplexně pustil do osoby našeho prvního...

RECENZE: Strhující osudy špionek, jež nosily něžná jména květin

Obal českého vydání knihy Alicina síť

Román americké autorky Kate Quinnové Alicina síť, dokonale prokomponovaný a s neuvěřitelným spádem, nelze nazvat jinak...

RECENZE: Je to jen sen? Jiří Hájíček vydal vydařenou sbírku haiku

Spisovatel Jiří Hájíček - autor románu Rybí krev.

Spisovatel Jiří Hájíček se profiloval jako prozaik – autor povídkových sbírek a ceněné románové trilogie Selský baroko,...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK BOZP a PO (VÝROBNÍ SPOLENČOST)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz