Román nazvaný Devil May Care (Ďábel se postará) by měl vyjít příští rok 28. května, tedy přesně v den, kdy se před sto lety narodil Bondův stvořitel Ian Fleming.
Kniha se má odehrávat v období studené války a špionáž zde prostoupí dva kontinenty a několik světových měst.
Flemingova rodina loni sice oznámila, že pro další bondovku najala známého a uznávaného autora, ale jeho jméno držela v tajnosti.
Tipy kroužily kolem nejslavnějších mistrů thrillerového žánru Fredericka Forsytha či Johna LeCarrého. Jenže to byl nakonec Sebastian Faulks (1953), který se nezdráhá mluvit o obtížných literárních začátcích. Volba ho překvapila, ale kdo by odmítl takovou šanci?
Faulksovi v češtině nedávno vyšel román z roku 1992 Abeceda bláznů, vyprávěný nikoli podle času událostí, ale podle míst, kde se seběhly – pěkně podle abecedy, ve 26 kapitolách od A až do Z.
Nejznámější je ovšem jeho „francouzská trilogie“, odehrávající se za první a druhé světové války. Prodalo se jí několik milionů výtisků a třetí díl se dočkal filmového zpracování s Cate Blanchettovou v hlavní roli.
Faulks nicméně píše i literaturu faktu, včetně trojnásobné biografie tří Angličanů – jedním z nich byl i britský špion Jeremy Wolfenden, který zemřel roku 1965 za podivných okolností ve Washingtonu v pouhých jedenatřiceti letech.
Faulks si zjevně Flemingových příběhů cení a ve své novince se mu bude snažit vyrovnat – styl má prý z osmdesáti procent odpovídat Flemingovi.
„Bedlivě jsem sledoval, jak Fleming staví kapitoly a věty. Můj román chce dodržet linii Flemingových knih, v nichž je příběh vším,“ říká Faulks.
„Doufám, že čtenáři si knížku užijí a že by i Fleming uznal, že je psaná v důstojném duchu jeho příběhů, a je tedy přijatelným dovětkem,“ dodává.
Fleming svého šarmantního hrdinu s povolením zabíjet poprvé uvedl na scénu roku 1953. Objevil se ve třinácti knihách, naposledy roku 1966, dva roky po Flemingově smrti. Bond však fascinoval a vyzýval ke ztvárněním i jiné spisovatele, včetně slavného Kingsleyho Amise.