Zatím tak není ani jasné, zda se laureát dostaví na slavnost, při které by měl v prosinci prestižní ocenění převzít.
„Dalo by se to označit za nezdvořilé a arogantní. Je takový, jaký je,“ prohlásil o Dylanovi v sobotním vydání švédského listu Dagens Nyheter akademik Per Wästberg. Podle něj je na umělci, aby zareagoval.
GLOSA: Odmítne Bob Dylan Nobelovu cenu? Když nechce, tak nechce |
„Dohodli jsme se, že už nehneme prstem. Míč je na jeho straně,“ řekl Wästberg. Akademie přitom podle jeho slov neztrácí naději, že se jí podaří komunikovat s 75letým umělcem, jemuž Nobelovu cenu udělila za vytváření „nových poetických výrazů ve velké americké písničkářské tradici“.
Švédská akademie v sobotu na své webové stránce upozornila na to, že Wästbergovo vyjádření bylo jeho osobním názorem, a nikoli oficiálním postojem instituce. „Švédská akademie nikdy nesoudí laureátovo rozhodnutí a nebude tak činit ani v tomto případě,“ uvádí se v prohlášení podepsaném stálou tajemnicí Sarou Daniusovou. Podle akademie je na laureátovi, jaký postoj k ceně zaujme.
Dylan, který se ve 115leté historii Nobelovy ceny za literaturu stal prvním oceněným hudebníkem, letošní rozhodnutí Nobelova výboru přešel bez komentáře. Jen stručně se zmínka o ocenění objevila na jeho twitterovém a facebookovém účtu, brzy však byla odstraněna. Nyní lze na internetu nalézt vzkazy fanoušků podobné tomuto: Ahoj Bobe, Nobelův výbor tě marně shání, mají pro tebe důležitou informaci, tak se jim ozvi.
Spolu s cenami za lékařství, fyziku, chemii a ekonomii je Nobelova cena za literaturu předávána ve Stockholmu, zatímco ocenění za mír v Oslu. V obou případech se ceremoniály konají ve výroční den úmrtí Alfreda Nobela, a to 10. prosince.
Nobelovu cenu za literaturu zatím odmítli jen dva laureáti: v roce 1958 Boris Pasternak, který ji nejprve telefonicky přijal, ale později se jí na nátlak tehdejších sovětských úřadů zřekl, a v roce 1964 Jean-Paul Sartre, jenž ignoroval všechny oficiální pocty. Ze zdravotních důvodů se na předání ceny za literaturu nedostavili například Jaroslav Seifert v roce 1984, Harold Pinter v roce 2005 a Alice Munroová v roce 2013. Za českého básníka ocenění převzala jeho dcera.
