Bible šla loni na dračku. Prodalo se jí víc než Babici i Líbáš jako Bůh

  14:56aktualizováno  14:56
Bible se stala bestsellerem. Loni se jí v České republice prodalo v různých překladech podle předběžných odhadů přes 110 tisíc výtisků, což je asi čtyřikrát víc než v minulých letech.

Bible, překlad 21. století | foto: bible21.cz

Na zvýšení prodeje se podepsalo vydání tří nových překladů: Bible 21, Jeruzalémské bible a Českého studijního překladu bible. Prodával se ale také starší ekumenický překlad i původní kralická bible.

Bible 21 si klade za cíl představit knihu knih i lidem, kteří by po ní za jiných okolností nesáhli. Překlad by měl být přístupnější modernímu jazyku. Bible 21 vyšla loni o Velikonocích, do konce roku se jí prodalo podle zástupce sdružení Biblion Jana Škraňky přes 73 700 výtisků. Z toho 33 774 kusů se prodalo v knihkupecké síti, dalších téměř 40 000 v přímém prodeji, především přes internetové stránky www.bible21.cz.

Za mnohem menší pozornosti médií vyšel v listopadu také překlad takzvané Jeruzalémské bible. Odborníci ji považují za špičkové dílo katolické biblistiky druhé poloviny 20. století. Přínosný je mimo jiné rozsáhlým poznámkovým aparátem, který pomůže hlubšímu pochopení knihy a napoví i méně znalým, jak se zorientovat v textu.

Jeruzalémské bible se od listopadu do konce roku prodalo zhruba 10 tisíc výtisků, pracuje se na dotisku dalších 10 tisíc kusů, řekl Pavel Lukeš z Karmelitánského nakladatelství.

Podle ředitele České biblické společnosti Pavla Nováka se loni prodalo také asi 30 tisíc výtisků studijního překladu bible, ekumenického překladu ze 70. let i bible kralické podle překladu ze 17. století.

Komerčně nejúspěšnější byla Bible 21. Se svými více než 73 700 prodanými výtisky patří mezi rekordmany českého knižního trhu. Podle Škraňky je to dokonce nejprodávanější kniha roku, což se ale těžko ověřuje.

Například Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) sestavuje pravidelný žebříček prodejnosti knih v ČR, jeho výsledek ale závisí na tom, kolik knihkupců a nakladatelů dodá čísla. V loňském žebříčku SČKN tak zvítězila kniha Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, které se prodalo 33 tisíc výtisků (u nahlášených knihkupců).

Pro srovnání třeba Knižní klub loni slavil úspěchy s knihou Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh, lidé si koupili 40 tisíc výtisků, řekla Denisa Novotná ze zastřešujícího nakladatelství Euromedia.

Podle deníku Právo se jednou z nejprodávanějších knih loňského roku stala kuchařka z nakladatelství Eminent, kterou napsal televizní kuchař Jiří Babica. Prodalo se jí 65 050 kusů.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Ledecký je Čapkovi věrný. Jen jeho poetika je komiksu vzdálená

Jonáš Ledecký se svým obrazem

Ctít originál a sloužit mu? Takovou otázku si musel položit výtvarník Jonáš Ledecký a kolektiv autorů komiksu Kapsy. Na...

RECENZE: Jiří Kratochvil se vyznává z lásky ke Kunderovi i Paříži

Jiří Kratochvil má na kontě desítky knih i řadu literárních cen.

Brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo novou knihu spisovatele Jiřího Kratochvila. Nese název Je suis Paris, která...

RECENZE: Když si slečna učitelka myslí, že žije svá nejlepší léta

Záběr z filmu Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, který v roce 1969 vznikl dle...

Knihu Muriel Sparkové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové, kterou nyní v překladu Martina Pokorného vydal Prostor,...

Najdete na iDNES.cz