Bible šla loni na dračku. Prodalo se jí víc než Babici i Líbáš jako Bůh

  14:56aktualizováno  14:56
Bible se stala bestsellerem. Loni se jí v České republice prodalo v různých překladech podle předběžných odhadů přes 110 tisíc výtisků, což je asi čtyřikrát víc než v minulých letech.

Bible, překlad 21. století | foto: bible21.cz

Na zvýšení prodeje se podepsalo vydání tří nových překladů: Bible 21, Jeruzalémské bible a Českého studijního překladu bible. Prodával se ale také starší ekumenický překlad i původní kralická bible.

Bible 21 si klade za cíl představit knihu knih i lidem, kteří by po ní za jiných okolností nesáhli. Překlad by měl být přístupnější modernímu jazyku. Bible 21 vyšla loni o Velikonocích, do konce roku se jí prodalo podle zástupce sdružení Biblion Jana Škraňky přes 73 700 výtisků. Z toho 33 774 kusů se prodalo v knihkupecké síti, dalších téměř 40 000 v přímém prodeji, především přes internetové stránky www.bible21.cz.

Za mnohem menší pozornosti médií vyšel v listopadu také překlad takzvané Jeruzalémské bible. Odborníci ji považují za špičkové dílo katolické biblistiky druhé poloviny 20. století. Přínosný je mimo jiné rozsáhlým poznámkovým aparátem, který pomůže hlubšímu pochopení knihy a napoví i méně znalým, jak se zorientovat v textu.

Jeruzalémské bible se od listopadu do konce roku prodalo zhruba 10 tisíc výtisků, pracuje se na dotisku dalších 10 tisíc kusů, řekl Pavel Lukeš z Karmelitánského nakladatelství.

Podle ředitele České biblické společnosti Pavla Nováka se loni prodalo také asi 30 tisíc výtisků studijního překladu bible, ekumenického překladu ze 70. let i bible kralické podle překladu ze 17. století.

Komerčně nejúspěšnější byla Bible 21. Se svými více než 73 700 prodanými výtisky patří mezi rekordmany českého knižního trhu. Podle Škraňky je to dokonce nejprodávanější kniha roku, což se ale těžko ověřuje.

Například Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) sestavuje pravidelný žebříček prodejnosti knih v ČR, jeho výsledek ale závisí na tom, kolik knihkupců a nakladatelů dodá čísla. V loňském žebříčku SČKN tak zvítězila kniha Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, které se prodalo 33 tisíc výtisků (u nahlášených knihkupců).

Pro srovnání třeba Knižní klub loni slavil úspěchy s knihou Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh, lidé si koupili 40 tisíc výtisků, řekla Denisa Novotná ze zastřešujícího nakladatelství Euromedia.

Podle deníku Právo se jednou z nejprodávanějších knih loňského roku stala kuchařka z nakladatelství Eminent, kterou napsal televizní kuchař Jiří Babica. Prodalo se jí 65 050 kusů.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

Legenda o jazyku. Nacisté v Tibetu. Velký knižní čtvrtek vítá jaro

Část nabídky Velkého knižního čtvrtku na jaře 2019

Velký knižní čtvrtek dvakrát do roka zviditelňuje pro nadcházející sezonu patnáct knih. Výběr literatury z produkce...

Českoslovenští soudruzi byli jiní než Východoevropané z filmů, stojí v knize

Švédský spisovatel Jan Guillou

Další pohled zvenčí na tuzemské události roku 1968 je tady. Po britském spisovateli Simonu Mawerovi a jeho románu...

Nominaci na Magnesii Literu má Denemarková, Stančík i Szantó

Autoři nominovaní na Magnesii Literu se svými knihami (5. března 2019)

Do boje o letošní výroční knižní ceny Magnesia Litera vstupují Radka Denemarková, Petr Stančík nebo Tereza Semotamová....

Najdete na iDNES.cz