Závist ženy je nejlepší reklama, říká Ascher v Šíleném hedvábníkovi

  11:56aktualizováno  11:56
„Krásnější tisk jsem nikdy neviděl,“ řekl o látkách společnosti Ascher před mnoha lety módní návrhář Christian Dior. O osudu majitelů věhlasné evropské textilky Lídě a Zikovi Ascherových se přesto v jejich rodné zemi příliš neví. Změnit to může nová publikace Šílený hedvábník.

Lída a Zika Ascherovi | foto: Ascher Family Archive/Slovart

Ta doprovází rozsáhlou výstavu v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Autorkou je kurátorka sbírky textilu a módy v muzeu Konstantina Hlaváčková.

Lída a Zikmund, zkráceně Zika, se poprvé setkali v roce 1937. Podnikatelské rodinné zázemí je již v dětství předurčilo ke kariéře byznysmenů. Nakonec však díky textilnímu království Zikovy rodiny zvládli vytvořit nejen úspěšný byznys, ale také hodnotné umělecké dílo.

Obálka knihy Šílený hedvábník

Obálka knihy Šílený hedvábník

Šlo o Ascherovu řadu takzvaných Squares, tedy šátků zdobených díly předních výtvarníků, která přinesla značce největší slávu. Vyrábět je začali v roce 1944 a autorem jednoho z prvních návrhů byl Henry Moore, tvůrce známých soch umístěných ve veřejném prostoru po celém světě. Následovala spolupráce s Henrim Matissem a dalšími předními umělci doby.

Ziku a Ludmilu, která byla taktéž talentovanou textilní designérkou, v profesi poháněla touha po dokonalosti. Především Zika se nedokázal spokojit s ničím, co se neblížilo dokonalosti. Svých zaměstnanců i jejich píle si vážil, nebyl-li však spokojen, často zvyšoval hlas a kritizoval. Pochvaly se z jeho úst dočkal málokdo.

Nepodceňovat zákazníka

Na společnost Ascher pěli ódy zákazníci i designéři. Přesto začátky manželů v Londýně, kam uprchli pět dnů po vyhlášení protektorátu Čechy a Morava, nebyly jednoduché. Překážkou nebyla jen složitá válečná situace, ale také únavná byrokracie.

Vytrvalost, která byla oběma jako vášnivým sportovcům vlastní, se však nakonec vyplatila. Ascherovy látky se začaly objevovat na stránkách magazínů Vogue nebo Harper’s Bazaar a z Londýna se sláva rozšířila dále do Paříže. Zika Ascher vnímal poslání své profese velmi seriózně. Zdůrazňoval, jak podstatné je esteticky kultivovat jakýkoliv aspekt lidského života.

„Lidem je dobrý vkus vrozený a za příklady špatného vkusu nesou odpovědnost obchodníci a nákupčí, kteří se neodvažují riskovat a podceňují estetické cítění veřejnosti,“ tvrdil. Znamenitá byla také jeho reklamní strategie, kterou prozradil svým kolegům. Tou nejlepší propagací podle něj byla závist ženy, jejíž kamarádka má na sobě něco hezčího.

Knihu, u jejíhož čtení a díky půvabnému provedení také prohlížení nejednomu milovníkovi módy srdce zaplesá, vydalo nakladatelství Slovart.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

Etiketa káže Comic Sans nepoužívat, pozor i na velká písmena

S písmem a fonty denně pracují stovky milionů uživatelů

Písmo je zrcadlem duše, říká se. Kdo ale ještě dnes napíše více než pět řádků rukou? V současnosti za nás mluví spíše...

RECENZE: Ctitelé Mostu! mohou zkusit teplickou Jámu a rypadlo

Básník, esejista, performer a výtvarník Patrik Linhart

Bavil vás v televizi seriál Most!? Pak zkuste knihu Patrika Linharta. Tak by mohla začínat reklamní kampaň na novou...

Píšeme tu dobré detektivky díky počasí, říká Švédka Läckbergová

Švédská spisovatelka Camilla Lackbergová

Švédská autorka Camilla Läckbergová prodala po světě přes 1,5 milionu knih. Proslavila se ságou s detektivem Patrikem...

Najdete na iDNES.cz