Vycházejí dramata Arthura Schnitzlera, vídeňského hanbáře konce století

  13:38aktualizováno  13:38
Vídeňský dramatik Arthur Schnitzler proslul jako jeden z nejkontroverznějších autorů své generace. První díl knižního výboru jeho díla, který vydal Divadelní ústav pod stručným názvem Hry I, přináší právě některá z jeho dramat, která vzbudila ve své době největší ohlas a také pohoršení.

Arthur Schnitzler (kolem 1912)

Schnitzler (obal)

Schnitzler (obal)

Arthur Schnitzler (1862-1931) pocházel z bohaté lékařské rodiny, jeho otec byl významný laryngolog a syn v jeho stopách pokračoval i ve svém mimoliterárním životě, zabýval se však i psychologií a psychiatrií, což poznamenalo také jeho tvorbu. Právě proto bývá často dáván do souvislosti s osobností Sigmunda Freuda.

Schnitzler se víc, než bylo v jeho době zvykem u "seriózních" autorů, zaobíral sexuální stránkou lidské existence. A to nejen ve své literární tvorbě, ale i v soukromém životě. Je známo, že si po celý život vedl deník, začal v sedmnácti letech, poslední zápis učinil dva dny před smrtí. Hlavním tématem deníku byl jeho sexuální život, popisoval své vztahy s mnoha ženami a po několik let si pečlivě zaznamenával dokonce každý svůj orgasmus.

Rozhovory před a po

Není tedy divu, že tabuizovaná tematika sexu Schnitzlera přitahovala a prochází ve více či méně otevřené podobě velkou částí jeho díla. Nejde však o samoúčelné dráždění měšťáků, byť jeho hry si právě dvojí společenskou morálku berou na mušku a zvláště raná tvorba reflektuje uvolněnou atmosféru vídeňského života na konci předminulého století.

První svazek Schnitzlerových her, jehož koncepci připravil znalec autorova díla Josef Balvín a po jeho smrti jej dotvořila teatroložka Zuzana Augustová, představuje sedm divadelních her, z nichž bezesporu nejznámější je Rej.

Sled deseti obrazů, zachycujících rozhovory různých dvojic před a po milostném aktu, uzavřený do jakéhosi kruhu postavou Šlapky, označil autor v jednom svém dopise jako "naprosto nepublikovatelný". Dodal však, že "pokud budou vyhrabány po pár stoletích, ozřejmí jednu typickou část naší kultury".

Německý literární vědec Hartmut Scheible nicméně ve studii, jež knihu uzavírá, cituje Schnitzlerovy přátele, kteří po přečtení rukopisu Reje napsali autorovi: "Milý pornografe, nakonec to je Vaše nejlepší dílo, Vy hanbáři."

Z dalších významných děl Hry I uvádějí řadu jednoaktovek Anatol, grotesku Zelený papoušek nebo drama Osamělá cesta. Kuriozitou ve Schnitzlerově díle je cyklus tří jednoaktovek Loutky.

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

Randstad s.r.o.
Strojní mechanik/zámečník - až 27.000 Kč

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz