Při práci odkrývá zákulisí ikonických fotografií Annie Leibovitzové

  7:59aktualizováno  7:59
Nestává se příliš často, že by před i za fotoaparátem stály dvě obdobně slavné a úspěšné osobnosti. V případě americké fotografky a milovnice lidské tváře i těla Annie Leibovitzové to však platí už několik dekád. Nově to připomíná i autobiografie Při práci, kterou vydává nakladatelství Argo.

WOWE: Annie Leibovitz (1988) | foto: Leica Gallery Prague

Nahá Demi Moore v sedmém měsíci těhotenství. Whoopi Goldbergová ve vaně s mlékem. John Lennon líbající Yoko Ono jen pár hodin před svou smrtí. Královna Alžběta se svými vnoučaty i pravnoučaty. Na všechny tyto slavné snímky téměř sedmdesátiletá Leibovitzová v knize vzpomíná. Fotografii se věnuje od 70. let, kdy zahájila kariéru v magazínu Rolling Stone.

Fotila politiky, kosmonauty, kolegy a samozřejmě umělce. Mohla se učit od světových hvězd žurnalistiky. Při reportážích provázela Huntera S. Thompsona i Toma Wolfa. Druhého zmiňovaného popisuje jako umírněného gentlemana, o Thompsonovi i po čtyřiceti letech mluví s fascinací. 

„Huntera jsem považovala za naprostého magora. Ale zatímco já byla mladá a nezkušená, on byl ostřílený harcovník. Tradiční způsoby sběru informací ignoroval, zato dobře chápal, co je důležité ze širšího hlediska. Přes všechnu vyšinutost věděl, co dělá,“ popisuje.

Autor románu Strach a svrab v Las Vegas jí prý profesně nejvíce pomohl v tom, že jí paradoxně nikdy nedával dostatečný prostor a nechtěl spolupracovat.

Fotogalerie

Kniha vznikla na základě rozhovorů fotografky s dopisovatelkou deníku New York Times Sharon DeLano a jelikož soukromý život Leibovitzové byl vždy úzce spjat s profesním, nechybí ani zmínka o jejích dcerách. 

Už v předchozích publikacích se fotografka nebála otevřeně mluvit o svém životě, což se při míře intimity, kterou vyžaduje od svých modelů, jeví logické. Její životní partnerkou byla až do smrti esejistka a politická aktivistka Susan Sontagová. Veřejnost věděla, že ačkoliv spolu ženy nikdy nebydlely, byly si v New Yorku vždy nablízku.

Trapné otázky

Vyprávění Leibovitzové doprovázejí i fotografie, a ačkoliv nejde o velké reprodukce, popisovanou situaci vždy ilustrují trefně. Už z úvodního seznamu kapitol může čtenář nabýt dojmu, že snad neexistuje světová hudební, filmová či jiná hvězda, kterou by její fotoaparát nezachytil. Nicméně upřímná fotografka přiznává, jak ji mrzí, že nikdy nestihla zachytit ani Jimiho Hendrixe, ani Janis Joplinovou. 

A jelikož se titul jmenuje Při práci, obsahuje i informace o technické stránce včetně přístrojů, které Leibovitzová používá nebo používala. Vtipnou tečkou je kapitola věnovaná nejčastějším otázkám, kterými ji trápí nepříliš připravení novináři a další zvědavci. Na druhé straně, kdo by nechtěl znát recept na úspěch právě od tvůrkyně velikosti Annie Leibovitzové.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Při práci odkrývá zákulisí ikonických fotografií Annie Leibovitzové

WOWE: Annie Leibovitz (1988)

Nestává se příliš často, že by před i za fotoaparátem stály dvě obdobně slavné a úspěšné osobnosti. V případě americké...

Jo Nesbo slibuje, že Harry Hole si projde peklem. A nebude sám

Norský spisovatel Jo Nesbo

Nakladatelství Albatros Media i Argo představila lákadla nadcházející sezony. Čtenáři se mohou těšit na další případ...

Lisbeth Salanderová z Milénia se definitivně loučí. Přijíždí Lagercrantz

Spisovatel David Lagercrantz

Po dvou letech se do Prahy vrací švédský spisovatel a novinář David Lagercrantz, aby uzavřel knižní ságu Milénium,...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ INŽENÝR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz