RECENZE: Strhující osudy špionek, jež nosily něžná jména květin

  13:55aktualizováno  13:55
Román americké autorky Kate Quinnové Alicina síť, dokonale prokomponovaný a s neuvěřitelným spádem, nelze nazvat jinak než fascinující.

Obal českého vydání knihy Alicina síť | foto: MOBA

Dvě války, dva letopočty. Za té první se v roce 1915 mladá Eve, jíž komplikuje život zadrhávání v řeči, stane britskou špionkou ve Francii obsazené Němci. Z druhé se bratr americké studentky vrátí totálně zlomený a spáchá sebevraždu. Zničená sestra začne vyvádět, vyspí se „s půlkou koleje“ a otěhotní. Jaká hanba pro slušnou rodinu! Takže ji matka hodlá dopravit na švýcarskou kliniku, kde by „malý problém“ odstranili. Jenže dívka se rozhodne jinak.

Půvab jako zbraň

Když už je v Evropě, vynasnaží se najít svou francouzskou sestřenici Rose, která za války zmizela. A pátrání zahájí setkáním s Eve, stárnoucí troskou zvolna se upíjející k smrti a jedinou stopou k osudu Rose. Na průzkum Francií jedou spolu, i Eve má soukromý důvod: pomstu za zradu a utrpení, jehož symbolem jsou její zmrzačené ruce.

Obě hrdinky jsou smyšlené, avšak základní zápletku si autorka vzala ze skutečnosti. Síť v severofrancouzském Lille skutečně existovala, její duší byla Louise de Bettigniesová, která do ní pod krycím jménem Alice angažovala statečné ženy. Předávaly Britům údaje o německých jednotkách i plánech a využívaly všech možných prostředků včetně svého půvabu. Románová Eve sem krásně zapadne, najde si práci servírky v restauraci kolaboranta, kde se scházejí němečtí důstojníci. Dívku sice krásnou, ale kvůli koktání považovanou tak trochu za hlupačku nikdo nepodezírá.

To vše se Američanka postupně dozvídá při putování, které je zavede i do Oradouru, stejně jako Lidice vypáleného a vyvražděného nacisty. Líčení hrůzy ústy staré ženy, která jako jediná masakr přežila, patří k nejsilnějším stránkám knihy.

Alicina síť

autor:

nakladatel: MOBA

překlad: Lenka Faltejsková

Hodnocení­: 90 %

Ale najde se jich mnohem víc, především nezdůrazňovaný, ale všudypřítomný akcent na sílu i odvahu žen a jejich schopnost nalézt účinné triky, jak oklamat okupanty. Nebo rovněž nezdůrazňované, ale výrazné odsouzení dobových konvencí, jež velely považovat neprovdané těhotné ženy za coury.

Románové postavy mají něžné přezdívky květin: Margueritte, Lili, Violette. Ale ač to Němci dlouho nevědí, jsou pro ně „květy zla“ podle slavného Baudelairova díla, jehož verše v posteli recituje kolaborantský restauratér, opájející se svou mocí nad Eve a netušící, komu prozrazuje německá tajemství. Též u druhé hrdinky, zklamané a zoufalé, nakonec pod Eviným vlivem převládne naděje. Neboť naděje ve vítězství pravdy a spravedlnosti je hlavním posláním pozoruhodného díla.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Další z rubriky

Magnesii Literu si odnesla Denemarková i Zápisník alkoholičky

Udílení cen Magnesia Litera (7. 4. 2019)

Knihou roku Magnesia Litera jsou pro letošek Hodiny z olova spisovatelky Radky Denemarkové. Rozhodl o tom sbor...

Píšeme tu dobré detektivky díky počasí, říká Švédka Läckbergová

Švédská spisovatelka Camilla Lackbergová

Švédská autorka Camilla Läckbergová prodala po světě přes 1,5 milionu knih. Proslavila se ságou s detektivem Patrikem...

Tři sta knih. Devatenáct let původní české detektivky měří devět metrů

Spisovatel Josef Škvorecký

Sever – domov detektivního žánru? Nejen. I Česko má svou knižní kriminální chloubu. V nakladatelství MOBA připravují...

Najdete na iDNES.cz