Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Krátké zprávy

13. 9. 2023

20:29

Štěpán Rak s kytarou vystoupí v jeskyni Býčí skála

Kytarový virtuos Štěpán Rak vystoupí v sobotu 16. září na dobročinném benefičním koncertu v prostředí Halštatského dómu jeskyně Býčí skála, jejíž tajemnou historií se nechal inspirovat. Býčí skála v Moravském krasu, v níž byla objevena legendární socha býka z pozdní doby bronzové, není veřejně přístupná a otvírá se jen na mimořádné akce, mezi něž patří i Rakův koncert.

6. 9. 2023

18:53

Ceny Pavla Kouteckého znají vítěze

Mezinárodní filmový festival Elbe Dock při svém zahájení oznámil filmy, které získaly letošní Cenu Pavla Kouteckého. V kategorii celovečerních dokumentů zvítězil snímek Pongo Calling od režiséra Tomáše Kratochvíla. Za vítězný krátký film porota zvolila projekt režisérky Sarah Lomenové Serpentis, zvláštní uznání ve stejné kategorii udělila eseji Krajina popela v režii Elišky Plechatové. Festival se koná v Ústí nad Labem a Drážďanech do 10. září.

23. 5. 2023

18:21

Kino Lucerna uvede divadlo na plátně

Pražské kino Lucerna se společností Dramox pořádají v červnu minipřehlídku záznamů výjimečných divadelních představení napříč Českem. Na programu jsou Jedlíci čokolády s Pavlou Tomicovou z Klicperova divadla v Hradci Králové, Žítkovské bohyně z Východočeského divadla v Pardubicích a legendární Cyrano s Martinem Hofmannem z pražského Divadla v Celetné.

6. 5. 2023

21:14

Na Anifilmu opět vyhrál český videoklip

Cenu v mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé diváky získal na festivalu Anifilm snímek lotyšsko-americké autorky Signe Baumane Můj románek s manželstvím, cenu za nejlepší celovečerní film pro děti porota udělila francouzskému filmu Myška a medvěd na cestách. V kategorii krátkých děl zvítězil snímek portugalského režiséra João Gonzaleze Obchodníci s ledem, mezi studentskými filmy porotci vybrali film z Tokia Dům ztracené naděje. Cena za nejlepší videoklip zůstává stejně loni doma, získalo ji video Lenka Dusilová: Białe konie. Diváci ocenili maďarský film Čtyři duše kojota.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

31. 3. 2023

20:34

Zemřel režisér Stanislav Párnický

Ve věku 77 let zemřel slovenský režisér, scenárista a pedagog Stanislav Párnický. Začínal v divadle, točil pro televizi i pro kina a učil na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Do jeho tvorby patří snímky Kára plná bolesti, ...koně na betoně, seriál Ztráty a nálezy nebo pohádka Zázračný nos.

22. 3. 2023

13:20

Festival Jeden svět zkoumá cenu bezpečí

Začíná 25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošní téma Cena bezpečí se v různých podobách promítne ve snímcích všech soutěžních i nesoutěžních kategorií. Festival představí 75 celovečerních dokumentů a 10 děl ve virtuální realitě, nabídne debatní program s hosty i filmy pro děti. Jeden svět se koná ve 28 městech po celém Česku od 22. března do 2. dubna, v Praze potrvá do 30. března.

28. 2. 2023

19:26

Festival Pragueshorts zve na vítěze Cannes

Festival krátkých filmů Pragueshorts odstartuje 17. ročník. Koná se od 1. do 5. března v pražských kinech, poté v online prostoru na KVIFF.TV bude trvat do 18. března. V mezinárodní soutěži představí 27 krátkých snímků z pěti kontinentů, mezi nimi i dva vítěze Zlaté palmy v Cannes, domácí soutěž pak zahrne osm titulů včetně Ostrova svobody, Rituálů nebo díla Vinland.

31. 1. 2023

11:32

Autory scénářů čeká 800 tisíc korun

Přesně do půlnoci 28. února 2023 mohou renomovaní tvůrci i autoři prvotin přihlásit svá díla do jedné ze dvou kategorií scenáristické soutěže Filmové nadace. Hlavní kategorie je určena všem scenáristům bez rozdílu věku, zatímco kategorie Hvězda zítřka nabízí příležitost pro začínající autory bez dosud realizovaného scénáře celovečerního filmu, kteří nepřesáhli věk 33 let. Vítězům obou kategorií mohou pořadatelé vyplatit celkem až 800 tisíc korun.

2. 1. 2023

10:49

Novoročního Zátopka sledovalo 1,8 milionu diváků

Nejsledovanějším pořadem Nového roku se stal Zátopek. Životopisný film Davida Ondříčka vidělo 1,8 milionu diváků starších 15 let, což bylo 44 procent všech, kdo právě seděli u televize. Zátopek byl sedmým nejsledovanějším novoročním filmem ČT za éru měření sledovanosti od roku 1997.

29. 12. 2022

14:13

Výstava o Šafránkové se prodlužuje

Legendární červánkové šaty i střevíček z pohádky Tři oříšky pro Popelku a dalších více než osmdesát originálních kostýmů, rekvizit, fotografií i osobních předmětů a vzpomínek přátel odkazujících na život a dílo herečky Libuše Šafránkové nabízí od konce listopadu výstava České televize v zimním refektáři Strahovského kláštera v Praze. Původní termín ukončení, plánovaný na 1. ledna, je pro velký zájem veřejnosti nově posunut na 15. ledna 2023.

22. 12. 2022

13:15

Novým ředitelem Dejvického divadla bude Lukáš Průdek

Současný ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek příští rok skončí ve své funkci, aby od 1. ledna 2024 nastoupil jako ředitel Dejvického divadla. Právě odtud před bezmála devíti lety do přední jihočeské scény přišel. Na nového šéfa Jihočeského divadla bude vypsáno výběrové řízení.

21. 12. 2022

21:30

Il Boemo se nedostal do výběru na Oscara

Americká filmová akademie zveřejnila užší výběr kandidátů na Oscara v deseti kategoriích včetně mezinárodních, tedy neanglicky mluvených děl. Český reprezentant Il Boemo mezi ně nepronikl. V seznamu patnácti uchazečů figurují třeba německý válečný film Na západní frontě klid, italská Nostalgie, španělský Alcarras, belgický film Blízko, který po Novém roce vejde do našich kin, polský příběh EO nebo rakouský Korzet. Za favorita je pokládán titul Bardo, falešná kronika několika pravd, jejž natočil Mexičan A. G. Iňárritu.

20. 12. 2022

12:28

Rozloučení s Ladislavem Trojanem bude ve čtvrtek

Poslední rozloučení se zesnulým hercem Ladislavem Trojanem se koná ve čtvrtek 22. prosince od 14 hodin formou zádušní mše v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze. „Budeme rádi, když přijdete za tatínka zapálit svíčku a věnujete mu milou vzpomínku,“ uvedl na Facebooku za rodinu syn Ondřej.

19. 12. 2022

15:45
Ilustrační snímek

Účty za energie na úkor umění. Výdaje na kulturu omezilo přes 65 % Čechů

Přes 40 procent Čechů utrácí za kulturu méně než 250 korun měsíčně. Nejvíce Čechů šetří v multikinech, řada lidí omezuje i návštěvy hradů, zámků a hudebních festivalů. Naopak zájem o četbu klesl pouze u jedné desetiny Čechů a přes polovinu lidí čte každý týden.

„Nejčastěji Češi na kultuře šetří kvůli rostoucím cenám energií a vysoké inflaci. Dalším ohrožením kulturního provozu je fakt, že si lidé odvykli na kulturu chodit a tento trend stále trvá. Některé pak odrazují rostoucí ceny vstupného a lístků. K těm jsou přitom instituce nucené právě současnou nepříznivou finanční situací,“ uvedla k průzkumu Magdalena Müllerová, vedoucí Kanceláře Kreativní Evropa Kultura.

Nárůst návštěvnosti kulturních událostí je podle analýzy minimální proti době, kdy se uvolnila opatření proti covidu-19.

Kulturu potřebujeme všichni. I ti, co na ni plivou, říká šéfka asociace

Se zdražováním kultury se podle zjištění za poslední rok setkalo 74 procent Čechů. Inflace a rostoucí ceny energií ovlivňují i kina nebo koncertní sály s vysoce energeticky náročným vybavením. Nakladatelství se zase v létě zabývala problémy s nedostatkem a zdražováním papíru kvůli válce na Ukrajině.

Pražské Divadlo pod Palmovkou má letos náklady na elektrickou energii až dvojnásobné a v příštím roce očekává pětinásobný růst nákladů na teplo. „Současně rostou i další náklady nutné pro chod divadla. Proti tomuto jde pokles zájmu návštěvnosti. V tomto roce máme návštěvnost přibližně na 65 procentech v porovnání s léty před pandemií a očekáváme další pokles v začátku příštího roku,“ uvedl ekonomický ředitel divadla Radovan Markl.

Na koncerty lidé stále alespoň jednou za rok chodí

„Lidí, kteří alespoň jednou za rok zajdou na koncert populární hudby, do multikina nebo galerie, je stejně jako v březnu, kdy jsme průzkum dělali poprvé. A to přitom bylo za poslední dva roky nespočet koncertů zrušených, výstav odložených, a dalo by se očekávat, že si to lidé budou chtít vynahradit,“ řekla Vladimíra Chytilová, vedoucí Kanceláře Kreativní Evropa Media. Průzkum se uskutečnil od 20. do 25. října, zúčastnilo se ho 1024 respondentů ve věku 18 až 65 let.

Grantový program Evropské komise Kreativní Evropa, do něhož je zapojeno asi 40 evropských zemí, nabízí ročně téměř dvě desítky výzev pro financování kulturních projektů. Program vznikl v roce 2014. Loni program rozdělil mezi české projekty rekordní částku přes 5,5 milionu eur (téměř 140 milionů korun). Pro období 2021 až 2027 Evropská komise navýšila rozpočet programu o 65 procent na 2,44 miliardy eur (přes 59 miliard korun).

14. 12. 2022

12:55

Best Film Fest nabízí zlevněné vstupné

Seskupení čtyř artových kin v Praze, Atlas, Evald, Lucerna a Mat, pořádá od 15. do 21. prosince Best Film Fest, týden nejúspěšnějších filmů druhé poloviny roku za jednotnou atraktivní cenu vstupenky 89 korun. Zahrne mimo jiné snímky Trojúhelník smutku, Top Gun: Maverick či Mimoni 2, z českých filmů drama Hranice lásky, životopis Il Boemo či animovaný film Myši patří do nebe.

8. 12. 2022

11:43

Fond podpořil novinku Hollandové

Rada Státního fondu kinematografie podpořila ve výzvě na minoritní koprodukce deset projektů, rozdělila mezi ně dvacet milionů korun. Nejvíce, čtyři miliony, získal film Hranice, v němž režisérka Agnieszka Hollandová sleduje souběžně osudy migrantů ze Sýrie a Afghánistánu, polského pohraničníka i obyvatelky polsko-běloruského pohraničí.

10:18

Mozartova opera s Cecilií Bartoli se odkládá

Kvůli onemocnění pěvkyně Cecilie Bartoli se v pátek neuskuteční koncertní provedení Mozartovy opery La clemenza di Tito. Pořádající agentura Nachtigall Artists hledá pro koncert, který se měl uskutečnit v pražském Obecním domě, náhradní termín. Vstupenky zůstávají v platnosti.

5. 12. 2022

14:29

Aukce nabídne Fillovo zátiší

Jeden z obrazů Emila Filly z období 30. let, Zátiší s černou kytarou z roku 1932, nabídne 8. prosince od 18 hodin pražská aukce v Arthouse Hejtmánek. Dílo se vyvolává za 6,5 milionu korun. Předaukční výstava se vstupem zdarma trvá do 7. prosince. Aukce zahrne i díla Antonína Slavíčka, Václava Špály či o Jiřího Koláře. Mezi díly nechybějí ani kubistické servisy na čaj a kávu Pavla Janáka, starožitný nábytek, sochy a plastiky či kresby Josefa Lady, Jiřího Trnky a Václava Špály z almanachu staropražského vinárníka Karla Nováka.

26. 11. 2022

12:28

Loutky v nemocnici zvou na Cestu do Vánoc

Loutky v nemocnici zahajují advent představením Cesta do Vánoc. První představení se koná v sobotu 26. listopadu v Praze, a to v sále Městské knihovny na Mariánském náměstí, další je v neděli 27. listopadu v hradeckém Divadle Drak. Během prosince pak soubor zavítá i do plzeňského Divadla Alfa, Divadla loutek Ostrava a kladenského Divadla Lampion.

23. 11. 2022

23:10

Festival zahájí Mikulášovy patálie

Festival francouzského filmu ve čtvrtek v Praze zahájí předpremiéra animovaného snímku Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo, jenž získal hlavní cenu na festivalu v Annecy a krom vzniku postavy malého Mikuláše zachycuje osudy jeho tvůrců. Celkem bude na festivalu uvedeno 54 filmů včetně novinek z Cannes. Valeria Bruni-Tedeschi v díle Navždy mladí zachycuje osmdesátá léta v herecké škole, drama Arnauda Desplechina o sourozenecké nenávisti Bratr a sestra nabízí setkání s Marion Cotillardovou a Melvilem Poupaudem. Na programu je i Nová hračka, remake hitu s Pierrem Richardem, v moderním zpracování se představí Daniel Auteuil a Jamel Debbouze. Kromě Prahy se festival koná v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové.

21. 11. 2022

14:33

Hvězdou dvacáté Letní Letné budou opět kanadští dřevorubci Cirque Alfonse

Nadcházející, už dvacátý ročník Letní Letné oznamuje první zahraniční hvězdu. Na mezinárodní festival nového cirkusu a divadla se v létě 2023 potřetí vrátí kanadští vousáči Cirque Alfonse. Po kabaretu Barbu a novocirkusovém muzikálu Tabarnak uvede novinku Animal. Dvacátá Letní Letná se uskuteční od 17. srpna do 3. září 2023.

20. 11. 2022

20:44

Nova točí seriál Jedna rodina

Nova natáčí komediální seriál Jedna rodina. Vypráví o třech rodinách, jejichž osudy byly svedeny tak trochu náhodou a jejichž fungování závisí na pevném harmonogramu a spolehlivosti všech členů. Vypadne-li jeden, systém střídavé péče se ocitne v troskách. Autorkou námětu a scénáře je Lucie Konečná, režie se ujal Dan Wlodarczyk, v hlavních rolích se objeví Tereza Kostková, Tomáš Jeřábek, Filip Blažek, Berenika Kohoutová či Pavel Zedníček. Premiéra bude po Novém roce.

15. 11. 2022

13:03

Karlovarský festival uvede v Praze klasiky

V návaznosti na tradici uvádění digitálně restaurovaných filmů a retrospektiv na karlovarském festivalu se jeho pořadatelé rozhodli filmovým legendám věnovat samostatnou přehlídku KVIFF Classics. Konat se bude v Praze od 1. do 3. prosince a nabídne mistrovská díla jako Zpívání v dešti, Král komedie, Kráska dne či Opilí láskou. Přehlídku zahájí Sedmikrásky od Věry Chytilové.

9. 11. 2022

10:59

Kabát si zahraje v Letňanech

Již avizovanou koncertní akci Prague Rocks, v rámci níž v pražských Letňanech vystoupí Mötley Crüe a Def Leppard, doplní třetí kapela. Po boku zmíněných rockových veteránů si zahraje domácí Kabát.

2. 11. 2022

11:16

Divadlo Ungelt už prodává vstupenky na letní sezonu

Už od začátku listopadu si lze zakoupit vstupenky na Letní scénu pražského Divadla Ungelt. Hrát se zde bude od poloviny května do poloviny září. Vedle stálic repertoáru se diváci mohou těšit i na novinky s Františkem Němcem, Alenou Mihulovou, Davidem Švehlíkem, Veronikou Khek Kubařovou či Richardem Krajčem. Celkem plánuje Ungelt na své letní scéně uvést 110 představení.

1. 11. 2022

11:01

Do škol míří Bedny komunismu

S listopadem začíná 18. ročník projektu Příběhy bezpráví - Měsíc filmu na školách. Novinkou je nabídka tří tematicky rozdílných Beden komunismu, obsahujících dobové předměty a dokumenty ze života v socialistickém Československu. Letos se zapojilo na 450 škol v Česku, další přibývají. Součástí projektu je ocenění lidí, kteří se totalitě postavili. Letošními laureáty jsou Silvestra Chnápková, Zdeněk Dvořáček a Jiří Kvapil, zahraniční pocta patří ukrajinskému aktivistovi a válečnému zajatci Maksymu Butkevyčovi.

10:28

Roger Waters přidává další koncert

Kvůli velkému zájmu o pražský koncert Rogera Waterse přidávají pořadatelé ještě jeden termín. Po původně ohlášeném 24. květnu zahraje bývalý člen Pink Floyd v O2 areně o den později, tedy 25. května.

30. 10. 2022

13:46

Festival Ji.hlava pokračuje na síti

Šestadvacátá Ji.hlava vyhlásila vítězné filmy. Nejlepším českým dokumentem je Kaprkód v režii Lucie Králové, cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesl snímek 07:15 – Kos francouzské režisérky Judith Auffray. V sekci Svědectví ocenila porota například snímek Do plevele: Dewayne „Lee“ Johnson versus společnost Monsanto, dílo kanadské režisérky Jennifer Baichwalové. Cenu za originální přístup získal španělský režisér Javier Codesal za snímek Lepší evangelium. Za přínos světové kinematografii byl oceněn slovenský režisér Dušan Hanák. Festivan Ji.hlava pokračuje online.

25. 10. 2022

13:48

Jiří Strach točí seriál Lovec

Pavel Kříž, Jana Kolesárová, Jiří Štěpnička, Ivo Gogál či Martin Stránský si zahrají v seriálu Lovec, jehož první část natočil režisér Jiří Strach na Slovensku, na jaře příštího roku se výroba koprodukčního projektu přesune do Česka. Volné pokračování minisérií Ďáblova lest a Ztracená brána přinese osm kriminálních případů spojených se záhadnými jevy, s nimiž policii poradí exorcista. Seriál vzniká ve spolupráci ČT, slovenské Joj a Trigon Production.

12:13

Startuje festival dokumentů Ji.hlava

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava vstupuje do 26. ročníku, který potrvá od 25. do 30. října. Na programu má tři sta snímků, z toho třetinu ve světové premiéře. Obsáhne též retrospektivu americké oscarové inovátorky Shirley Clarke či přehlídku děl z Filipín, zaměří se rovněž na pomoc ukrajinským tvůrcům, a to podle pořadatelů „morální i finanční“.

20. 10. 2022

17:53

Dokument se vrací k Operaci Anthropoid

Dokument Příběhy vlastenců, který má v neděli premiéru na ČT2, se vrací k Operaci Anthropoid. Vypráví o Jindřišce Novákové, která odvezla Kubišovo kolo a zaplatila za to i se svými blízkými životem, odhaluje, že z rodiny Vosmíkových přežil malý Oldřich. Vzpomínají tu Helena Vovsová, která byla služebnou u Heydrichů, akademická malířka Helga Hošková-Weissová, pamětnice prvních transportů do Terezína, či plzeňský skaut Richard Smola, jenž zažil útok na Škodovy závody. Dokument se vysílá k výročí poprav vlastenců v koncentračním táboře Mauthausen na podzim roku 1942.

11:59

Das Filmfest zahájí příběh poslední popravy

Součástí 16. ročníku festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, který od 20, října nabízí nejaktuálnější tvorbu německy mluvících zemí, je samostatná retrospektiva děl Rainera Wernera Fassbindera. Přehlídku zahájí v pražském kině Lucerna historické drama Střela zblízka, inspirované životem Wernera Teskeho, posledního vězně popraveného v bývalé NDR. Das Filmfest se koná do 26. října v pražských kinech Lucerna, Atlas a Ponrepo, následně od 2. do 6. listopadu v brněnském kině Art a poprvé od 1. do 11. listopadu i v Olomouci.

18. 10. 2022

11:53

Bookerovu cenu získal šrílanský spisovatel Šehan Karunatilaka

Letošní Bookerovu cenu za román získal šrílanský spisovatel Šehan Karunatilaka. Sedmačtyřicetiletý autor ocenění obdržel za svou knihu The Seven Moons of Maali Almeida (Sedm měsíců Maaliho Almeidy) společně s odměnou ve výši 50 tisíc liber (1,4 milionu korun). V češtině mu dosud žádný román nevyšel.

10. 10. 2022

15:58

Státní fond podpořil šest filmů

Rada Státního fondu kinematografie mezi šest filmů rozdělila 64 milionů korun. Nejvyšší podporu, 13,5 milionu, dostal projekt Kateřiny Karhánkové a Tomáše Pavlíčka Můry, tragikomedie s prvky hororu pro dospívající mládež. Sumu 13 milionů má Olmo Omerzu na rodinné drama z dovolené u moře Nevděčné bytosti. Film Jána Sebechlebského Tichá pošta dostal 11 milionů, líčí, jak parta dětí za války ukryje sestřeleného spojeneckého pilota. Poberta v režii Ondřeje Hudečka vypráví o krádežích, jež mají za pandemické krize pomoci krachujícím firmám, podpora činí 10,5 milionů. Projekt Letní škola 2001 od režiséra Dužana Duonga je první český vietnamský film, dostal 9 milionů. Na grant dosáhla ještě novinka Terezy Nvotové Otec, popisující ztrátu dítěte.

5. 10. 2022

9:31

Detektivce s motivem afázie pomůže sbírka

Film Němá tajemství má za sebou poslední klapku, tvůrci v čele s Alicí Nellis a Tomášem Mašínem míří do střižny a začala internetová sbírka, která má pomoci s dokončením filmu, ale také podpořit lidí s afázií. Právě poruchou řeči trpí hrdina filmu obklopený třemi ženami, jehož smrt dodá kriminální zápletku. Ve filmu hrají Jana Plodková, Milena Steinmasslová, Magdalena Borová, Marián Mitaš, Jan Révai, Igor Chmela či Jiří Havelka, premiéra bude příští rok.

28. 9. 2022

20:06

Festival Finále rozdal ceny

Zlaté ledňáčky od mezinárodních porot si z plzeňského festivalu Finále odvážejí hraná satirická komedie Kdyby radši hořelo, dokument Jak jsem se stala partyzánkou, webový seriál TBH, televizní minsérie Podezření a studentský film Máma má vždycky pravdu. Tituly TBH a Podezření bodovaly rovněž u studentské poroty, která navíc vyznamenala hraný příběh Hranice lásky a dokument Nebe. Příští ročník festivalu se uskuteční 22. - 27. září 2023.

Václav Havel uměl dobře anglicky, ale nebyl si tím jistý, říká tlumočnice Koutná

Hlídací kočka

pohlídám vám kulturní akce Nastavení