Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Krátké zprávy

10:00

Festival Metronome uspořádá v září „půlročník“

Pražský hudební festival Metronome, který se kvůli koronaviru přesunul na příští rok, uspořádá od 17. do 19. září zvláštní verzi pod názvem Půlmetronome. Pořadatelé na něm představí to nejlepší z české scény. Plnohodnotná verze za účasti zahraničních hvězd pak bude v červnu 2021,  a to včetně skupiny Underworld, která měla vystoupit letos.

8. 7. 2020

15:58

Točí se Okupace, příběh jedné noci v divadelním baru

Režijní debut Michala Nohejla nazvaný Okupace, jehož scénář napsali Marek Šindelka a Vojtěch Mašek, se začal natáčet v kulturním domě v Novém Strašecí. Příběh se odehrává v 70. letech v maloměstském divadelním baru během jedné noci a v hlavních rolí se objeví Martin Pechlát, Tomáš Jeřábek, Antonie Formanová, Otakar Brousek, Cyril Dobrý, Pavel Neškudla i ukrajinský herec Alexej Gorbunov. Okupace bude mít premiéru v roce 2021.

9:43

Soutěž o nejvtipnější knihu má osmý ročník

Obec spisovatelů vyhlásila osmý ročník soutěže o nejlepší humoristickou knihu. Mezi nositeli Ceny Miloslava Švandrlíka figurují třeba Zdeněk Svěrák, Evžen Boček či Rudolf Křesťan, loni zvítězil Ivan Kraus, mezi oceněnými byli také Ivan Mládek a Daniela Kovářová. V čele letošní poroty je  novinář a spisovatel Lubor Falteisek. Je třeba poslat výtisk knihy a její elektronickou verzi do 15.září, slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční koncem listopadu.

9:22

Pohřeb Ennia Morriconeho byl soukromý, skladatel si to tak přál

V tichosti a jen za přítomnosti rodiny byl v úterý na předměstí Říma pohřben italský hudební skladatel Ennio Morricone, mnohými považovaný za jednu z největších osobností filmové hudby. Soukromý pohřeb si skladatel přál v nekrologu, který si sám sepsal krátce před smrtí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

7. 7. 2020

8:55

Studentské filmy zamíří do kina

Společnost Aerofilms a pražská FAMU spustí novou distribuční platformu FAMU v kině. Cílem projektu je dostat krátké filmy studentů a čerstvých absolventů školy do kin v celém Česku, a to včetně Dcery nominované na Oscara. Letošní výběr propojí téma žen s nejrůznějšími společenskými tabu. Distribuční premiéra FAMU v kině 01 se koná 20. srpna, v předpremiéře bude k vidění 12. srpna na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

2. 7. 2020

14:26

Zemřel historik umění Jiří T. Kotalík

Ve věku 69 let zemřel po nemoci historik umění, památkář a pedagog Jiří T. Kotalík. Syn znalce moderního umění Jiřího Kotalíka učil čtyřicet let na Akademii výtvarných umění, kterou také jako rektor vedl. Vedl rovněž Národní památkový ústav, byl autorem a moderátorem seriálu Deset století architektury.

6. 7. 2020

12:31

Boji s koronavirem podlehl herec Nick Cordero

Kanadský herec Nick Cordero, známý z divadelní Broadwaye a ze seriálů, zemřel v  Los Angeles na následky komplikací spojených s nákazou koronavirem. Jednačtyřicetiletý herec strávil poslední měsíce na jednotce intenzivní péče, podle manželky s covidem-19 bojoval 95 dní. Měl mnoho  komplikací, mimo jiné otravu krve a kvůli krevním sraženinám přišel o nohu. Cordero vystupoval v muzikálech, objevil se i v několika epizodách seriálů Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti či Spravedlnost v krvi.

2. 7. 2020

12:04

Summer Arena projede šest měst

Unikátní projekt Summer Arena se zastaví v šesti městech a zprostředkuje desítky koncertů, během kterých se vystřídá osm interpretů. Koncerty se vždy odehrají v atraktivním areálu, který postupně vyroste v Jihlavě, Brně, Ostravě, Plzni, Praze a Liberci. Na podiu se každý den objeví někdo z umělců, Kabát, Lucie, Daniel Landa, Chinaski, V. Dyk & B-Side Band, Čechomor, Anna K. nebo Wanastowi vjecy. Zazní i koncertní verze muzikálu Děti ráje. Série začne 22. 7. v Jihlavě vystoupením Čechomoru a zakončí ji Kabát 19. 9. v Liberci.

30. 6. 2020

14:09

Zemřel hudební skladatel Johnny Mandel, autor melodie ze seriálu M.A.S.H.

Ve věku 94 let zemřel hudební skladatel Johnny Mandel, autor písně Suicide Is Painless, která zazněla ve filmu a seriálu M.A.S.H. Složil hudbu k filmům Byl jsem při tom, Rozsudek, Poslední eskorta a mnoha dalším. Za skladbu The Shadow of Your Smile ze snímku Písečný ptáček získal Oscara a cenu Grammy. 

11:54

United Islands budou letos patřit německé hudbě

Multižánrový festival United Islands of Prague bude letos patřit německé hudbě. Akce je posunutá kvůli koronaviru na druhý víkend v září a jak již dříve oznámili její pořadatelé, uskuteční se na holešovickém Výstavišti. Kdo přesně na festivalu zahraje dosud není známo. 

10:56
Cirque du Soleil - TOTEM

Totem nebude. Cirque du Soleil zrušil všechna letní vystoupení v Praze

Kanadská zábavní společnost požádala o soudní ochranu před věřiteli. Kvůli pandemii musela totiž zrušit úplně všechna svá vystoupení a propustit umělce. Společnost nyní bude pracovat na plánu obnovy svého podnikání.

Společnost kvůli opatřením, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, nevystupuje už od března a musela propustit 95 procent zaměstnanců. „S nulovými příjmy od nuceného uzavření všech našich představení kvůli covidu-19 muselo vedení jednat rozhodně, aby ochránilo budoucnost firmy,“ uvedl generální ředitel Daniel Lamarre.

Společnost podepsala dohodu se svými soukromými investory, podle které skupina převezme závazky cirkusu a investuje 300 milionů USD (7,2 miliardy Kč) do opětovného zahájení činnosti. V rámci dohody poskytne také státní společnost Investissement Québec 200 milionů USD na financování dluhu. Mezi soukromými investory jsou fond TPC Capital, čínská firma Fosun International a kanadský penzijní fond Caisse de dépôt et placement du Québec.

Společnost oznámila, že musí propustit téměř 3 500 zaměstnanců. Nabídka od sponzorů jí umožňuje najmout podstatnou část propuštěných zpět po obnovení představení.

Cirque du Soleil proslul zejména akrobatickými představeními. Firmu založil v roce 1984 Guy Laliberté s pouličními umělci v Québeku a od té doby se z ní stal jeden z nejslavnějších vývozních artiklů Kanady.

10:15

Divadla na Broadwayi zůstanou zavřená nejméně do začátku ledna

Divadla na newyorské třídě Broadway zůstanou kvůli koronaviru zavřená nejméně do začátku ledna příštího roku. O čtyřměsíčním prodloužení uzávěry dnes informovalo sdružení divadel The Broadway League.

Původní plánované datum otevření divadel na Broadwayi, která jsou kvůli koronaviru zavřená od poloviny března, bylo 6. září

29. 6. 2020

15:51

Dylan se stal nejstarším umělcem, který se dostal do čela britského žebříčku

Americký folkrockový písničkář Bob Dylan je v 79 letech nejstarším umělcem, který se kdy dostal s deskou obsahující zcela nové písně do čela britského žebříčku alb. Potvrzuje se tak, že kritiky opěvované Dylanovo 39. album Rough And Rowdy Ways je i mezi posluchači velmi oblíbené. 

Na paty přitom legendě ověnčené Nobelovou cenou za literaturu či deseti Grammy šlape jiný veterán žánru. Čtyřiasedmdesátiletý Kanaďan Neil Young je v žebříčku druhý s akustickým albem Homegrown.

11:00

Rocková opera Troja se Střihavkou a Urbanovou se dočká premiéry v září

Odložená rocková opera Troja se dočká premiéry 1. září. Původní březnový termín byl odložen kvůli pandemii. V antikou inspirované novince RockOpery Praha si zahraje Kamil Střihavka či Jan Toužimský a nově i operní pěvkyně Eva Urbanová.

25. 6. 2020

13:28

Loutky v nemocnici slaví patnáct let svého hraní pro pacienty a při té příležitosti připravila stejnojmenná kapela nahrávku s názvem Divočiny

Loutky v nemocnici slaví patnáct let svého hraní pro pacienty a při té příležitosti připravila stejnojmenná kapela nahrávku s názvem Divočiny. Novinka přináší čtrnáct písniček od muzikantů, kteří spolu s loutkáři pomáhají hospitalizovaným dětem a seniorům. Album obsahuje i aktuální píseň Antivirus, která vznikla spontánně během jarního nahrávání.

24. 6. 2020

16:12

Pražská přehlídka Letní slavnosti staré hudby se letos mimořádně uskuteční mezi 23

Pražská přehlídka Letní slavnosti staré hudby se letos mimořádně uskuteční mezi 23. červencem a 7. zářím. Nabídne sedm koncertů, jejichž program byl vytvořen ve spolupráci s českými umělci a ansámbly. Tématem přehlídky bude role, jakou hudba hrála v životě šlechty, která ji pěstovala pro zábavu, ale i pro reprezentaci a jako politický nástroj. Předprodej vstupenek byl zahájen.

22. 6. 2020

17:29

Marienbad Film Festival svůj pátý ročník uskuteční během celého léta a vyvrcholí od 27

Marienbad Film Festival svůj pátý ročník uskuteční během celého léta a vyvrcholí od 27. do 30. srpna tradiční přehlídkou. Filmová dvojprojekce doplněná o hosta začíná již 27. června na Hlavní kolonádě. Festivalový nádech bude mít i pražské Letní kino U Keplera, o jehož program se poprvé postarají organizátoři Marienbadu. První dvě projekce v blízkosti Pražského hradu startují 2. července.
12:13

Společnost Cinema City po více než třech měsících otevře 25

Společnost Cinema City po více než třech měsících otevře 25. června svých dvanáct multiplexů a jeden megaplex v ČR. Konkurenční Cinestar zahájila provoz 11. května ve svých 13 pobočkách.

21. 6. 2020

11:38

Kytara Kurta Cobaina, se kterou frontman skupiny Nirvana nahrál v roce 1993 slavný akustický koncert, se na aukci v Los Angeles prodala za rekordních šest milio...

Kytara Kurta Cobaina, se kterou frontman skupiny Nirvana nahrál v roce 1993 slavný akustický koncert, se na aukci v Los Angeles prodala za rekordních šest milionů dolarů, tedy 143 milionů korun. Nástroj, který Cobain koupil za pět tisíc dolarů, se tak stal nejdražší kytarou, jakou kdy kupec na aukci získal.

20. 6. 2020

20:40

V 77 letech zemřel americký režisér Alan Metter, tvůrce komedií Zpátky do školy nebo Policejní akademie 7: Moskevská mise

V 77 letech zemřel americký režisér Alan Metter, tvůrce komedií Zpátky do školy nebo Policejní akademie 7: Moskevská mise.
12:13

Organizátoři zrušeného festivalu Divadlo evropských regionů a Open Air Program Hradec Králové nabídnou divákům 26

Organizátoři zrušeného festivalu Divadlo evropských regionů a Open Air Program Hradec Králové nabídnou divákům 26. až 28. června mimořádný ročník festivalu nazvaný Letos jinak. Bude na parkovišti u koupaliště Flošna, v letním kině Širák a dalších místech ve městě.

18. 6. 2020

15:53

Držitelkou letošní Ceny princezny asturské za literaturu je kanadská básnířka a esejistka Anne Carsonová

Držitelkou letošní Ceny princezny asturské za literaturu je kanadská básnířka a esejistka Anne Carsonová. Autorku, o níž se v posledních letech spekuluje jako o jedné z favoritek na zisk Nobelovy ceny, porota ocenila za inovativní poetiku, v níž uplatňuje své hluboké znalosti antického světa. Letos už cenu získali například skladatelé filmové hudby Ennio Morricone a John Williams.
11:37

Ve věku 103 let zemřela britská zpěvačka Vera Lynn

Ve věku 103 let zemřela britská zpěvačka Vera Lynn. Byla oblíbená hlavně mezi vojáky druhé světové války. Zpívala o míru a touze po domově. Zmínku o ni najdeme na dvojalbu The Wall kapely Pink Floyd v dvojici skladeb Vera a Bring The Boys Back Home.

17. 6. 2020

10:25

Letošní 27

Letošní 27. ročník Febiofestu, který se uskuteční ve dnech 18. až 25. září, musel odepsat náklady vynaložené na původní březnový termín, proto nyní hledá podporu fanoušků prostřednictvím Hithit.

16. 6. 2020

16:35

Skupina Kryštof se zpěvákem Richardem Krajčem odehraje v neděli v Ostravě koncert pod otevřeným nebem

Skupina Kryštof se zpěvákem Richardem Krajčem odehraje v neděli v Ostravě koncert pod otevřeným nebem. Na místě ho bude moci sledovat 500 diváků, mezi nimi i zdravotníci a záchranáři. Koncert na nádvoří pivovaru Ostravar se zároveň bude živě vysílat na několika internetových kanálech.
9:26

Kvůli okolnostem spojeným s pandemií se udílení Oscarů posouvá z 28

Kvůli okolnostem spojeným s pandemií se udílení Oscarů posouvá z 28. února na 25. dubna 2021. Ze stejných důvodů se předávání televizních tvůrčích cen Emmy bude letos v září konat pouze virtuálně.
9:19

Odložená premiéra filmu Šarlatán má nový termín

Odložená premiéra filmu Šarlatán má nový termín. Snímek režisérky Agnieszky Hollandové s Ivanem Trojanem a Josefem Trojanem v hlavních rolích dorazí do kin 20. srpna.

15. 6. 2020

10:23

Lake Malawi ruší listopadový koncert v O2 universu

Lake Malawi ruší listopadový koncert v O2 universu. Jako důvod uvádí „drastické narušení příprav vlivem pandemie“. Nový termín zatím neplánuje.
10:14

Režisér Adolf Zika natočil o pandemii esejistický dokument Jaro v nouzi, který odvysílá ČT2 16

Režisér Adolf Zika natočil o pandemii esejistický dokument Jaro v nouzi, který odvysílá ČT2 16. června od 20 hodin.
10:08

Ve věku 91 let zemřela slovenská herečka Eva Kristinová

Ve věku 91 let zemřela slovenská herečka Eva Kristinová. Členka činohry Slovenského národního divadla ztvárnila desítky postav ve filmu a v divadle.
9:39

TV Prima ve spolupráci se slovenskou TV JOJ připravuje 9

TV Prima ve spolupráci se slovenskou TV JOJ připravuje 9. ročník show Česko Slovensko má talent. První castingy se uskuteční na přelomu července a srpna ve čtyřiadvaceti českých a slovenských městech.

11. 6. 2020

13:45

Úřady v Los Angeles oznámily, že v pátek může opět začít výroba filmů a televizních pořadů, a to za přísných hygienických podmínek

Úřady v Los Angeles oznámily, že v pátek může opět začít výroba filmů a televizních pořadů, a to za přísných hygienických podmínek. Kinosály ve Spojených státech nicméně zůstanou kvůli pandemii způsobené koronavirem i nadále uzavřené.

10. 6. 2020

17:27

V rámci Noci kostelů odehraje kytarový virtuos Štěpán Rak 12

V rámci Noci kostelů odehraje kytarový virtuos Štěpán Rak 12. června svůj koncert v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Hoře Matky Boží - Králíky. Přednese vlastní skladby, ale také Okudžavovu modlitbu a barokní varhanní svitu Parthia di Bohemia od Ivana Jelínka. Začátek je v 19 hodin, po produkci následuje prohlídka kláštera.
13:08

Česká technologická společnost Livesport koupila od producenta a režiséra Petra Vachlera projekt Kinobox

Česká technologická společnost Livesport koupila od producenta a režiséra Petra Vachlera projekt Kinobox.cz. Obsah filmového portálu, jehož redakci nově povede publicista Kamil Fila, plánuje Livesport v budoucnu využít i pro svou chystanou televizi.
9:56

Ve věku šestašedesáti let zemřel Paul Champan, bývalý baskytarista britské hardrockové kapely UFO

Ve věku šestašedesáti let zemřel Paul Champan, bývalý baskytarista britské hardrockové kapely UFO. Členem skupiny byl mezi roky 1974 a 1975 a poté v letech 1978 až 1983.

9. 6. 2020

8:43

Bonnie Pointerová, nositelka ceny Grammy a zakládající členka skupiny Pointer Sisters, kterou však opustila před érou největších hitů, zemřela v Los Angeles v 6...

Bonnie Pointerová, nositelka ceny Grammy a zakládající členka skupiny Pointer Sisters, kterou však opustila před érou největších hitů, zemřela v Los Angeles v 69 letech.

Najdete na iDNES.cz