Zrodil se Opičan Havel: Baumaxa promluví i ústy „jiného“ Václava Havla

  3:31aktualizováno  3:31
Svým nekompromisním humorem a údernými texty bez servítek si písničkář Xavier Baumaxa získal srdce českých "fanoušů" a dnes je z něj regulérní festivalová i klubová hvězda. Jako každý lichý rok vydává prvního apríla novou desku – už čtvrtou v pořadí. Jmenuje se Desperanto.

České hrady 2008 - Xavier Baumaxa - hrad Točník | foto: Josef Vostárek, MF DNES

České hrady 2008 - Xavier BaumaxaAlbum nabídne patnáct skladeb a pět básní, které tentokrát nemá na svědomí výhradně jen Baumaxův veršotepec Em Rudenko. "Objevili jsme nového básníka. Jmenuje se Opičan Havel a řekl bych, že je to taková štika v českém básnickém rybníčku," představuje nového kolegu Xavier Baumaxa.

Opičana přitom označuje za "kraulaře verši". Na svět přišel díky přeřeku Em Rudenka, který Baumaxovi předával DVD s filmem Občan Havel. "Řekl Opičan a oba jsme ihned začali poskakovat jako gorily," vzpomíná na jeho zrod písničkář.

Budiž vesmírná kosmokracie

Xavier Baumaxa na novém cédéčku chce opět ukázat, že není jen šašek a bavič. "Je to jenom jedna z mých poloh. Nedělám estrádní humor, a tak je i na nové desce řada rozvážných písniček, které nejsou jenom juchání," popisuje Baumaxa album, které poprvé natáčel ve studiu Ondřeje Ježka s řadou hostujících muzikantů.

Většina z nich přitom patří mezi jeho pravidelné koncertní hosty, ve dvou písničkách tak nebude chybět ani doprovodný soubor Hněddé smyčce. "Celkově bude Desperanto určitě zvukově pestřejší," slibuje Baumaxa.
Co se týče textů, odkazuje k samotnému názvu CD. "Samozřejmě se v nich objevují alkoholické deprese," říká svérázný písničkář.

Blues Alive 2007, Xavier Baumaxa, foto Blues Alive / Ivan ProkopProstřednictvím postavy Opičana Havla prý navíc konečně může obohatit své texty o politický rozměr. Nová deska se tak bude zabývat problémem vesmírné kosmokracie. "Je to předpoklad, že se všechny vesmírné civilizace budou stýkat na mítincích, kde budou všichni společně protestovat proti tomu, že jsou odlišní," vysvětluje její koncept Baumaxa.

Naštvaných reakcí, které by postava Opičana Havla mohla vyvolat, se přitom nebojí. "Mám Havla rád a takhle mohu jeho ústy říkat věci, se kterými by určitě souhlasil."

Xavier Baumaxa končí

Desku Desperanto bude Xavier Baumaxa křtít v den vydání v pražském Lucerna Music Baru. S tím souvisí ještě další důležitá zpráva pro jeho příznivce. "Od roku 2010 končím v Baumaxu. Proto se budu nově jmenovat Obi Waněk," vysvětluje Xavier Baumaxa vztahy mezi ním a hobbymarkety.

Desperanto by tak měla přijít pokřtít postava stejného jména, tedy Obi Waněk, která podle písničkáře dorazí přímo z firemní centrály. "Od nového roku budu muset vystupovat v převlečení. Křest cédéčka bude zároveň zahájením mé přeměny v bobra," směje se písničkář s odkazem na maskota svého nového chlebodárce.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

RECENZE: Dido se raduje, posluchač spíš pláče a krčí rameny

Dido

Britská zpěvačka Dido vydala svou pátou řadovou desku nazvanou Still on My Mind. Nahrávala ji spolu se svým bratrem,...

VIDEO: Kolínka jsem vařil čtyřikrát, hlásí písničkář ke svému gastro klipu

Denisa Nesvačilová v klipu k písni Kolínka

Písničkář Tomáš Pastrňák se dívá na svět s nadsázkou a laskavým humorem. Gastro-vztahový videoklip k písni Kolínka...

Nick Mason se rozhodl vzpomínat. I do Prahy doveze rané písně Pink Floyd

Bubeník Nick Mason

Ve Velkém sále pražské Lucerny zazní písně Pink Floyd. Do metropole je 25. července doveze bubeník Nick Mason,...

PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět
PŘÍBĚH: Výsledky v pořádku, přesto nemohu otěhotnět

Vždy to vypadá nadějně, ale stále nic. Měřím bazální teplotu, tento měsíc to vypadalo velmi nadějně. Teplota 37,5 a Ms meškala 7 dní. A stejně ta mrška červená přišla. :( Už nevím proč to nejde. Vždy se snažíme v době ovulace i pravidelně celý měsíc a stále nic. Už je mi z toho až smutno.

Najdete na iDNES.cz