Zpěv Bartošové na novém albu připomíná zvuky z Elm Street

  5:10aktualizováno  5:10
Možná to bude znít jen jako příliš okatý bonmot, ale ať už má název Když ticho zpívá, který dala Iveta Bartošová svému vánočnímu cédéčku, znamenat cokoliv, ticho je rozhodně to, co po jeho konci oceníte.

Iveta Bartošová se svým nový, albem. | foto: Petr Jirkl pro iDNES.cz

Namísto vánoční pohody je totiž jeho poslech nervydrásající adrenalinovou jízdou, během níž máte v každé vteřině, kdy se zpívá, o interpretku strach, zda to do další skladby vůbec přežije.

Dvakrát totéž

Už celé pojetí cédéčka, které se prodává po trafikách, je svérázné. Kromě titulního "nového vánočního hitu", ve kterém se v nesrozumitelném textu Petra Šišky dozvídáme mimo jiné i to, že vánoční strom má jakousi hřívu, a navíc že ta "hříva už dávno ví svý", jej tvoří pouze koledy.

Ale pozor! Každá z nich je na desce hned dvakrát, v identické nahrávce a stopáži – jen jednou se zpěvem a jednou pouze instrumentálně. Na albu je tedy fakticky jen něco málo přes dvacet minut muziky, přestože reálná délka je dvojnásobná.

BartošováIveta Bartošová, Karel Mařík, Petr Šiška

Co je však ještě horší, na instrumentální verze, aniž jsou nějak zvlášť zajímavé, se při poslechu budete vysloveně těšit. Poloha, kterou Bartošová či snad "hudební režiséři" alba Karel Mařík a Pavel Bohatý pro interpretaci koled zvolili, připomene děsivý zvuk rukavice Freddyho Kruegera z Noční můry v Elm Street.

Přes zuby tlačené slůvko "dřímej" v ukolébavce Chtíc, aby spal vás dost možná bude nejspíš ještě dlouho budit ze sna s pocitem, že někdo v místnosti něžně volá: Chcípni.

Podivné hrdelní zvuky

Iveta Bartošová nezní jako zpěvačka, která vydala přes dvacet alb. Místo někdejší bezstarostné a naivní diskotékové holky, kterou by klidně mohla zůstat i ve svémvěku, kdovíproč ustrnula v podivné melodramatické poloze.

Přehrává v ní nejen každou větu či slovo, ale každé písmeno. Tlačí je ze sebe, jako kdyby jí někdo pod upjatým hrdlem celou dobu nahrávání držel kudlu. Jako by vůbec nesvedla uvolnit se.

Iveta Bartošová

Výsledek je spíš jen smutný než nějak tragikomický – pouhý poslech její afektované interpretace bez jediné změny výrazu na vás dokáže přenést ohromný stres. Zvuky, tóny, frázování a akcenty, které krk a producenti Bartošové na cédéčko propustili, jsou opravdu všechno jiné než výraz vánoční pohody.

To, že dojde i na falešné tóny, je už jen takový trapný dodatek. Pro dosažení podivně zvrácené a neodbytně tísnivé atmosféry by třeba Narodil se Kristus Pán či Tichou noc v podání Ivety Bartošové mohl do svého filmu použít i takový David Lynch.

Každé slovo v nich zní tak fatálně, jako bymělo být zpěvaččino poslední. Tichá noc vrcholí a album uzavírá v slzách. A zanechává dohady, proč by zrovna zpívání koled mělo znít jako nějaká béčková muzikálová tragédie. Album Když ticho zpívá je prostě smutný omyl, ať už se na ně podíváte z libovolného úhlu. Anebo že by vážně svérázná oslava krásy ticha?

IVETA BARTOŠOVÁ: Když ticho zpívá
CD, 41:20 minut
49 korun.
HODNOCENÍ MF DNES 10 %

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

RECENZE: Springsteen jede na vlně popu a dělá to s vervou sobě vlastní

Bruce Springsteen

Americký hudebník Bruce Springsteen bude desku se svým E Street Bandem natáčet až na podzim. Zatím si odskočil k...

Legendární Phil Collins vystoupí příští týden v Praze, získejte lístky zdarma

Phil Collins

Phil Collins chtěl už před časem odejít do důchodu. Naštěstí si to rozmyslel a vrátil se sérií vyprodaných evropských...

KOMENTÁŘ: Věk osvobozuje. Jeho Excelence Karel Gott má cenu za dialog

Karel Gott se udílení mezinárodních cen nadace Trebbia neúčastnil poprvé, na...

Člověk musí být opravdu mimořádně velkorysý mecenáš, aby si na dobročinné aukci koupil obraz od Kateřiny Brožové; jak...

Najdete na iDNES.cz