Zpěv Bartošové na novém albu připomíná zvuky z Elm Street

  5:10aktualizováno  5:10
Možná to bude znít jen jako příliš okatý bonmot, ale ať už má název Když ticho zpívá, který dala Iveta Bartošová svému vánočnímu cédéčku, znamenat cokoliv, ticho je rozhodně to, co po jeho konci oceníte.

Iveta Bartošová se svým nový, albem. | foto: Petr Jirkl pro iDNES.cz

Namísto vánoční pohody je totiž jeho poslech nervydrásající adrenalinovou jízdou, během níž máte v každé vteřině, kdy se zpívá, o interpretku strach, zda to do další skladby vůbec přežije.

Dvakrát totéž

Už celé pojetí cédéčka, které se prodává po trafikách, je svérázné. Kromě titulního "nového vánočního hitu", ve kterém se v nesrozumitelném textu Petra Šišky dozvídáme mimo jiné i to, že vánoční strom má jakousi hřívu, a navíc že ta "hříva už dávno ví svý", jej tvoří pouze koledy.

Ale pozor! Každá z nich je na desce hned dvakrát, v identické nahrávce a stopáži – jen jednou se zpěvem a jednou pouze instrumentálně. Na albu je tedy fakticky jen něco málo přes dvacet minut muziky, přestože reálná délka je dvojnásobná.

BartošováIveta Bartošová, Karel Mařík, Petr Šiška

Co je však ještě horší, na instrumentální verze, aniž jsou nějak zvlášť zajímavé, se při poslechu budete vysloveně těšit. Poloha, kterou Bartošová či snad "hudební režiséři" alba Karel Mařík a Pavel Bohatý pro interpretaci koled zvolili, připomene děsivý zvuk rukavice Freddyho Kruegera z Noční můry v Elm Street.

Přes zuby tlačené slůvko "dřímej" v ukolébavce Chtíc, aby spal vás dost možná bude nejspíš ještě dlouho budit ze sna s pocitem, že někdo v místnosti něžně volá: Chcípni.

Podivné hrdelní zvuky

Iveta Bartošová nezní jako zpěvačka, která vydala přes dvacet alb. Místo někdejší bezstarostné a naivní diskotékové holky, kterou by klidně mohla zůstat i ve svémvěku, kdovíproč ustrnula v podivné melodramatické poloze.

Přehrává v ní nejen každou větu či slovo, ale každé písmeno. Tlačí je ze sebe, jako kdyby jí někdo pod upjatým hrdlem celou dobu nahrávání držel kudlu. Jako by vůbec nesvedla uvolnit se.

Iveta Bartošová

Výsledek je spíš jen smutný než nějak tragikomický – pouhý poslech její afektované interpretace bez jediné změny výrazu na vás dokáže přenést ohromný stres. Zvuky, tóny, frázování a akcenty, které krk a producenti Bartošové na cédéčko propustili, jsou opravdu všechno jiné než výraz vánoční pohody.

To, že dojde i na falešné tóny, je už jen takový trapný dodatek. Pro dosažení podivně zvrácené a neodbytně tísnivé atmosféry by třeba Narodil se Kristus Pán či Tichou noc v podání Ivety Bartošové mohl do svého filmu použít i takový David Lynch.

Každé slovo v nich zní tak fatálně, jako bymělo být zpěvaččino poslední. Tichá noc vrcholí a album uzavírá v slzách. A zanechává dohady, proč by zrovna zpívání koled mělo znít jako nějaká béčková muzikálová tragédie. Album Když ticho zpívá je prostě smutný omyl, ať už se na ně podíváte z libovolného úhlu. Anebo že by vážně svérázná oslava krásy ticha?

IVETA BARTOŠOVÁ: Když ticho zpívá
CD, 41:20 minut
49 korun.
HODNOCENÍ MF DNES 10 %

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Dominika Hašková založila kapelu a sní o turné světem

Dominika Hašková

Před devíti lety se patnáctiletá Dominika Hašková dostala do finále první řady televizní soutěže Česko Slovensko má...

Brit Awards ovládla kapela The 1975, cena k ní doputovala z Česka

Z vystoupení kapely The 1975 na předávání Brit Awards (20. února 2019)

Britské hudební ceny Brit Awards ovládla ve středu večer kapela The 1975 a DJ Calvin Harris, kteří získali po dvou...

RECENZE: Avril Lavigne se po rozvodu i nemoci vrací s hlavou nad vodou

Avril Lavigne na koncertu v Praze v roce 2008

Kanadská zpěvačka Avril Lavigne patřila k populárním postavám přelomu tisíciletí. Po teenagerských hitech jako Sk8ter...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz