Žlutý pes pořád štěká. Ale už jemněji

  2:36aktualizováno  2:36
Po smrti kytaristy Františka Kotvy, který byl jedním z jejích pilířů, se skupina Žlutý pes neodmlčela. Natočila album Mellow Yellow, na kterém hraje písně Boba Dylana či Erika Claptona, opatřené českými texty Ondřeje Hejmy.

Ondřej Hejma (Žlutý pes) | foto: SONY BMG

"Mellow Yellow znamená jemnější žlutá, vlastně je to takový jemnější pes," vysvětluje Hejma, zpěvák, překladatel, showman a nějakou dobu také jeden z porotců soutěže Česko hledá SuperStar.

Méně známé písničky od Dylana
"Loni odešel Franta Kotva. Kromě všeho jiného byl spoluproducent, vlastně jsme kapelu vedli spolu. Teď jsem na to byl najednou sám. Řekl jsem si, že se vrátíme ke kořenům, vždyť pro kapelu to je svým způsobem nový začátek. Rozhodnutí bylo umocněné tím, že se do kapely vrátil kytarista Honza Martinek, který s námi v roce 1978 začínal. Vlastně jsme opsali kruh," říká Hejma, s jehož jménem mají posluchači spojené hity Žlutého psa včetně písní Sametová, Náruživá nebo Indiánská dýmka míru.

Tentokrát však Hejma sáhl po písních bluesových či folkrockových klasiků. "Vzal jsem oblíbená cédéčka, ze kterých jsem vybral své nejmilejší písně. Natočili jsme i dvě věci od Boba Dylana – Slyším nějaký hlasy a Jednou baby, které pocházejí z jeho poslední desky. Nejsou to typické dylanovky, které každý pozná," vysvětluje Hejma, jenž otextoval a nazpíval také skladby od kytaristů B. B. Kinga nebo Erika Claptona.

V sestavě písní na desce Mellow Yellow nechybí ani píseň Holka, ty jsi na nic, dlouhé, pomalé blues, které Žlutý pes hraje třicet let v angličtině. "Až nyní jsem udělal český text," dodává Hejma. Využil také svých raperských schopností ve skladbě Hip hop. Na jisté internetové televizi totiž Ondřej Hejma rapuje zprávy ve stylu úderných hlášek "Čunku, ty skunku". "Je to zábavný artikl," upřesňuje zpěvák na adresu zpráv.

S bluesovým zvukem
Deska Mellow Yellow není k popukání, ani pro to nebyl důvod. "Spíš jsme si udělali neředěnou radost, inspirovanou Frantou Kotvou a vším, co bylo. V některých momentech jsem se snažil o nadsázku, nechtěl jsem mít desku jako slzavé údolí. Například píseň Nech mě na tý bedně stát je boogie s foukací harmonikou, které do alba hudebně zapadá. Pochází z filmu Zelený svět s Kevinem Costnerem, který dobře znají všichni golfisté. Píseň jsem udělal jako golfovou modlitbu o tom, jak člověk chce vyhrát turnaj. Ale při tom je to blues," dodává Ondřej Hejma.

S nadsázkou označuje album Mellow Yellow za první českou bluesovou desku. "Jistě, u nás vyšla řada bluesových věcí, nazpívaných často anglicky. Naše album se drží bluesového zvuku a přitom je v češtině. Myslím, že takových desek u nás moc není. To je další věc, na kterou jsem docela pyšný," míní.

Na koncertech bude Žlutý pes hrát nové písně postupně. "Ukáže se, do jaké míry zapadnou do našeho koncertního setu. Lidi čekají na ty své věci. Novinky budeme muset pašovat do programu kousek po kousku. Čeká nás asi dvacet nebo třicet koncertů, hlavně přes léto. Takže tam to nějak vykrystalizuje, na festivalech, náměstích, v pivovarech, na našich obvyklých štacích," dodává Hejma.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Karle, zpívej! Nemluv! vzkázal mi Forman, vzpomíná jubilující Gott

Karel Gott ve videoklipu k písni Srdce nehasnou

Slaví narozeniny, píše paměti. Čerstvý osmdesátník Karel Gott je v jednom kole. V rozhovoru pro iDNES.cz zavzpomínal...

RECENZE: Sheeranovy spolupráce s Bieberem a Eminemem? Taková milá bokovka

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Na nové desce začal Ed Sheeran podle vlastních slov pracovat na notebooku během loňského turné. Album nazvané No.6...

GLOSA: Flemingová zůstává legendou. Na koncert raději zapomenout

Renée Flemingová, dirigent Elli Jaffe a orchestr FOK na koncertě v Obecním domě

Sopranistka Renée Flemingová se po nějaké době vrátila do Prahy, aby v roce 30. výročí sametové revoluce vzdala hold...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz