Žlutý pes pořád štěká. Ale už jemněji

  2:36aktualizováno  2:36
Po smrti kytaristy Františka Kotvy, který byl jedním z jejích pilířů, se skupina Žlutý pes neodmlčela. Natočila album Mellow Yellow, na kterém hraje písně Boba Dylana či Erika Claptona, opatřené českými texty Ondřeje Hejmy.

Ondřej Hejma (Žlutý pes) | foto: SONY BMG

"Mellow Yellow znamená jemnější žlutá, vlastně je to takový jemnější pes," vysvětluje Hejma, zpěvák, překladatel, showman a nějakou dobu také jeden z porotců soutěže Česko hledá SuperStar.

Méně známé písničky od Dylana
"Loni odešel Franta Kotva. Kromě všeho jiného byl spoluproducent, vlastně jsme kapelu vedli spolu. Teď jsem na to byl najednou sám. Řekl jsem si, že se vrátíme ke kořenům, vždyť pro kapelu to je svým způsobem nový začátek. Rozhodnutí bylo umocněné tím, že se do kapely vrátil kytarista Honza Martinek, který s námi v roce 1978 začínal. Vlastně jsme opsali kruh," říká Hejma, s jehož jménem mají posluchači spojené hity Žlutého psa včetně písní Sametová, Náruživá nebo Indiánská dýmka míru.

Tentokrát však Hejma sáhl po písních bluesových či folkrockových klasiků. "Vzal jsem oblíbená cédéčka, ze kterých jsem vybral své nejmilejší písně. Natočili jsme i dvě věci od Boba Dylana – Slyším nějaký hlasy a Jednou baby, které pocházejí z jeho poslední desky. Nejsou to typické dylanovky, které každý pozná," vysvětluje Hejma, jenž otextoval a nazpíval také skladby od kytaristů B. B. Kinga nebo Erika Claptona.

V sestavě písní na desce Mellow Yellow nechybí ani píseň Holka, ty jsi na nic, dlouhé, pomalé blues, které Žlutý pes hraje třicet let v angličtině. "Až nyní jsem udělal český text," dodává Hejma. Využil také svých raperských schopností ve skladbě Hip hop. Na jisté internetové televizi totiž Ondřej Hejma rapuje zprávy ve stylu úderných hlášek "Čunku, ty skunku". "Je to zábavný artikl," upřesňuje zpěvák na adresu zpráv.

S bluesovým zvukem
Deska Mellow Yellow není k popukání, ani pro to nebyl důvod. "Spíš jsme si udělali neředěnou radost, inspirovanou Frantou Kotvou a vším, co bylo. V některých momentech jsem se snažil o nadsázku, nechtěl jsem mít desku jako slzavé údolí. Například píseň Nech mě na tý bedně stát je boogie s foukací harmonikou, které do alba hudebně zapadá. Pochází z filmu Zelený svět s Kevinem Costnerem, který dobře znají všichni golfisté. Píseň jsem udělal jako golfovou modlitbu o tom, jak člověk chce vyhrát turnaj. Ale při tom je to blues," dodává Ondřej Hejma.

S nadsázkou označuje album Mellow Yellow za první českou bluesovou desku. "Jistě, u nás vyšla řada bluesových věcí, nazpívaných často anglicky. Naše album se drží bluesového zvuku a přitom je v češtině. Myslím, že takových desek u nás moc není. To je další věc, na kterou jsem docela pyšný," míní.

Na koncertech bude Žlutý pes hrát nové písně postupně. "Ukáže se, do jaké míry zapadnou do našeho koncertního setu. Lidi čekají na ty své věci. Novinky budeme muset pašovat do programu kousek po kousku. Čeká nás asi dvacet nebo třicet koncertů, hlavně přes léto. Takže tam to nějak vykrystalizuje, na festivalech, náměstích, v pivovarech, na našich obvyklých štacích," dodává Hejma.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Petr Kalandra byl génius. Měli jsme se moc rádi, vzpomíná Jan Spálený

Jan Spálený při koncertu ve Skokách

Jan Spálený s kapelou ASPM vydává po devíti letech novou desku Nemůžu popadnout tvůj dech. „Na rozdíl od posledního...

RECENZE: Hudebně perfektní Zaz zbytečně přešlapovala na místě

Francouzská zpěvačka Zaz vystoupila 17. února 2019 v pražském Foru Karlín.

Kdyby Zaz celý nedělní koncert v pražském Foru Karlín propařila jako poslední píseň základního setu Toute ma vie, bylo...

Autor hitů Tiché dohody chystá sólovou desku jako poctu Hanspaulce

Kytarista a skladatel Dan Šustr

Kytarista Dan Šustr, zakladatel a skladatel kapely Tichá dohoda a autor hitů jako Marioneta nebo Kotva a kříž, vydá...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz