Zemřel tvůrce zlaté éry blues Willie „Big Eyes“ Smith, držitel Grammy

  12:19aktualizováno  12:19
Ve věku 75 let zemřel v Chicagu zpěvák, harmonikář a bubeník Willie "Big Eyes" Smith. Držitel Grammy a mnoha dalších ocenění, jeden z nejvýznamnějších bluesových hudebníků generace, vstoupivší na scénu v 50. letech, podlehl záchvatu mrtvice.

Willie "Big Eyes" Smith | foto: Telarc

Cena Grammy v kategorii Nejlepší tradiční bluesové album byla Smithovi předána letos v únoru. Získal ji za společnou nahrávku s pianistou a zpěvákem Pinetopem Perkinsem Joined At The Hip. Recenzi alba čtěte zde. Měsíc po převzetí Perkins zemřel ve věku nedožitých 98 let.

Willie "Big Eyes" Smith se narodil v městě Helena v Arkansasu, lokalitě s velkou bluesovou tradicí. V sedmnácti letech se přestěhoval do Chicaga, kde poprvé viděl koncert Muddyho Waterse a bluesová muzika mu učarovala natolik, že se rozhodl stát hudebníkem.

Willie

Willie "Big Eyes" Smith získal v roce 2011 cenu Grammy

Willie

Willie "Big Eyes" Smith

Začal s foukací harmonikou a poměrně rychle se propracoval do kapel významných zpěváků, například Bo Diddleyho nebo Johnnyho Shinese. Na konci 50. let se přeorientoval na bicí a v roce 1961 nastoupil na post stálého bubeníka bandu Muddyho Waterse, tehdy de facto nejvýznamnější bluesové kapely na světě.

Ve druhé polovině 60. let se od hudby na čas ořízl a pracoval mj. v restauraci nebo jako taxikář. Až v roce 1968 v sobě objevil novou chuť hrát a do Watersovy kapely se vrátil. Byl jejím členem až do leaderovy smrti v roce 1983 a podílel se na všech šesti Watersových albech, oceněných Grammy, včetně slavné "trilogie" Hard Again-I'm Ready-Muddy "Mississippi" Waters Live, produkované Johnnym Winterem.

Nejslavnější etapa kariéry Willieho

Nejslavnější etapa kariéry Willieho "Big Eyes" Smithe v kapele Muddyho Waterse (nahoře zleva Jimmy Rogers, Muddy Waters, Walter Horton, Pinetop Perkins, Bob Margolin, dole zleva Jerry P|ortnoy, Johnny Winter, Willie "Big Eyes" Smith)

Willie

Willie "Big Eyes" Smith a Pinetop Perkins

Po Watersově smrti byl spoluzakladatelem The Legendary Blues Bandu, tedy de facto Watersovy poslední kapely, která se postavila na vlastní nohy resp. doprovázela jiné frontmany, například Buddyho Guye a Juniora Wellse. V posledních letech se Smith od bicích odvrátil, aby se vrátil k foukací harmonice a ke zpěvu. Hostoval např. na předposledním albu mladého kytarového virtuosa Kennyho Waynea Shepherda. Recenze zde.

Willie "Big Eyes" Smith byl na bluesové scéně a v hudební branži vůbec mimořádně ceněným muzikantem, a to až do vysokého věku. V prestižních cenách Blues Awards, které jsou považovány za jakési "bluesové Oscary", byl od roku 1996 hned dvanáctkrát vyhlášen nejlepším bubeníkem.

Smrt zastihla Willieho "Big Eyes" Smithe v plném pracovním nápřahu. Koncerty měl naplánovány až do příštího roku. S jeho managementem o možném vystoupení letos jednal i šumperský mezinárodní festival Blues Alive.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

Dominika Hašková založila kapelu a sní o turné světem

Dominika Hašková

Před devíti lety se patnáctiletá Dominika Hašková dostala do finále první řady televizní soutěže Česko Slovensko má...

RECENZE: Avril Lavigne se po rozvodu i nemoci vrací s hlavou nad vodou

Avril Lavigne na koncertu v Praze v roce 2008

Kanadská zpěvačka Avril Lavigne patřila k populárním postavám přelomu tisíciletí. Po teenagerských hitech jako Sk8ter...

VIDEO: Ruml přezpíval Křesťana. Klip vznikl pod sílou dojmů z Islandu

Ondřej Ruml

Zpěvák Ondřej Ruml natočil klip k další písni ze svého a cappella alba Nahubu. Tentokrát vybral pro obrazové ztvárnění...

Najdete na iDNES.cz