Zemřel nedostižný sbormistr Pavel Kühn

  0:01aktualizováno  0:01
Nenahraditelný sbormistr a absolutní profesionál, zároveň lidsky složitá osobnost, která tvrdohlavě prosazovala své vyhraněné názory. Tak vzpomínají kolegové a přátelé na Pavla Kühna, jenž zemřel v neděli ráno po krátké těžké nemoci ve věku 64 let.

"Byl to komplikovaný člověk, ale rozhodně nejlepší sbormistr, jakého jsem kdy znal. Měl úžasný sluch, cit pro melodickou linku. Vynikal zvláště v interpretaci romantické a soudobé hudby. Jeho školou prošli skoro všichni významní členové pražských sborů," říká šéfredaktor časopisu Harmonie a někdejší člen Kühnova smíšeného sboru Luboš Stehlík.

Pavel Kühn se narodil v Praze jako syn sbormistra a zakladatele Kühnova dětského sboru Jana Kühna a operní pěvkyně Markéty. Právě v dětském sboru vedeném svými rodiči začal svou dráhu. V Praze studoval dirigování na AMU a už během studií se začal uplatňovat v roli sbormistra.

Jako hudební režisér pak působil v rozhlase i v Supraphonu, příležitostně se objevoval na poli jazzu a populární hudby - od začátku šedesátých let spolupracoval například s orchestry Václava Hybše a Václava Zahradníka.

Jeho profesionální dráha je však spojena především s Kühnovým smíšeným sborem, jejž roku 1959 založil. Sbor spolupracoval s významnými domácími i zahraničními orchestry, natočil pod Kühnovým vedením více než třicet dlouhohrajících desek a filmových soundtracků - mezi nimi například k filmům Františka Vláčila Markéta Lazarová a Údolí včel.

Kühn obdržel též několik vyznamenání; naposledy v roce 2000 Evropskou cenu Gustava Mahlera. Umění jeho sboristů inspirovalo mnohé skladatele, mezi nimi i Bohuslava Martinů, který v posledním roce svého života zkomponoval pro tehdy čerstvě založený sbor kantátu Mikeš z hor.

Začátkem devadesátých let působil Kühn souběžně několik sezon také v Pražském filharmonickém sboru. "Byl ohromně muzikální, což se kladně projevovalo při práci s jakýmkoli sborem," zdůrazňuje nynější intendant tohoto tělesa Petr Daněk. "Tím, že dbal na srozumitelnost textu a pracoval s barvami jednotlivých hlasových skupin, dokázal vtisknout sboru velmi moderní, osobitý zvuk," dodává.

Ani on však nezastírá, že výjimečnost umělecká šla v Kühnově případě ruku v ruce s výjimečností lidskou. "Byla to diskutabilní povaha. Tak už to ostatně u géniů bývá - jsou milováni i nenáviděni současně."

Skutečnost, že Kühnův odchod z Pražského filharmonického sboru roku 1996 provázely dramatické okolnosti, však Daněk nepřičítá pouze kontroverzní Kühnově povaze, ale i celkovému společenskému klimatu. "Tehdy jsem sice ještě ve sboru nebyl, ale myslím, že pár let po revoluci to nebyla ta pravá doba na jeho autoritativní způsob práce," soudí Daněk.

Velmi dobře poznal Kühna jako člověka nynější ředitel Pražského jara, někdejší člen Kühnova dětského sboru Roman Bělor. "Naše rodiny se přátelí už tři generace," vysvětluje Bělor, podle něhož byl Kühn především absolutní profesionál. "Občas míval despotické sklony - ale tím všechny ohromně motivoval," zdůrazňuje.

Byla to právě naprostá nenahraditelnost, která občas Kühna zachránila před razantnějšími politickými postihy. "Pavel nikdy neskrýval své názory a nebral si servítky. Však také nikdy nedostal tituly zasloužilého a národního umělce - což mu beztoho slouží spíše ke cti."

Nejbolestněji zasáhla zpráva o Kühnově úmrtí členy sboru. Nikdo navíc neví, co bude dál. Pavel Kühn si totiž nevychoval nástupce. "Rozhodně nechceme zaniknout, už kvůli němu ne. Vždyť Pavel Kühn nám dal celý život, naučil nás zpívat, dýchat, milovat hudbu," vzpomíná Ivana Francánová, která ve sboru zpívá od roku 1972. "Byl přísný, to ano, ale právě svou důsledností z nás dostal maximum."

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Avantasia míří do Karlína i Vizovic. Je to návrat domů, říká Tobias Sammet

Avantasia se na Masters of Rock vrátí po třech letech.

Jako kluk si představoval, že jednou bude stát na velkém pódiu a zpívat pro tisíce fanoušků. A Tobias Sammet si svoje...

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

RECENZE: Viklický je jako Motýl. Vzal si do hlavy předělat Šlitra

Emil Viklický

Dobrá skladba se pozná jednak tak, že ji další interpreti mají chuť opakovaně hrát či točit, a potom hlavně podle toho,...

Najdete na iDNES.cz