Zemřel Karel Hála, mistr českého swingu

  11:46aktualizováno  11:46
Ve věku nedožitých pětasedmdesáti let zemřel zpěvák a geniální swingař Karel Hála. "Tatínek zemřel včera před půlnocí," řekla iDNES.cz zpěvákova dcera Irena Vávrová.

Zpěvák Karel Hála | foto: Profimedia.cz

"Tatínek měl v neděli v podvečer silné bolesti břicha, maminka ho našla zkolabovaného v koupelně. Sanitka ho odvezla do nemocnice v Roudnici nad Labem, odtud byl převezen do Nemocnice Na Homolce. Zemřel ve 23:53 prý na následky prasklé břišní aorty," sdělila Vávrová.

Lepší než Sinatra
Jednou z největších hvězd české hudební scény byl Karel Hála (1933) především v 60. a 70. letech. Vystudoval konzervatoř, mihl se v operetě, v polovině 60. let patřil ke zpěvákům, kteří spoluformovali pražská "divadla malých forem", v jeho případě konkrétně Apollo a Rokoko.

. Odešel velký zpěvák

Čtěte reakce přátel a kolegů Karla Hály

Eva Pilarová vystoupila na benefičním koncertě Vánoční královny pro Kapku nadějeKarla Hálu postihlo do značné míry totéž, co jeho kolegyně Evu Pilarovou či Vlastu Průchovou: většina publika je zná jako zpěváky "televizní popmusic", ale jejich skutečnou doménou vždy byl především swing. "Kdyby Frank Sinatra uměl zpívat česky, nebyl by tak dobrý jako Karel," řekla iDNES.cz Pilarová.

Zpíval s řadou orchestrů, z nichž mnohé měly stejně jako řada dalších zpěváků "dvě tváře": swingovou pro znalce a koncerty, "popovou" pro televizní estrády a natáčení v rozhlase i pro desky. Dvěma hlavními kapelníky ve vrcholné éře slávy Karla Hály byli Karel Krautgartner a Karel Vlach.

Karel Hála - Dej mi pár okovů

"Já jsem u Vlacha vlastně začínal. Dělal jsem u něj v kvintetu, když jsem z karlínského divadla přešel do Divadla ABC. Pak jsem od Vlacha odešel s Karlem Krautgartnerem - to byl v téhle muzice vlastně začátek mojí sólové dráhy. Potom jsem dělal s nejrůznějšími kapelami a ke konci 60. let jsem se s Karlem Vlachem zase naživo sešel," shrnul zpěvák před časem toto období své kariéry.

. Hála a herectví

Vedlejším produktem Hálovy hudební kariéry bylo herecké angažmá v několika televizních inscenacích a filmech (Nebeští jezdci, Světáci, Noc na Karlštejně).

A dodal: "Pan Vlach nás naučil obrovské profesionalitě, jak se chovat na jevišti, naučil nás odpovědnému přístupu k práci a taky to, že jsme si moc nehráli na hvězdy. Pasovat se do rolí hvězd není dobré ani pro kšeft, ani pro lidi. Ti mají rádi poměrně skromné záležitosti. Od Karla Vlacha jsem se naučil opravdu moc."

Karel Hála - Hádej, Matyldo (Směs písní Studia A)

Karel Hála byl zpěvákem mimořádných hlasových kvalit, intonace a zejména frázování, které bylo zvláště podstatné u česky otextovaných skladeb z oblasti amerického swingu, které patřily k jeho parádním číslům.

Ve vrcholných Hálových letech se vyprávěly legendy i o jeho bujarém životním stylu. Po roce 1990 už zpěvák většinu času raději trávil mimo Prahu ve svém novém domově na Kokořínsku.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Hudebně perfektní Zaz zbytečně přešlapovala na místě

Francouzská zpěvačka Zaz vystoupila 17. února 2019 v pražském Foru Karlín.

Kdyby Zaz celý nedělní koncert v pražském Foru Karlín propařila jako poslední píseň základního setu Toute ma vie, bylo...

Dominika Hašková založila kapelu a sní o turné světem

Dominika Hašková

Před devíti lety se patnáctiletá Dominika Hašková dostala do finále první řady televizní soutěže Česko Slovensko má...

V Anglii přišla i Australanka, která mě znala z českého rádia, líčí Artway

Thom Artway

Thom Artway má aktuálně nominaci na cenu Anděl za desku All I Know. V prosinci si vyzkoušel i koncertování v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz