Zemřel Karel Gott. Legendární „Zlatý hlas z Prahy“ se prosadil i v cizině

  • 806
Nejvýznamnější český zpěvák populární hudby Karel Gott zemřel. Bylo mu 80 let. Za více než padesát let kariéry vydal na tři stovky desek a nazpíval kolem tisícovky písní. Jeho jméno se stalo pojmem nejen u nás, ale i v Německu, kde si vysloužil přezdívku Zlatý hlas z Prahy.

Gott zemřel v úterý krátce před půlnocí doma v kruhu své rodiny, sdělila ČTK jeho mluvčí Aneta Stolzová.

Zpěvák v polovině září oznámil, že trpí akutní leukémií a ambulantně se léčí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Se zdravotními problémy bojoval i v roce 2016, v listopadu předchozího roku mu bylo diagnostikováno nádorové onemocnění mízních uzlin.

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ sdělila Gottová.

Lidé se budou moci se zpěvákem rozloučit v pátek 11. října v Paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. Následující den se bude konat zádušní mše pro pozvané hosty ve svatovítské katedrále na Pražském hradě, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka.

Dvaačtyřicet Slavíků

Waldemar Matuška, Miro Žbirka, Peter Nagy, Dalibor Janda, Pavol Habera, Daniel Hůlka a Tomáš Klus. Pouze těmto sedmi zpěvákům se za padesát let existence Zlatých a Českých slavíků podařilo Karla Gotta o cenu „připravit“.

Karel Gott (1939 - 2019)

Gottův význam na tuzemské hudební scéně je nezpochybnitelný, ač těch dvaačtyřicet Slavíků je jen jedním z ukazatelů jeho popularity a úspěchu.

Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni. Neúspěšně se pokoušel o studium výtvarného umění, a tak se dal vyučit elektromontérem v podniku ČKD, už tehdy se však poohlížel po hudební dráze a při zaměstnání vystupoval jako zpěvák.

Profesionální kariéru budoucí násobný Zlatý slavík nastoupil v roce 1960, kdy ze strojírenského podniku definitivně odešel. Zásadní zlom přišel o dva roky později. Tehdy získal místo v divadle Semafor. O rok později poprvé vyhrál Zlatého slavíka, ve druhém ročníku této ankety popularity.

Dalšími štacemi Karla Gotta byla scéna divadla Apollo, jež založil s Ladislavem a Jiřím Štaidlovými, nebo sedm měsíců trvající angažmá v americkém Las Vegas během „léta lásky“ roku 1967.

2. října 2019

V roce 1968 se účastnil tehdy populární soutěže Eurovize. Sice skončil až třináctý, ale protože soutěžil za Rakousko s německy zpívanou písní Tausend Fenster, napomohlo to jeho kariéře na západě. „Někdy v Německu tvrdí, že mi hodně pomohl ‚ten pseudonym Gott’. A já říkám, že se tak jmenoval už můj praděda a mnoho lidí mi to nevěří,“ vzpomínal s nadsázkou v rozhovoru pro MF DNES.

Mnohými byl vnímaný jako „normalizační zpěvák“, přesto měl Gott s komunistickým režimem zásadní problém, jenž vyvrcholil v roce 1971, kdy se spolu s bratry Štaidlovými po vypršení víz nevrátil ze zahraničních vystoupení. Tato „cvičná emigrace“ do západního Německa skončila příměřím – prezident Husák hudebníkovi vzkázal, že režim bude při jeho návratu smířlivý.

Desítky cen, tisíce písní. Umělci ve studiu zavzpomínají na Karla Gotta

„Byli jsme namlsaní, jak se s námi zacházelo v Německu a Rakousku, kde jsme měli doslova naservírovaný červený tepich a mohli jsme si vychutnávat plné sportovní haly,“ přiznal později jednu z motivací Gott.

Ale Gottův vztah k totalitnímu režimu nechť řeší historici. Že to s rolí režimního zpěváka nebylo tak žhavé, dokazoval i po roce 1989, kdy na rozdíl od mnohých kolegů, kteří zažili několikaletý ústup z výsluní, jeho hvězda prakticky nepohasla.

Zaslouží si Karel Gott státní pohřeb?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 9. října 2019. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 21410
Ne
Ne 3891

Celkem natočil a vydal téměř tři stovky desek a s jeho jménem a hlasem jsou navždy spojené hity jako Lady Carneval, Mistrál, Kávu si osladím, Cesta rájem, Paganini, Bum bum bum nebo Trezor. Nazpíval také přes stovku duetů, například s Hanou Hegerovou, Waldemarem Matuškou, Darou Rolins nebo Marcelou Holanovou.

Karel Gott nikdy nebyl přítelem hudebního škatulkování, přesto nemálo lidí překvapil, když v roce 2013 vystoupil na festivalu Rock for People. A tamní publikum si získal okamžitě. Včelku Máju a další hity si s Gottem zpíval celý stan, kde se koncert konal.

Poslední roky se Gott potýkal se zdravotními problémy. Lékaři začátkem listopadu 2015 oznámili, že u zpěváka diagnostikovali takzvaný Non-Hodgkinův lymfom. Zjistili to při operaci náhlé příhody břišní, které se zpěvák podrobil několik dnů předtím v Institutu klinické a experimentální medicíny. Karel Gott ihned zahájil cílenou onkologickou léčbu. Koncem února 2016 prodělal poslední chemoterapii a pozdější vyšetření ukázala, že nádorové onemocnění zcela vymizelo.

V následujících letech se Gott opakovaně do péče lékařů vracel, mimo jiné podstoupil operaci dutiny břišní, operaci páteře nebo operaci akutní střevní neprůchodnosti. Trápily ho také záněty dýchacích cest a zápaly plic.